پرش به محتوا

شکست بعدی برای بایدن.

شکست بعدی برای بایدن: دیدار رئیس دولت امارات از پوتین در سن پترزبورگ.

تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش شدید تولید نفت، سیلی بر صورت کاخ سفید بود. شکست بعدی جو بایدن در خاورمیانه، نشست دیروز رئیس جمهور پوتین و رئیس دولت امارات متحده عربی در سن پترزبورگ بود که در آن آل نهیان همبستگی خود را با رهبری کرملین نشان داد.

تحلیلی از سید علیرضا موسوی
منتشر شده در روسیه امروز
ترجمه میر فخرایی

پس از آن که کشورهای عمده تولیدکننده نفت به رهبری کشورهای خلیج فارس و روسیه در اقدامی دیدنی تصمیم گرفتند تولید نفت خود را به میزان دو میلیون بشکه در روز برای ماه نوامبر کاهش دهند، درجه ناامیدی در کاخ سفید بالا است.
تصمیم اخیر اوپک پلاس یک سیلی بر صورت کاخ سفید بود، زیرا این تصمیم دقیقا برخلاف آنچیزی است جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفر تابستانی امسال از عربستان سعودی خواسته بود می‌باشد.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، عربستان سعودی را به دلیل کاهش تولید نفت اوپک پلاس تهدید کرده است. او در مورد اقدامات بعدی با کنگره آمریکا مشورت خواهد کرد.
تشدید عرضه باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد که از دیدگاه ایالات متحده به نفع مسکو خواهد بود و می تواند از درآمدهای حاصله برای ادامه تامین مالی عملیات نظامی در اوکراین استفاده کند.
شکست بعدی جو بایدن در خاورمیانه، نشست دیروز رئیس جمهور پوتین و شیخ محمد بن سید آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی بود.
سفر آل نهیان به روسیه تنها چند روز پس از تصمیم بحث برانگیز اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در نوامبر انجام شد. رئیس جمهور روسیه در دیدار با رئیس امارات تصمیم اخیر اوپک پلاس را کلید ثبات بازار جهانی انرژی توصیف کرد.
رهبر روسیه با اشاره به حمایت آل نهیان از تصمیم گروه اوپک پلاس، شامل روسیه، برای کاهش تولید نفت برای حمایت از قیمت نفت، گفت: «تصمیمات ما، اقدامات ما، علیه کسی نیست.» در حالی که تصمیم اوپک پلاس به طور کلی علیه ایالات متحده نبود، اما به وضوح نشان داد که نفوذ ایالات متحده بر شرکای عرب خود در خاورمیانه رو به کاهش است.
اعضای کنگره آمریکا اکنون می خواهند کشورهای خلیج فارس را تنبیه کرده و اتحاد آمریکا با عربستان سعودی را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.
در همین حال، نماینده مجلس نمایندگان تام مالینوفسکی پیشنهاد کرد که ایالات متحده نیروها و سیستم های موشکی خود را از امارات متحده عربی و عربستان سعودی خارج کند.
امارات متحده عربی تاکنون تلاش کرده است در تحریم های غرب علیه روسیه شرکت نکند. این کشور خلیج فارس به عنوان متحد آمریکا در خاورمیانه در ماه مارس از رای دادن به پیش نویس محکومیت جنگ در اوکراین ممتنع کرد.
در واشنگتن، عربستان سعودی در درجه اول مقصر تصمیم اخیر اوپک است، زیرا ریاض به عنوان شریک استراتژیک ایالات متحده در منطقه تلقی می شود، در حالی که سایر کشورهای خلیج فارس دیگر شرکای واشنگتن در خلیج فارس هستند.
با این وجود، همبستگی امارات با روسیه در تصمیماتی که می تواند به طور غیرمستقیم بر روند جنگ در اوکراین تأثیر بگذارد، زنگ خطری برای کاخ سفید است.
ابوظبی در حال خرید سامانه‌های دفاع هوایی از آمریکا و هواپیماهای جنگی از فرانسه است، در حالی که امارات متحده عربی تمایل خود را برای خرید سامانه‌های موشکی ضد هوایی کوتاه‌برد از اسرائیل اعلام کرده است.
از زمان جنگ اوکراین، کشورهایی که روابط خوبی با غرب و همچنین روسیه و چین دارند، از سوی ناتو برای انتخاب یک‌طرف تحت فشار قرار گرفته‌اند.
کشورهای خلیج اکنون بر سر دوراهی قرار دارند. اگرچه امارات متحده عربی مدت‌ها متحد ایالات متحده در خاورمیانه بوده است، اما حمایت این کشور از کاهش نفت مرحله جدیدی را نشان می‌دهد.

در این راستا، کشورهای خلیج فارس در حال ایجاد تعادل در روابط خود با بازیگران جهانی در نظم جهانی جدید هستند که در آن ایالات متحده دیگر عامل قدرت غالب نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: