پرش به محتوا

نقش ایران در روابط روسیه و اسرائیل

احتمال قطع روابط روسیه و اسرائیل به دلیل همکاری نظامی با ایران.

روسیه از قطع روابط دوجانبه در صورت تحویل تسلیحات به اوکراین خبر داد.

به گزارش رسانه های روسی، معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه اسرائیل را تهدید کرد که در صورت حمایت نظامی اسرائیل از اوکراین، روابط دوجانبه را قطع خواهد کرد. پس از ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی توسط نیروهای روسی، اسرائیل اکنون در حال بررسی ارائه سامانه‌های تسلیحاتی مرگبار بر اساس مدل غربی به کیف است.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه و معاون کنونی شورای امنیت، اسرائیل را تهدید کرد که اگر اسرائیل تصمیم به حمایت نظامی از اوکراین بگیرد، روابط دوجانبه را قطع خواهد کرد. مدودف گفت: «این همه ی روابط بین کشورهای ما را از بین می برد.»
«من در مورد این واقعیت صحبت نمی کنم که اینها در اوکراین حامیان باندرا نازی بودند و باقی ماندند. فقط به نمادهای امروزی که آنها با خود حمل میکنند نگاه کنید.وقتی اسلحه شما به آنها می رسد، پس زمان آن فرا رسیده که اسرائیل باندرا و شوخویچ را قهرمانان کشور خود اعلام کند.»
ناخمان شای، وزیر امور دیاسپورا اسرائیل روز یکشنبه در توئیتر درباره ادعای تحویل موشک‌های بالستیک ایران به روسیه هشدار داد. شای با ارائه پیشنهاد کمک نظامی «مشابه آمریکا و کشورهای ناتو» گفت: «دیگر هیچ شکی وجود ندارد که اسرائیل باید به این درگیری خونین کشیده شود».

اگر این کمک ها توسط اسرائیل تایید شود، این یک تغییر ۱۸۰ درجه ای سیاست اسرائیل در چند ماه گذشته است که طی آن اسرائیل تنها درها را برای تحویل تجهیزات غیر کشنده به روی نیروهای اوکراینی باز کرده است.
جنگ اوکراین پیش از این روابط بین اسرائیل و روسیه را تیره کرده است.

مسکو اخیراً فعالیت آژانس یهود در روسیه را به حالت تعلیق درآورد. سفارت روسیه در اسرائیل هفته گذشته با انتشار بیانیه ای از اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل علیه حملات هوایی مسکو به اهدافی در اوکراین انتقاد کرد.

برای اولین بار از زمان روی کار آمدن لاپید، نخست وزیر اسرائیل این کشور روسیه را به دلیل حملات هوایی به اهداف اوکراینی محکوم کرد.

تل آویو تاکنون از مشارکت در تحریم های غرب علیه روسیه در پی جنگ اوکراین خودداری کرده است زیرا اسرائیل می گوید می خواهد آزادی عمل خود را در سوریه تضمین کند.

اسرائیل در گذشته درخواست‌های اوکراین را برای تامین سیستم‌های ضدهوایی مانند گنبد آهنین رد کرده است، به همین دلیل ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین ماه گذشته علناً دولت یهود را مورد سرزنش قرار داد.

با این حال، گزارش شده است که ایالات متحده اخیراً فشارها را برای پیوستن به اسرائیل در «شبکه دفاع هوایی امپریالیستی» برای اوکراین افزایش داده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: