پرش به محتوا

مسکو درباره عواقب اظهارات زلنسکی هشدار داد

اوکراین: زلنسکی خواستار «حمله پیشگیرانه» شد.
نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه سیما صابری

سرگئی لاوروف روز جمعه در مسکو به تلاش های کی یف برای کم اهمیت جلوه دادن اظهارات زلنسکی خندید، به گفته وزیر امور خارجه روسیه، اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر «حمله پیشگیرانه علیه روسیه» به لزوم انجام «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین اشاره دارد.
همه ما به یاد داریم که او در ژانویه در مورد تلاش اوکراین برای دستیابی به سلاح هسته ای صحبت می کرد. لاوروف تاکید کرد که این ایده محکم در ذهن او جا خوش کرده است.
زلنسکی روز پنجشنبه طی یک حضور ویدئویی در مقابل موسسه لوی استرالیا از ناتو خواست «استفاده روسیه از سلاح های هسته ای را غیر ممکن کند».
اما مهم این است که «اینها حملات پیشگیرانه باشند، تا بدانند در صورت استفاده از آنها چه اتفاقی خواهد افتاد».
اظهارات وی مبنی بر اینکه او «مانند ۲۴ فوریه» جامعه جهانی را مورد خطاب خود قرار می دهد، پس از این اظهارات در جمعه شب گذشته به گونه ای تفسیر شد که گویا خواسته های زلنسکی به این معنا بود که قبل از تهاجم روسیه باید «اقداماتی پیشگیرانه‌ای اجرا شود تا به روسیه اجازه نشود، برای شعله ور کردن جنگ از سلاح های هسته ای استفاده کند.»
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه، دیمیتری پسکوف، سپس هشدار داد که اظهارات زلنسکی چیزی بیش از فراخوان برای شروع جنگ جهانی سوم با پیامدهای وحشتناک غیرقابل پیش بینی نیست.
لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه، رئیس جمهور اوکراین را متهم کرد که کشورهای غربی را به لفاظی های هسته ای کشانده و کل جهان را به آستانه آخرالزمان سوق داده است.
با این حال، واشنگتن خطر را ناشی از روسیه می داند. جوزف بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت که جهان با چشم انداز «آرماگدون» مواجه است.
او در نیویورک گفت که برای اولین بار از زمان بحران موشکی کوبا «تهدید مستقیم استفاده از تسلیحات هسته‌ای» در صورت ادامه وضعیت موجود وجود خواهد داشت.
دفتر رئیس جمهور آمریکا پیش از این بارها اعلام کرده بود که علیرغم «شاخ و شانه کشیدن با چاشنی هسته ای» هیچ نشانه ای مبنی بر آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای وجود ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: