پرش به محتوا

توافق تاریخی اسرائیل و لبنان

اسرائیل و لبنان به توافق تاریخی مرزهای دریایی دست یافتند

ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه های روسیه، اسرائیل و لبنان که از سال ۱۹۴۸ به طور رسمی درگیر جنگ بوده اند، هر کدام مساحتی معادل ۸۶۰ کیلومتر مربع را در شرق مدیترانه متعلق به خود می دانند. اکنون هر دوی این کشورها از توافقی تاریخی خبر می دهند که احتمالاً پیامدهای مثبتی برای صنعت گاز خواهد داشت.
کشورهای همسایه لبنان و اسرائیل با میانجیگری ایالات متحده، اختلافات طولانی خود را بر سر مرز دریایی در دریای مدیترانه حل و فصل کردند.
ژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، این توافق را «یک دستاورد تاریخی» خواند. این سیاستمدار در توییتر نوشت: این توافق بی سابقه امنیت اسرائیل را تقویت می کند، اقتصاد ما را تقویت می کند و انرژی پاک و مقرون به صرفه را برای کشورهای سراسر جهان به ارمغان می آورد.
لاپید از آموس هوخشتاین، میانجی ایالات متحده، به دلیل «تلاش سختش در تحقق این توافق تاریخی» تشکر کرد.
این سند قرار است روز چهارشنبه به کابینه امنیتی اسرائیل و در جلسه ویژه دولت ارائه شود.
به گفته دفتر وی، میشل عون، رئیس جمهور لبنان از نسخه نهایی این توافق راضی بود.
گویا این سند خواسته های لبنان را برآورده می کند و از حقوق این کشور در قبال منابع خود دفاع می کند. اما تایید نهایی از بیروت هنوز در رسمی نشده است. با این حال، الیاس بو ساب، مذاکره کننده ارشد لبنان گفت:
«من خوشبین هستم. ما معتقدیم که این یک معامله عادلانه است.»

پس‌زمینه این مناقشه چند دهه، منطقه‌ای به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع در سواحل باز میگردد که هر دو طرف آن را منطقه اقتصادی انحصاری خود می‌دانند.
درگیری مرزی بین دو کشور پس از کشف مقادیر زیادی گاز طبیعی در این منطقه مورد مناقشه تشدید شده است. که برای هردو مزایای اقتصادی قابل توجهی به ارمغان خواهد آورد.
بر اساس گزارش رسانه های اسرائیلی، این توافق باید لبنان را قادر به توسعه میدان گازی دریایی کنا کند.
بر این اساس، اسرائیل حاکمیت خود را بر منطقه اطراف سکوی گازی کاریش در شمال شرقی شهر بندری حیفا در اسرائیل حفظ می کند.
علیرغم این توافق نباید انتظار داشت که این دو کشور متخاصم در آینده نزدیک روابط دیپلماتیک بیشتری با یکدیگر برقرار کنند.
قبل از توافق، اسرائیل و لبنان تاکید کرده بودند که این گفتگوها روابط آنها را عادی نمی کند. همه گفتگو ها فقط محدود به مرز مشترک دریایی است.
لبنان در بدترین بحران اقتصادی تاریخ خود گرفتار آمده که در کنار ایجاد مشکلات دیگر مشکل بزرگی در زمینه عرضه انرژی به وجود آورده است.
بسیاری از لبنانی ها فقط یک یا دو ساعت در روز برق دارند. اکنون پس از این توافق بسیاری از لبنانی ها به افزایش تولید گاز در آینده امیدوارند. اسرائیل به نوبه خود امیدوار است که بتواند صادرات گاز به اروپا را افزایش دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: