پرش به محتوا

جنگ و تحریم با سوریه چه کرد؟

سازمان رفاه بین المللی کاریتاس اعلام کرد که حدود ۶۰ نفر در سوریه بر اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست داده اند. گفته می شود که شیوع این بیماری بر اساس بدتر شد شرایط بهداشتی این کشور است. تعداد مبتلایان و مرگ و میرهای وبا در سوریه سر به فلک کشیده است.
سازمان بین المللی کاریتاس تصریح می کند که هزاران نفر قبلاً در سراسر کشور به این بیماری واگیر دار مبتلا شده اند.
در یک بیانیه مطبوعاتی در روز چهارشنبه، این سازمان مستقر در آلمان گفت که در مورد این روند «بسیار نگران» است.
شیوع این بیماری در خاورمیانه و سوریه «بسیار غیرعادی» و نشانه آشکار «توسعه فاجعه بار» در این کشور است.
کریستوف کلیچ اوت، رئیس بخش خاورمیانه در این مرکز، خاطرنشان کرد:
«فقر که سال هاست در حال افزایش است و شرایط بهداشتی نامناسبی که پناهندگان و آوارگان به ویژه باید در آن زندگی کنند، بستری است که این بیماری معمولی فقر در حال گسترش است.»
به گزارش کاریتاس، حداقل ۱۳۰۵۹ نفر در سوریه از ابتدای سپتامبر به این بیماری مبتلا شده اند و بیش از ۶۰ نفر رسماً به دلیل علائم اصلی وبا – اسهال و استفراغ جان خود را از دست داده اند.
اعتقاد بر این است که مخازن کثیف آب آشامیدنی و سبزیجات ناپاک از عوامل اصلی شیوع این بیماری هستند.
این موسسه خیریه همچنین اشاره می کند که جنگ نزدیک به ۱۲ ساله در سوریه به شدت به زیرساخت های بهداشتی این کشور آسیب رسانده است، به طوری که در حال حاضر حدود ۱۳ میلیون نفر به آب سالم و بهداشت دسترسی ندارند.
این گزارش گفت که وضعیت در کمپ های پناهندگان به ویژه ویرانگر است، جایی که مردم مجبورند در فضاهای محدود زندگی کنند و دسترسی محدودی به منابع آب سالم دارند.
کلیچ اوت گفت اگرچه این سازمان غیرانتفاعی تلاش هایی را برای توزیع آب آشامیدنی پاک و مواد ضدعفونی کننده در مناطق سخت آسیب دیده کشور انجام داده است، اما ممکن است این بیماری نه تنها در سوریه بلکه در سراسر خاورمیانه گسترش یابد.
ماه گذشته، سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنین نسبت به شیوع وبا در حدود ۲۶ کشور در سراسر جهان هشدار داد و گفت که میانگین تلفات در سال جاری سه برابر بیشتر از پنج سال گذشته است.
سوریه بیش از ۴۰ سال است که تحت تحریم های بین المللی قرار دارد.
محدودیت های شدید صادرات و واردات ابتدا در پاسخ به «حمایت از سازمان های تروریستی»، سپس برای سرکوب «خشونت آمیز» تظاهرات ضد دولتی در جریان بهار عربی و در نهایت به اتهام استفاده اعمال شد. سلاح های شیمیایی در جنگ کنونی
تحریم های اعمال شده توسط غرب پیامدهای فاجعه باری برای جمعیت غیرنظامی کشور دارد.
حتی در زمینه پزشکی که برای کشوری که در حال جنگ است بسیار مهم است، داروهای غربی و قطعات یدکی تجهیزات گرانقیمت اروپایی حتی در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ وارد نمی‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: