پرش به محتوا

آمریکا عملاً همه اقتصادهای جهان را خراب می کند.

رئیس جمهور کلمبیا: آمریکا عملاً همه اقتصادهای جهان را خراب می کند.

کلمبیا اتهامات جدی علیه ایالات متحده مطرح می کند.
رئیس جمهور گوستاوو پترو، که تنها از ابتدای ماه اوت بر سر کار آمده است، تقریباً تمام اقتصادهای جهان را در معرض خطر سیاست حمایت از صنایع داخلی ایالات متحده می بیند. سفارت آمریکا فعلا به این انتقادها واکنش نشان نداده و سکوت کرده است.
گوستاوو پترو، رئیس جمهور کلمبیا روز چهارشنبه آمریکا را متهم کرد که با تدابیر حفاظت اقتصادی خود به کشورهای دیگر در سراسر جهان آسیب می رساند.
این سیاستمدار چپگرا که در شهر اورابا در استان آنتیوکیا صحبت می کرد گفت شکی نیست که یک بحران اقتصادی در راه است.

«ایالات متحده عملاً همه اقتصادهای جهان را خراب می کند. اقتصاد آلمان ویران شده است.»

رئیس دولت که از ابتدای ماه اوت بر سر کار آمده است، همچنین اعلام کرد که روس‌ها، اوکراینی‌ها و اروپایی‌ها جنگی را در قاره خود به راه انداخته‌اند که در درجه اول جنگ بر سر گاز و انرژی بود.
در نتیجه این جنگ، اقتصاد اروپا در حال فروپاشی است. در این زمینه، پترو به رکود اقتصادی در آلمان و بحران سیاسی عمیق در بریتانیا اشاره کرد.
رئیس جمهور کلمبیا واشنگتن را متهم کرد که بدون در نظر گرفتن عواقب آن برای سایر کشورها، اقدامات حفاظتی برای اقتصاد خود را بطور مستقل انجام می دهد.
«اقدامات شما اقتصاد کشورهای آمریکای لاتین را ویران می کند. آمریکای لاتین در حال غارت شدن است. همه ارزهای ما در حال سقوط هستند. نه فقط پزوی کلمبیا.»

پترو همچنین از سیاست ضد مهاجرتی این کشور آمریکای شمالی انتقاد کرد:
اگر دولت در واشنگتن می خواهد مهاجرت به ایالات متحده را متوقف کند، در درجه اول باید به پیشرفت آمریکای لاتین کمک کند. در عوض، واشنگتن برای جلوگیری از سیل مهاجران به نرده ها، زندان ها و مسلسل ها تکیه کرد.
رویای به اصطلاح آمریکایی شکست خورده است. رویای واقعی که آمریکایی‌های لاتینی مهاج اکنون باید دنبال کنند، آبادانی و ساختن ثروت در کشورهای خود است.
در این زمینه، رئیس جمهور کلمبیا از همه دولت های منطقه – اعم از راست، میانه یا چپ – خواست تا یک برنامه مشترک «برای دفاع از آمریکای لاتین در برابر بحران جهانی که در حال نزدیک شدن» ایجاد کنند.

با توجه به این اتهامات جدی، فرانسیسکو پالمیری، کاردار سفارت آمریکا در بوگوتا درباره این اتهامات صحبت کرد.
این دیپلمات روز چهارشنبه در یک نشست توجیهی توضیح داد که کشورش مانند بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان با چندین چالش اقتصادی مواجه است.
«من فکر نمی‌کنم که ما باید بدنبال مقصر در این وضعیت بگردیم.
ما باید بر این تمرکز کنیم که چگونه با همکاری یکدیگر می‌توانیم توسعه لازم برای رشد اقتصادی را بهبود بخشیم و ارتقا دهیم.»
بحران انسانی در شمال غربی کلمبیا در حال حاضر بدتر شده است، زیرا مهاجرت از طریق جنگل دارین در مرز با پاناما اخیراً به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته مقامات کلمبیایی، حدود ۹۰۰۰ مهاجر تنها در روستای نکوکلی گیر افتاده اند. به گفته مقامات مهاجرت پاناما، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر، عمدتاً از ونزوئلا، در ۹ ماه گذشته از طریق جنگل های خطرناک از مرزهای این کشور عبور کرده اند.
این یک رکورد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ با ۱۳۴۰۰۰ مهاجر است. مهاجران عمدتاً به دلیل فقر، بی ثباتی سیاسی، بلایای طبیعی یا جنایت و امید به زندگی بهتر در ایالات متحده، خانه های خود را ترک می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: