پرش به محتوا

چین: تحریم های یکجانبه تومور سرطانی جامعه بشری استتحریم های یکجانبه غرب به دلیل تأثیر منفی آن بر همکاری های بین المللی و قشر های آسیب پذیر جامعه بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. علاوه بر این، قانونی بودن این امر در حقوق بین الملل نیز مورد تردید است.

به گزارش خبرگزاری چینی شینهوا، دای بینگ، معاون سفیر چین در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که تحریم‌های یکجانبه، مانند تحریم‌هایی که غالباً توسط کشورهای غربی علیه رقبای ژئوپلیتیکی نامحبوب اعمال می‌شود، «تومور جامعه بشری» است. گزارش شده است. این دیپلمات چینی از ایالات متحده و دیگر دولت های غربی خواست تا «فورا» به این تحریم های «غیرقانونی و غیرمنطقی» پایان دهند.
دای انتقاد کرد که تحریم های یکجانبه این کشورها به بهانه حمایت از حقوق بشر در واقع ناقض حقوق بشر در سایر کشورهاست. این دیپلمات چینی در مراسمی به میزبانی گروه دوستان در دفاع از منشور سازمان ملل متحد درباره تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه بر حقوق بشر گفت:

«این کشورهای غربی باید در قبال نقض سیستماتیک حقوق بشر از طریق اقدامات قهری یکجانبه خود مسئول و پاسخگو باشند.»

به گفته دای، اقدامات قهری یکجانبه ناقض منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی است. این دیپلمات همچنین خاطرنشان کرد که برخی کشورها حتی سعی می کنند از این اقدامات برای سرنگونی دولت های قانونی کشورهای تحریم شده و دامن زدن به «انقلاب های رنگی» برای تغییر رژیم های مورد انتظار استفاده کنند. این یک تهدید جدی برای صلح و ثبات جهانی است.

سوء استفاده از تحریم ها توسط کشورها، مانند اعمال ممنوعیت های تجاری، مسدود کردن سرمایه گذاری های مالی و اختلال در بازارها، همکاری های اقتصادی، تجاری و فناوری بین المللی را مختل می کند. به گفته دای، تحریم‌ها تهدیدی جدی برای امنیت غذایی، انرژی و مالی جهانی است و شرایط زندگی را به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه دشوار می‌کند و حتی در برخی از کشورهای آسیب‌پذیر منجر به فجایع انسانی می‌شود.

این دیپلمات چینی همچنین هشدار داد که تحریم های یکجانبه نیز به میزان قابل توجهی به هماهنگی و ثبات روابط بین المللی آسیب می رساند. دای گفت که حتی نیازهای اولیه مانند پرداخت هزینه های سازمان ملل و شرکت در جلسات سازمان ملل در کلانشهر نیویورک آمریکا به دلیل تحریم ها قطع شده است. وی افزود: چنین اقداماتی باید محکوم شود.

دای در پایان گفت:
ما از ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی می خواهیم که به فراخوان بین المللی برای عدالت خواهی توجه کنند و فورا اقدامات قهری یکجانبه خود را لغو کنند تا چندجانبه گرایی واقعی با اقدامات مشخص انجام شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: