پرش به محتوا

روسیه و ایران در مورد استفاده از پهپادهای ایرانیمسکو استفاده از پهپادهای ایرانی را تکذیب کرد – ایران آماده گفتگو با کیف در مورد این ادعا است
«ادعاهای بی‌اساس و تئوری‌های توطئه»
به گزارش رسانه های روسی، روسیه در سازمان ملل استفاده از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین را رد کرده است. مستقل از این دیپلمات ایرانی سازمان ملل همچنین از اوکراین خواسته است تا شواهدی مبنی بر استفاده ادعایی از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین ارائه دهد. اتحادیه اروپا اقدامات تنبیهی بیشتری را علیه ایران اعمال می کند.
روسیه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل استفاده از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین را تکذیب کرد. دیمیتری پولیانسکی، دیپلمات روس روز چهارشنبه در نیویورک گفت که روسیه تنها از پهپادهای ساخت روسیه در اوکراین استفاده می کند. یک روز پیش از آن، سخنگوی دیمیتری پسکوف، رئیس جمهور روسیه در مسکو گفت که او هیچ اطلاعاتی در مورد استفاده ادعایی روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین ندارد.
پولیانسکی دیپلمات روسی در سازمان ملل گفت: «من به شما توصیه می‌کنم توانایی‌های فناوری تولید پهپادهای روسیه را دست کم نگیرید».
گزارش‌ها درباره استفاده ادعایی از پهپادهای ایرانی «ادعاهای بی‌اساس و تئوری‌های توطئه» است.
امیر سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل نیز ادعاهای غیرمستند در مورد عرضه هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه را رد کرد.
او اطمینان داد که تهران تاکنون در رای گیری ها در مورد جنگ اوکراین رای ممتنع داده است و برای یک «راه حل مسالمت آمیز» تلاش می کند.
پولیانسکی، دیپلمات ارشد روسیه در سازمان ملل نسبت به بررسی تحریم های موجود در اوکراین علیه ایران هشدار داد.
«هیچ دلیلی» برای تحریم ها علیه ایران وجود ندارد. وی افزود: «بنابراین این امر کاملاً غیرحرفه‌ای و با انگیزه سیاسی خواهد بود. »
آمریکا و فرانسه پیشتر مدعی شده بودند که ایران با ارسال پهپاد به روسیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند.
در این میان، دیپلمات ارشد ایرانی صحبت کرده و ارسال سلاح به روسیه برای جنگ اوکراین را رد کرده است.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای کرواسی خود گوردان گرلیچ رادمان گفت: ما از مقامات اوکراینی خواسته‌ایم شواهدی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین ارائه کنند.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه گفت وقتی چند سال پیش عکس‌های پهپادهای ایرانی منتشر شد، غرب مدعی شد که برای بی‌اعتبار کردن کیفیت آنها روتوش شده است. با این حال، به گفته سیاستمداران غربی، همین تجهیزات نظامی اکنون «خطرناک» هستند.
در حالی که رهبری در تهران هرگونه صادرات پهپادهای مذکور به روسیه را رد می‌کند، کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید اکنون «شواهد» کافی در اختیار دارد که نشان می‌دهد پهپادهای مورد استفاده در اوکراین از ایران آمده‌اند.
بر این اساس، کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون در حال آماده سازی تحریم هایی علیه جمهوری اسلامی است که هدف آن ضربه زدن به افراد و سازمان های مسئول ساخت و تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه است.
در مقابل، ایران بیش از دوازده نهاد و فرد انگلیسی را در فهرست تروریست های تحت تعقیب ایران قرار داد.
کسانی که نام برده شده مسئول «خشونت و اقدامات تروریستی» هستند.
به گفته وزارت امور خارجه ایران، افراد تحریم شده شامل سرویس مخفی بریتانیا GCHQ، رسانه فارسی زبان مستقر در لندن مانند شبکه حکومتی بی بی سی فارسی، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال مستقر در لندن که توسط عربستان سعودی حمایت می شود و سیاستمداران و افسران این بریتانیایی هستند.
در بیانیه وزارت امور خارجه ایران در این ارتباط آمده است:

«وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذیربط، در چارچوب قواعد حقوقی مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه و به عنوان عمل متقابل، تعدادی از نهادها و اشخاص بریتانیایی را به دلیل اقدامات عامدانه آنان در حمایت از تروریسم و گروه های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم، خشونت و نفرت‌پراکنی و نقض حقوق بشر تحریم می‌کند.

اشخاص حقیقی و حقوقی فهرست‌شده، از جمله فعالیت‌هایی کرده‌اند که منجر به اغتشاش، خشونت و اقدامات تروریستی علیه ملت ایران شده است.

جمهوری اسلامی ایران با یادآوری تعهدات بین‌المللی بریتانیا در زمینه مبارزه با تروریسم و نفرت‌پراکنی و رعایت حقوق بشر اعلام می‌کند که خودداری آن دولت از مقابله با اقدامات اشخاص مذکور و حمایت و تسهیل اقدامات آنان، نقض فاحش تعهدات بین‌المللی بریتانیاست.

نهادهای زیر وفق رویه و نظام تحریمی جمهوری اسلامی ایران، تحت تحریم قرار می‌گیرند:

– مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا؛

– ستاد ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ)؛

– شرکت‌های ولانت مدیا، گلوبال مدیا و دی ام ای مدیا و بی‌بی‌سی فارسی و ایران اینترنشنال به عنوان شبکه‌های تحت پوشش آنها.

اشخاص زیر وفق رویه و نظام تحریمی جمهوری اسلامی ایران، تحت تحریم قرار می‌گیرند:

– تام توگنهات (Tom Tugendhat)، معاون امنیتی وزارت کشور بریتانیا؛

– دان مک کینون (Don MacKinnon)، فرمانده نظامی بریتانیا در خلیج فارس؛

– استیو مک کیب (Steve McCabe)، رئیس گروه دوستی رژیم صهیونیستی از حزب کارگر درمجلس عوام بریتانیا؛

– استیفن کراب (Stephen Crabb)، رئیس گروه دوستی رژیم صهیونیستی از حزب محافظه کار در مجلس عوام بریتانیا؛

– استوارت پولاک (Stuart Polak)، رئیس افتخاری گروه دوستی رژیم صهیونیستی از حزب محافظه کار در مجلس اعیان بریتانیا؛

– باب بلکمن (Bob Blackman)، نماینده مجلس عوام؛

– ترزا ویلیرز (Theresa Cilliers)، نماینده مجلس عوام و وزیر پیشین محیط زیست؛

– آنته آ مک اینتایر (Anthea McIntyre)، سیاستمدار بریتانیایی؛

– ژنرال مارک کارلتون-اسمیت (General Mark Carleton-Smith)، رئیس پیشین ستاد نیروهای مسلح (در زمان ترور سردار شهید قاسم سلیمانی)؛

تحریم‌های یادشده شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود اشخاص فوق به جمهوری اسلامی ایران، توقیف اموال و دارایی آنان در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران و انسداد حساب‌های بانکی آنان در نظام مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

بدیهی است این اقدام تحریمی، نافی پیگیری کیفری افراد به سبب دست داشتن در اقدامات مجرمانه در محاکم قانونی دارای صلاحیت نخواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران ضمن اعمال این تحریم‌ها، دولت بریتانیا را در قبال حمایت از تروریست‌ها و ناقضان حقوق بشر که از خاک این کشور به سازماندهی و تحریک اغتشاشات و اقدامات تروریستی در ایران مبادرت می‌ورزند، مسئول و پاسخگو می‌داند.»

۱ دیدگاه »

 1. 🔸 پشت ادعاهای بی‌اساس علیه ایران در جنگ اوکراین، انگیزه‌های سیاسی نهفته است

  🔻 امیرسعید ایروانی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایران به عنوان کشوری که تجربه هشت سال  تجاوز و جنگ تحمیلی را پشت سرگذارده است، بطور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و از طرف‌ها خواسته تا خویشتنداری به خرج داده، از افزایش تنش اجتناب کرده و در یک پروسه واقعی برای حل و فصل اختلافات وارد شوند و به ریشه‌های ایجاد این شرایط پرداخته شود.

  🔻 ایران همواره گفته است که ادعاهای بی‌اساس در مورد انتقال پهپاد برای استفاده در درگیری اوکراین را رد می‌کند.

  🔻 ایروانی از اینکه برخی کشورها در بحران اوکراین فقط انگیزه‌ها و اهداف سیاسی  را دنبال می‌کنند، ابراز ناامیدی کرد و افزود: این کشورها با ایجاد  یک کارزار ضد اطلاعاتی و جنگ روانی علیه ایران تلاش می‌کنند از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل یک تفسیر گمراه کننده ارائه کرده و بین ادعاهای بی‌اساس و قطعنامه۲۲۳۱  ارتباط برقرار کنند.

  @sputnik_ir

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: