پرش به محتوا

فقط یک بهانه، نه سندی و نه مدرکی

کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا علیه ایران نگرانی چندانی برای نظامیان ایران ایجاد نخواهد کرد. آنها حساب بانکی در اروپا ندارند که بتوان آنها را مصادره کرد. به دلایل امنیتی شخصی، آنها سال ها از سفر به کشورهای اتحادیه اروپا اجتناب کرده اند. علاوه بر این، آنها در حال حاضر به دلیل اتهامات دیگر در لیست تحریم قرار دارند. چند اتهام اضافی دیگر اهمیتی برای آنان ندارد.
روز سه‌شنبه، بروکسل اقدامات تنبیهی را علیه سه افسر عالی‌رتبه نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین یک شرکت سازنده هواپیماهای بدون سرنشین اعمال کرد. بریتانیا نیز به این مصوبات پیوسته است.

اتحادیه اروپا علناً دلیل این اقدامات تنبیهی را تحویل ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه و استفاده از آنها علیه اوکراین می‌داند.
اخیراً روز دوشنبه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، گفت که آنها در حال «جمع‌آوری شواهد» برای این ماجرا هستند و در صورت تأیید اتهامات، «آماده اقدام عملی هستند».
آنچه قرار است در سه روز آینده در مورد شواهد این ماجرا تغییر کند در اظهارات رسمی اتحادیه اروپا مشخص نیست.
اعلام تحریم های جدید حاوی هیچ چیز خاصی در مورد این ادعاها نیست.
ایران بارها آنها را نادرست اعلام کرده است که اخیراً در این هفته از دولت اوکراین خواسته است تا شواهدی درباره ادعاهای آنها ارائه دهد.

جالب است که ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا اکنون ادعاهای خود را مستقیماً به مذاکرات برای بازگرداندن توافقنامه وین (برجام) در سال ۲۰۱۵ مرتبط می‌کنند که در سال ۲۰۱۸ توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده فسخ شد.
گفته می شود با تحویل پهپادهای نظامی – هنوز اثبات نشده –، ایران مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را که برای تکمیل برجام به تصویب رسیده است، نقض می کند.
در واقع در ضمیمه ای در قطعنامه از ایران خواسته شده که به خارج از کشور تسلیحات صادر نکند. با این حال، این ممنوعیت فقط تا اکتبر ۲۰۲۰ اعمال شد.
علاوه بر این، ایالات متحده با فسخ این معاهده، نه تنها یک نقطه از قطعنامه را نقض کرد، بلکه آن را در کل مردود دانست.
با ادعای آشکارا نادرست مبنی بر اینکه ایران مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کند، به نظر می‌رسد آمریکا و متحدانش در حال آماده شدن برای قطع مذاکرات بر سر بازگرداندن برجام هستند. قصد آنها ماه هاست آشکار شده است. این ادعا های غربی ها فقط یک بهانه برای کنار نهادن توافقات است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: