پرش به محتوا

حمایت اتحادیه عرب از عربستان سعودی در برابر آمریکا

شین هوا
ترجمه مجله هفته

کشورهای تولیدکننده نفت تصمیم گرفته‌اند از ماه نوامبر تولید خود را دو میلیون بشکه کاهش دهند. این امر واکنش شدید ایالات متحده را که تحت فشارهای تورمی بالا قرار دارد، برانگیخته بود.
به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شین هوا، به نقل از بیانیه اتحادیه عرب، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، از تصمیم عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت در روز جمعه «حمایت کامل» کرد. ابوالغیط «کارزار رسانه ای خشن» علیه عربستان سعودی پس از اعلام تصمیم اوپک پلاس را محکوم کرد. رئیس سازمان منطقه تصریح کرد:
«هدف این بیانیه ها سیاسی کردن تصمیمات صرفا اقتصادی است که برای ثبات اقتصاد جهانی در مواجهه با چالش های خطرناک جاری ضروری است.»
رهبر اتحادیه عرب همچنین از استراتژی متعادل عربستان سعودی برای ایجاد ثبات در بازارهای نفت و موضع این کشور در قبال مسائل سیاسی جهانی و منطقه ای تمجید کرد.
هفته گذشته، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، گروهی متشکل از ۲۳ عضو موسوم به اوپک پلاس، تصمیم گرفتند تولید روزانه خود را از ماه نوامبر به میزان دو میلیون بشکه کاهش دهند.
روز پنجشنبه، وزارت خارجه عربستان سعودی گفت که تصمیم اوپک پلاس «صرفا اقتصادی» است.
ایالات متحده تحت فشار فزاینده ناشی از تورم بالا، با کاهش تولید مخالفت کرد.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که روابط ایالات متحده و عربستان سعودی را بررسی خواهد کرد و «عواقب» نامشخصی برای پادشاهی خواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: