پرش به محتوا

شکایت ایران از شرکت مادرفیسبوک، اینستاگرام و واتس آپایران از شرکت فناوری آمریکایی متا به دلیل ایجاد ناآرامی از طریق انتشار اخبار جعلی شکایت کرده است

به گزارش روسیه امروز، تهران می خواهد از شرکت فناوری متا به دلیل انتشار اخبار جعلی در پی ناآرامی های اخیر در ایران شکایت کند. چند روز پس از آغاز اعتراض‌ها و شورش‌ها در ایران، واشنگتن پست فاش کرد که پنتاگون تحقیقات کاملی را درباره تمام فعالیت‌های آنلاین خود برای انتشار اخبار جعلی آغاز کرده است.
ایران قصد دارد از شرکت فناوری آمریکایی متا پلتفرم به دلیل ایجاد ناآرامی از طریق انتشار اخبار جعلی در ارتباط با شورش های اخیر در کشور شکایت کند.
مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور ایران روز دوشنبه گفت: دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و واتس‌اپ (از متا پلتفرم‌ها) به عنوان بخشی از عملیات توطئه دشمنان ما در نشر مطالب نفرت‌انگیز و به خطر انداختن امنیت ملی کشور شرکت داشته‌اند.
امنیت ملی «خط قرمز» نظام حقوقی است. هنوز مشخص نیست که وزارت کشور دقیقاً چگونه قصد دارد علیه متا پلتفرم ها اقدام قانونی کند.
اندکی پس از اعتراضات خشونت آمیز و شورش ها به دلیل مرگ یک زن ۲۲ ساله ایرانی سه هفته پیش در زمان بازداشت پلیس گشت ارشاد دولت به طور موقت اینترنت را به طور گسترده محدود کرد و شبکه های اجتماعی متعلق به متا گروپ اینستاگرام و واتس اپ نیز مسدود شدند.
گفته می‌شود که اکثر گزارش‌ها و ویدئوها در رسانه‌های اجتماعی جعل یا دستکاری شده‌اند تا تصویری تحریف‌شده از شکل و مقیاس اعتراضات ارائه دهند. معاون وزیر کشور ایران گفت: «به ویژه تعداد قربانیان صحت ندارد. اعداد تنها زمانی منتشر می شوند که تمام تحقیقات تکمیل شود.
چند روز پس از شروع اعتراض‌ها و شورش‌ها در ایران، واشنگتن پست فاش کرد که پنتاگون بررسی جامعی از تمام فعالیت‌های جنگ روانی آنلاین خود را آغاز کرده است.
واشنگتن پست به گزارش مفصل رصدخانه اینترنتی استانفورد اشاره کرد.
محققان این موسسه میزان تأثیر نهادهای آمریکایی – از جمله سازمان نظامی سنتکام که مسئولیت خاورمیانه را بر عهده دارد – از طریق رسانه‌های اجتماعی با انتشار اخبار جعلی، در شکل‌گیری افکار در چندین کشور به ویژه ایران، ارزیابی کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: