پرش به محتوا

انتخابات در اسرائیل: نتانیاهو تهدید کرد که به کیف تسلیحات می دهد

بنیامین نتانیاهو می خواهد در صورت بازگشت به قدرت، در مورد ارسال اسلحه به کیف فکر کند. آخرین اظهارات نخست وزیر سابق تنها چند روز پس از آن بیان شد که او ژائیر لاپید، نخست وزیر فعلی را متهم کرد که به بهای روابط اسرائیل و روسیه بیش از حد به اوکراین نزدیک شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق روز جمعه گفت امیدوار است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سیاست خود در اوکراین «تجدید نظر کند» و تهدید کرد که در صورت بازگشت به دفتر نخست وزیری پس از انتخابات اول ماه نوامبر اسرائیل، فروش تسلیحات به اوکراین را مد نظر قرار خواهد داد.
به نظر می رسد آخرین اظهارات رهبر اپوزیسیون اسرائیل نشان دهنده انحراف از موضع دیرینه نخست وزیر سابق است، زیرا نتانیاهو قبلاً از بی طرفی اسرائیل در بحران اوکراین حمایت کرده بود. نتانیاهو که همیشه در تماس نزدیک با پوتین بوده است، یک هفته پیش گفته بود که تسلیحات ارسال شده به اوکراین ممکن است به دست ایرانیان برسد. او پیش از این در پایان ژوئیه پس از محکومیت عملیات نظامی روسیه در اوکراین، جانشین خود ژایر لاپید را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. «حرافی های» لاپید در مورد روسیه منجر به «بحران خطرناک» در روابط دو کشور شده است.


نتانیاهو روز جمعه در مصاحبه ای با یو اس ای تودی گفت:
«نیروهای هوایی ما در کنار هم بر فراز سوریه در حال پرواز هستند.
[به عنوان نخست‌وزیر] می‌خواستم آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل را تضمین کنم تا مواضع نظامی ایران را که می‌خواستند در سوریه ایجاد کنند تا جبهه تروریستی دوم علیه ما باز کنند، نابود کنند.»

اسرائیل در گذشته درخواست‌های اوکراین برای تسلیحاتی مانند سیستم دفاعی گنبد آهنین را رد کرده است، که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین ماه گذشته دولت یهود را به خاطر رد درخواست های اوکراین توبیخ کرد.

این امتناع به عنوان تلاشی از سوی اسرائیل برای حفظ روابط با مسکو تلقی می شود، با توجه به اینکه روسیه حریم هوایی سوریه را کنترل می کند، جایی که نیروی هوایی اسرائیل اخیرا صدها حمله تجاوزگرانه پرواز علیه محموله های تسلیحاتی ادعایی ایران از تهران انجام داده است. تا به ادعای خود مانع از دستیابی گروه های مورد حمایت ایران به اسلحه در منطقه شود.

نتانیاهو که در گذشته به روابط نزدیک خود با پوتین می بالید، روز جمعه گفت که در صورت بازگشت به قدرت، پیشنهاد میانجیگری «احتمالاً از سر گرفته خواهد شد».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: