پرش به محتوا

دریای مدیترانه گور دسته جمعی پناهجویان

یونان: بیش از ۵۰ کشته بر اثر غرق شدن کشتی در نزدیکی لسبوس و کیتیرا

نوشته هانس گئورگ هرمان، چانیا
یونگه ولت
ترجمه میر فخراییبیش از ۵۰ نفر پنجشنبه شب در دریای اژه در نزدیکی جزایر یونانی کیتیرا و لسبوس جان باختند. دو قایق که کاملاً مملو از پناهجویان بودند، در وزش بادهای پائیزی در دریای خروشان غرق شدند. یکی از کشتی ها که یک قایق بادبانی کوچک بود به صخره ۲۰ متری کیتیرا برخورد کرد. این قایق دو روز قبل با ۹۵ پناهجو سواحل ترکیه را ترک کرده بود و عازم ایتالیا بود.
روز یکشنبه، خدمات امداد و نجات محلی و داوطلبان همچنان به دنبال اجساد می گشتند. مرگ افراد پناهجویان که در رسانه های بورژوازی به عنوان «تراژدی کیتیرا» توصیف شده است، بار دیگر سیاست جنایتکارانه مهاجرت اتحادیه اروپا و کشور ترانزیتی ترکیه را نشان می دهد.
در حالی که امدادگران بندر کوچک دیاکوفتی در کیتیرا در حال عملیات نجات چشمگیر با استفاده از جرثقیل برای بیرون کشیدن بازماندگان از موج سواری بر روی صخره بودند، یک قایق لاستیکی با ۴۰ نفر در دریای اژه در نزدیکی لسبوس در همان ساعت غرق شد.
گارد ساحلی یونان روز جمعه و آخر هفته جسد ۱۶ زن، یک مرد و یک کودک کوچک را از آب بیرون کشید و به گفته مقامات محلی، ده زن نیز زنده پیدا شدند.
در آخر هفته، رسانه های یونانی به نقل از مالک یک کسب و کار کوچک، میکالیس پروتوپسالتیس از دیاکوفتی در کیتیرا نوشتند ، که او مجبور شده تا از جرثقیل کوچک خود برای بلند کردن اجساد بازماندگان از روی صخره های شیب دار نزدیک بندر استفاده کرده است.
مردم ناامید روی نوار باریکی در پای صخره های مرتفع جمع شده بودند و بارها مورد حمله موج های سنگین و سخت قرار گرفته بودند.
افستراتیوس چارچالاکیس، شهردار شهر به شبکه خبری ERT گفت که او و همسایگانش شاهد بودند که دریا قایق بادبانی کوچک و محموله های انسانی آن را بالا می برد، آن را بر فراز صخره ها پرتاب می کرد و کاملاً در هم می شکست.
همانطور که روزنامه آتن Efsyn روز یکشنبه گزارش داد، تا آن زمان ۵۵ مرد، هفت زن، ۱۷ پسر و یک دختر در نزدیکی کیتیرا نجات یافته بودند.
تاکنون ۱۳ پناهجو کشته شده اند و مقامات هیچ شانسی برای احتمال زنده بودن دو نفر مفقودی دیگر نمی بینند.
به گزارش این روزنامه، بستگان نجات یافته گان و پناهجویان غرق شده در امواج در آخر هفته خود را به برای شناسایی قربانیان به جزیره رساندند.
مانند همیشه پس از فاجعه های به این بزرگی، مقامات یونان و ترکیه یکدیگر را مقصر مرگ بسیاری از زنان، مردان و کودکان می دانند. یانیس پلاکیوتاکیس، وزیر نیروی دریایی و جزایر یونان اعلام کرد که «یک بار دیگر» «انفعال مقامات دولت ترکیه در قبال قاچاقچیان بی‌رحم جان بسیاری را به همراه داشت».
با این حال، برای نجات جان این افراد، دولت آتن و اتحادیه اروپا قایق های کمکی را به دریا نمی فرستند، بلکه – مانند ترکیه – میلیون ها یورو را صرف ساختن دیوارها و حصارهای بلندتر در مرزهای خارجی خود می کنند.

وزارت مهاجرت و پناهندگی یونان در ماه سپتامبر اعلام کرد که این سیاست «موفقیت آمیز» بود. تعداد پناهندگان و مهاجران ثبت شده در این کشور در هشت ماهه اول نسبت به سال قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است. با این حال، در همان زمان، تعداد ورود به سواحل یونان از ژانویه ۶۴ درصد افزایش یافته است. مثال فرانسه نشان می دهد که چگونه با پناهندگان از خاورمیانه و آفریقا در مقایسه با پناهندگان اوکراینی متفاوت رفتار می شود.

نخست وزیر آن ژان کاستکس که در آن زمان هنوز بر سر کار بود، در آغاز جنگ اعلام کرده بود که کشورش به راحتی می تواند صد هزار نفر را از اوکراین بپذیرد. در مورد بقیه، «ما دوست داریم، اما پذیرفتن آنها غیر ممکن است».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: