پرش به محتوا

عربستان را سر جایش می نشانیم، دیگر بس است!

ترجمه مجله هفته

تصمیم اوپک پلاس: دموکرات‌های آمریکا می‌خواهند روابط با عربستان را متوقف کنند – دیگر بس است!

روابط واشنگتن با عربستان سعودی به تیرگی گراییده است. در واکنش به کاهش تولید و عرضه نفت اوپک پلاس، اکنوون یک سناتور ارشد دموکرات حتی خواستار توقف فروش آتی تسلیحات به عربستان سعودی و توقف فوری همکاری آمریکا با این کشور شده است.
خروج احتمالی تمام نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور نیز مورد بحث است.
باب منندز سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز دوشنبه،، از دولت آمریکا خواسته است تا با توجه به کاهش تولید نفت اوپک پلاس به رهبری عربستان، همکاری با متحد کلیدی آمریکا در خاورمیانه را «متوقف» کند:
«ایالات متحده باید فوراً در تمام جنبه‌های همکاری خود با عربستان سعودی، از جمله فروش تسلیحات و همکاری‌های امنیتی فراتر از آنچه که برای دفاع از پرسنل و منافع آمریکا ضروری است، تجدید نظر کرده و آنها متوقف کند.»

با این سخنان تند منندز که به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی که حق وتوی فروش تسلیحات خارجی را نیز دارد، به تصمیم انجمن نفت اوپک پلاس برای محدود کردن تولید نفت واکنش نشان داد.
اقدامی که آمریکا و دیگر دولت های متحد آن را «هدیه» عربستان سعودی به مسکو می دانند.
به گفته منندز، تصمیم «وحشتناک» اوپک پلاس، که متشکل از کشورهای صادرکننده نفت مانند عربستان سعودی، روسیه، عراق و ایران است، تنها به «حمایت از جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه» کمک می کند.
منندز به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت تا زمانی که پادشاهی عربستان در موضع خود در مورد جنگ اوکراین تجدید نظر نکند، اجازه همکاری با ریاض را نخواهد داد. او گفت: «دیگر بس است.»

این سیاستمدار همچنین از حملات اخیر به زیرساخت های غیرنظامی در اوکراین وحشت زده شد: این سناتور دموکرات با اشاره به پوتین گفت: یا از یک جنایتکار جنگی را که با خشونت تمام سعی می کند کشوری را از روی نقشه جهان پاک کند حمایت می کنید یا از جهان آزاد حمایت میکنید که علیه او مبارزه میکند.
منندز نتیجه گرفت که عربستان سعودی گزینه اول را بخاطر » منافع شخصی اقتصادی» انتخاب کرد و این یک تصمیم وحشتناک است.
گروه اقتصادی نفتی اوپک پلاس روز چهارشنبه با کاهش تولید نفت تا حدود دو درصد از عرضه جهانی موافقت کرد.
این تصمیم احتمالاً باعث افزایش قیمت گاز در ایالات متحده می شود که می تواند به طور قابل توجهی به شانس دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای ماه آینده ایالات متحده آسیب برساند.
در ایالات متحده، تصمیم سازمان به رهبری عربستان سعودی، به ویژه از سوی دموکرات های آمریکا مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.
سناتور برنی سندرز، سناتور دموکرات روز جمعه در توییتر نوشت: «اگر عربستان سعودی – یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان – بخواهد با روسیه برای افزایش قیمت گاز در ایالات متحده همکاری کند، پس بایستی از پوتین هم بخواهد که از سلطنت خود دفاع کند. و افزود:
«ما باید تمام نیروهای آمریکایی را از عربستان خارج کنیم، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کنیم و به کار کارتل نفتی تعیین کننده قیمت پایان دهیم.»
یکی از دلایلی که آمریکا میخواهد قیمت نفت را کاهش دهد محروم کردن روسیه از درآمد حاصل از فروش نفت است.
اکنون روابط بین پادشاهی و دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، تیره شده است. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته گفت: واضح است که اوپک پلاس با اعلام کاهش تولید امروز در کنار روسیه قرار گرفته است.

روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی سال هاست که به ویژه پس از ترور جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۸ توسط عوامل دولت سعودی، در وضعیت متزلزلی قرار داشته است.
خاشقجی، تبعه عربستان سعودی، در زمان مرگ ستون نویس واشنگتن پست بود. ترور خاشقجی موجی از خشم را در ایالات متحده به راه انداخت. از آن زمان، نمایندگان کنگره از هر دو طرف از آمریکا خواستند در روابط خود با سعودی ها تجدید نظر کند.
بایدن در آخرین مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود قول داد که به حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن پایان خواهد داد.
اما پس از انتخابات، دولت او به فروش اسلحه به عربستان ادامه داد. رئیس‌جمهور آمریکا به‌خاطر سفر خود به خاورمیانه در ماه ژوئیه که در جریان آن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و سایرین ملاقات کرد، با انتقادات شدیدی مواجه شد.
در آن زمان، بایدن تلاش کرد تا حاکم سعودی را برای افزایش تولید نفت متقاعد کند، اما ظاهراً شکست خورد.
کارن عطیه، ستون نویس واشنگتن پست، دیدار «رسوای» رئیس جمهور آمریکا را «خیانت آشکار» خواند. بایدن نه تنها وعده انتخاباتی خود مبنی بر طرد ولیعهد سعودی در صحنه جهانی را زیر پا گذاشت. بلکه او را به مقام رفیق خود هم رساند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: