پرش به محتوا

محاصره لنینگراد نسل کشی استدادگاه سن پترزبورگ محاصره لنینگراد در جنگ جهانی دوم را نسل کشی ارزیابی کرد.

به گزارش رسانه های روسی، آلمان و فنلاند بدلیل محاصره شهر لنینگراد در طول جنگ جهانی دوم به نسل کشی متهم شدند. این تصمیم را یک دادگاه در روسیه به درخواست دفتر دادستان عمومی در روز پنجشنبه گرفت.

دادگاه شهری در سن پترزبورگ روسیه روز پنجشنبه با درخواست دادستانی منطقه موافقت کرد و اقدامات آلمان و متحدش در جنگ جهانی دوم، فنلاند در محاصره شهر را نسل‌کشی ارزیابی کرد.

درخواست مربوطه توسط دادستانی سن پترزبورگ ارائه شد و در جلسه استماع در ۳ اکتبر مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه اسناد متعددی توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت و از شهود زیادی بازجویی شد.
محاصره لنینگراد، که در ۸ سپتامبر ۱۹۴۱ آغاز شد و تنها در ۲۷ ژانویه ۱۹۴۴ به طور کامل برداشته شد، ۸۷۲ روز به طول انجامید و یکی از آشکارترین جنایات جنگی جنگ جهانی دوم بود.
بر اساس برخی برآوردها، این محاصره ممکن است به قیمت جان بیش از یک میلیون غیرنظامی تمام شود.
تلفات نظامی ارتش سرخ در تمام نبردهای اطراف لنینگراد نیز به بیش از یک میلیون کشته می رسد.
یافته های آرشیو آلمان ثابت می کند که گرسنگی دادن لنینگراد توسط هیتلر و ژنرال هایش به صراحت برنامه ریزی شده بود.
هیتلر بارها گفته بود که شهر و جمعیت آن باید از روی زمین محو شود و هرگونه توجه به غیرنظامیان را ممنوع کرده است.
لنینگراد با محاصره مواد غذایی پوشانده شده بود و مهمترین انبارهای حاوی مواد غذایی در روزهای اول محاصره عمداً توسط بمب های آتش زا ویران شدند.
در مجموع بیش از ۱۵۰۰۰۰ گلوله شلیک شد و ۱۰۷۰۰۰ بمب بر روی شهر محاصره شده پرتاب شد.
بعدها، توپخانه های آلمانی بارها اعتراف کردند که دستور بمباران ها با هدف نابودی لنینگراد و ساکنان آن انجام شده است و این بمباران ها عمداً در مواقعی انجام می شود تا بیشترین تلفات را در بین مردم شهر ایجاد کند.

به گفته دادستانی، جدای از نیروهای اشغالگر آلمان و ارتش فنلاند که شهر را از شمال غرب محاصره کردند، واحدهای مسلحی از بلژیک، ایتالیا، هلند، نروژ و اسپانیا و همچنین افرادی نیز در این عملیات شرکت داشتند. در محاصره لنینگراد داوطلبانی از اتریش، لتونی، لهستان، فرانسه و جمهوری چک شرکت کردند.
سن پترزبورگ از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱ لنینگراد نام داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: