پرش به محتوا

آرژانتین: ارتباط آمریکا با تروریست‌های فاشیست.

ارتباط با ایالات متحده آمریکا و فاشیست ها: تحقیقات در مورد حمله به معاون رئیس جمهور آرژانتین

از فلورنسیا بلوسو، بوئنوس آیرس
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

بیش از یک ماه پس از سوء قصد به کریستینا فرناندز دی کرشنر، معاون رئیس جمهور آرژانتین، تحقیقات به کندی پیش می رود. تاکنون چهار نفر دستگیر شده اند که از آنها به عنوان اعضای «باند پولکی شکری» (Banda de los Copitos) یاد می شود – این نام بر اساس یک شیرینی محبوب در آرژانتین که متهم احتمالا از آن برای پوشش کارش استفاده میکرده.

سوقصد کننده فرناندو ساباگ مونتیئل، که در اول سپتامبر اسلحه را به سمت سیاستمدار نشانه رفت، و شریک او برندا اولیارته، که گفته می شود در آماده سازی حمله نقش داشته است. هر دو متهم به قتل عمدی و با برنامه ریزی قبلی شده‌اند. گابریل کاریزو و آگوستینا دیاز نیز متهم به همدستی با آنها هستند.
روز چهارشنبه، قاضی مسئول پرونده، ماریا کاپوچتی، ممنوعیت خروج را برای مظنونان اعمال کرد.
روز پنجشنبه (به وقت محلی)، پلیس فدرال آرژانتین گزارش داد که توانسته است محتوایی را از تاریخچه (آرشیو پیام ها) واتساپ مظنون اصلی، ساباگ مونتیل، بازیابی کند.
۵۰ گیگابایت اطلاعاتی که این مرد ۳۵ ساله قبلاً ظاهرا پاک کرده بود که هنوز باید ارزیابی شود. با این حال، انتظار می رود که محتوای آنها مرتبط با تحقیقات پرونده بشود.
هنگام ارزیابی تلفن همراه اولیارته، بازرسان قبلاً به گفتگوی بین مظنون و مردی به نام «دیوید» برخورد کرده بودند.
شبکه خبری آمریکای لاتین تله سور روز چهارشنبه گزارش داد که این فرد ظاهرا برای آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا DEA کار می کند و برای سفارت آمریکا در آرژانتین جاسوسی می کند.
علاوه بر این عکس هایی نیز پیدا شد که در آن متهم با یک اسلحه گران قیمت دیده می شود.
به دلیل این تصاویر، وکلای فرناندز دی کرشنر نیز از افرادی که در پشت این حمله هستند می خواهند این فرد شناسایی شوند.
آنها استدلال می کند که پشت «باند پولک شکری» باید سرمایه گذاران قدرتمندی داشته وجود داشته باشد، زیرا گفته می شود تپانچه ای که اکنون پیدا شده است یک «اسمیت و وسون» به ارزش حدود ۳۰۰۰ دلار است – این مبلغ پول زیادی برای افرادی که ظاهراً از این طریق فروش شیرینی برای کودکان امرار معاش می کنند.
ارتباط آنها با افراطیون راست تحت عنوان «انقلاب فدرال» نسبتاً زود شناخته شد. این گروه اقدامات اعتراضی علیه سیاستمداران چپگرا از جمله مزاحمت برای آنها تحت نام «بازدید از خانه» انجام می دهد و در شبکه های اجتماعی به دلیل انتشار پیام های نفرت انگیز علیه فرناندز دی کرشنر معروف هستند.
چندین نفر از اعضای «باند پولک شکری» در گذشته در راهپیمایی های «انقلاب فدرال» شرکت کرده بودند.
اندکی قبل از حمله، گروه راست افراطی تقریباً ۲ میلیون پزو آرژانتین (حدود ۱۳۷۰۰ یورو) از گروه «کاپوتو» دریافت کرده بود.
نیکلاس کاپوتو دوست نزدیک و شریک تجاری مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور سابق جناح راست (۲۰۱۵-۲۰۱۹) است.
با این حال، قاضی کاپوچتی، که مسئول این ترور بود، از ادغام تحقیقات در مورد تامین مالی نئونازی ها و حمله به فرناندز دی کرشنر امتناع کرد و با این تصمیم انتقادات شدید وکلای معاون رئیس جمهور را برانگیخت.
سوءقصد به فرناندز د کرشنر در اول سپتامبر درست در مقابل خانه او انجام شد. این سیاستمدار فقط به علت خوش شانسی زنده ماند، اسلحه ای که به شقیقه اش نشانه گرفته شده بود احتمالاً به دلیل نقص فنی عمل نکرد.
در آن روز صدها نفر از هوادارانش به دلیل مخالفت با ادامه روند به اصطلاح فساد علیه این سیاستمدار که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ رئیس دولت بود، در مقابل خانه او تجمع کرده بودند.
اندکی قبل، دفتر دادستانی عمومی در محاکمه موسوم به «ویالیداد» خواستار صدور حکم دوازده سال زندان و محرومیت مادام العمر برای فرناندز دی کرشنر شده بود. حامیان معاون رئیس جمهور این روند را وسیله ای برای » آزار و اذیت» با انگیزه سیاسی توصیف می کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: