پرش به محتوا

ریسک بزرگ آمریکا در مورد تحریم چین.

واشنگتن ضعف اقتصادی جمهوری خلق را هدف قرار داده است. باید از رشد صنعت نیمه هادی جلوگیری کرد

نوشته یورگ کرونائر
یونگه ولت
ترجمه مینا صابریعباراتی مانند «بمب اقتصادی»، یا «یک سر بریدن اقتصادی» از زمانی که دولت جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، آخرین دور تحریم ها را علیه صنعت فناوری پیشرفته چین در ۷ اکتبر اعلام کرد، بارها و بارها شنیده میشود.
برخلاف تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، شرکت‌های چینی مانند هواوی را هدف قرار نمی‌دهند، بلکه طیفی از فناوری‌ها را هدف قرار می‌دهند.
هدف آن سلب دسترسی جمهوری خلق چین به پیشرفته ترین تراشه های با کارایی بالا است که بیش از هر چیز برای هوش مصنوعی (AI) و ابررایانه ها ضروری و غیرقابل جایگزین هستند.
هوش مصنوعی و ابر رایانه به عنوان صنایع بسیار مهم آینده در نظر گرفته می شوند. جمهوری خلق چین سال هاست که هر دوی آنها را به شکلی هدفمند تمرکز می کند.
تحریم های جدید آمریکا سخت تر از تحریم های همیشگی است.
ماجرا فقط به همین جا ختم نمیشود، از این پس، هیچ شرکتی در سرتاسر جهان اجازه ندارد تراشه‌های با کارایی بالا را به شرکت‌های چینی عرضه کند، اگر این کشورها برای تولید تراشه های صادراتی از دستگاه‌های آمریکایی برای استفاده کرده باشند حتی اگر این دستگاه ها بخش کم اهمیتی از تولید را به عهده داشته باشند.
علاوه بر این، هیچ شرکتی در جهان اجازه ندارد تجهیزات تولید تراشه های با کارایی بالا را به چین بفروشد، تا زمانی که حتی فناوری آمریکایی بسیار کوچکی در آن بکار رفته باشد.
نباید به جمهوری خلق چین اجازه داد که نیمه هادی های مهم را خودش تولید کند.
و: کسانی که دارای پاسپورت ایالات متحده یا اجازه اقامت دائم برای ایالات متحده هستند، دیگر نمی توانند برای شرکت های چینی که هدف آنها ساخت پیشرفته ترین نیمه هادی ها است، کار کنند.
این راه کار برای این در نظر گرفته شده است تا متخصصان بسیار ماهر را از شرکت های چینی دور کند.
شکی نیست که تحریم جدید ایالات متحده به شدت چین را در رقابت اقتصادی و فناوری ضربه می زند. از این گذشته، صنعت نیمه هادی هنوز یکی از نقاط ضعف صنعت چین است.
هنوز قابل پیش بینی نیست که واشنگتن با بمباران وسیع اقتصادی به طور جزئی چه خسارتی به بار خواهد آورد.
نه تنها صنعت خودرو ممکن است آسیب ببیند، تا جایی که رانندگی خودکار به پشتیبانی هوش مصنوعی نیاز عاجل دارد، بلکه غول های اینترنتی چینی مانند علی بابا یا بایدو نیز که از نیمه هادی های مربوطه در مراکز داده خود استفاده می کنند.
بر اساس تحقیقات وال استریت ژورنال، ۱۶ شرکت تحریم شده حداقل ۴۳ شهروند یا مدیر مقیم ایالات متحده شامل میشود. آنها اکنون یا باید روابط خود را با آمریکا قطع کنند یا از کار خود در چین دست بکشند.
بسیاری از متخصصان زیر سطح مدیریت با همین معضل روبرو هستند.
سوال داغی که در حال حاضر ذهن اقتصاددانان و کارآفرینان را درگیر کرده است این است:

آیا جمهوری خلق پس از ارزیابی خسارت، اقدامات متقابلی را انجام خواهد داد و اگر چنین است، کدام اقدامات را انجام خواهد داد؟
امکانات کافی برای چین وجود خواهد داشت.
کارشناسان صنعت خاطرنشان می کنند که برای مثال، چین می تواند بازار جهانی را با نیمه هادی های ساده تری که مدت هاست در تولید آن تسلط داشته دارد، پر کند.
این امر به طور قابل توجهی سود رقابت خارجی را کاهش می دهد و این امر بر صنعت تراشه تاثیر میگذارد و پایین چمدن درآمد آنها بر پژوهش علمی و ارتقا تراشه ها در آمریکا تاثیر سنگینی می گذارد که به درآمد خود برای بودجه های حیاتی تحقیق و توسعه نیاز دارد.
در اصل، پکن همچنین این گزینه را خواهد داشت که عرضه برخی مواد خام به غرب را قطع کند – درست همانطور که روسیه با گاز طبیعی انجام می دهد.
به هر حال، جمهوری خلق چین تا حد زیادی بزرگترین تامین کننده خاک های کمیاب است که برای تولید از جمله همین تراشه ها با تکنولوژی بالا ضروری هستند.
همچنین چین در زنجیره تامین جهانی لیتیوم جایگاه غالبی دارد. این واقعیت که ایالات متحده در متقاعد کردن کشورهای متحد به مشارکت فعال در تحریم موفق نبوده است و این نیز نیز می تواند یک نقطه ضعف برای آمریکا باشد.
آنها با تحریم هایشان کم و بیش خود را منزوی کرده اند.
آخرین اما نه کم‌اهمیت، یکی از سؤالات باز این است که تحریم در درازمدت چه تأثیری بر کشور خواهد گذاشت. اگر چین موفق به توسعه تراشه‌های با کارایی بالا شود که نیاز فوری به آنها دارد، سلطه ایالات متحده در بازار نیمه‌رساناهای چین – تا حد زیادی بزرگترین در جهان – در نهایت شکست خواهد خورد.
بنابراین واشنگتن با دور جدید تحریم ها در حال پوکر است و بانک را فراخوانده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: