پرش به محتوا

هشدار روسیه درباره دیوانگی جدید اوکراینهشدار درباره «بمب کثیف» اوکراینی – شویگو در تماس تلفنی به همتایان غربی خود هشدار داد.

روز یکشنبه، روسیه رسما نسبت به یک عملیات پرچم دروغین هسته ای قریب الوقوع در اوکراین هشدار داد. بر اساس اطلاعات موجود که موثق تلقی می شود، کیف قصد دارد یک بمب هسته ای کم قدرت را در خاک خود منفجر کند تا روسیه را مقصر بداند.

روسیه اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه اوکراین در شرف منفجر کردن به اصطلاح «بمب کثیف» – یک وسیله هسته ای کم حجم – است و معتقد است که شواهد روسیه در این مورد قابل اعتماد هستند. وزیر دفاع سرگئی شویگو روز یکشنبه در چندین تماس تلفنی به همتایان خود از فرانسه، ترکیه و بریتانیا در این باره هشدار داد.

بامداد یکشنبه، خبرگزاری ریانووستی گزارش داد که به گفته «منابع موثق در کشورهای مختلف از جمله اوکراین»، دولت اوکراین در حال تدارک یک اقدام تحریک آمیز در خاک خود است که طی آن یک بمب به اصطلاح کثیف، سلاح اتمی با قدرت انفجار کم، منفجر شود. به گزارش ریانووستی، هدف از این اقدام تحریک آمیز متهم کردن روسیه به استفاده از سلاح های کشتار جمعی در صحنه جنگ اوکراین و در نتیجه راه اندازی یک کمپین قوی ضد روسیه در جهان است.
به گزارش این خبرگزاری، از منابع مستقل مشخص شده است که کیف پیش از این با راهنمایی مستشاران غربی شروع به اجرای این طرح کرده است.

مدیریت کمباین استخراج و فرآوری شرق در شهر ژولتیه وودی در منطقه دنپروپتروفسک و موسسه تحقیقات هسته ای کی یف مأمور ساخت «بمب کثیف» شده اند.

گفته می شود که کار روی آن در مراحل پایانی است یا قبلاً تکمیل شده است.

در همان زمان، به دستور رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، کارمندان دفتر ریاست جمهوری اوکراین تماس های محرمانه ای با نمایندگان بریتانیا برقرار کردند تا به انتقال احتمالی اجزای سلاح هسته ای به مقامات کیف دست یابند.
بر اساس بیانیه روسیه، محاسبات سازمان دهندگان این اقدام تحریک آمیز این است که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، اکثر کشورها نسبت به «حادثه هسته ای» در اوکراین واکنش بسیار سختی نشان خواهند داد.

در نتیجه، مسکو حمایت بسیاری از شرکای کلیدی خود را از دست خواهد داد، در حالی که غرب دوباره تلاش خواهد کرد تا روسیه را از وضعیت دائمی شورای امنیت سازمان ملل محروم کند و لفاظی های ضد روسیه را افزایش دهد.

در کنفرانس امنیتی مونیخ در اواسط فوریه، ولادیمیر زلنسکی با تشویق حضار اعلام کرد که اوکراین می‌خواهد وضعیت انرژی هسته‌ای خود را دوباره به دست آورد و از این طریق یکی از دلایل عملیات نظامی ویژه روسیه را ارائه کرد.
به گفته وزارت دفاع روسیه، شویگو روز یکشنبه با همتایان ترک، فرانسوی و انگلیسی خود، هولوسی آکار، سباستین لکورنو و بن والاس تلفنی گفتگو کرد و
بر نگرانی روسیه از تحریک هسته ای مورد نظر کی یف تاکید کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: