پرش به محتوا

از حمله پیشگیرانه تا آتش بس.

زلنسکی خواهان یک حمله پیشگیرانه است
نوشته آرنولد شولتسل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

فراخوان زلنسکی برای حمله پیشگیرانه غرب علیه روسیه یکی از مجموعه ای از اظهارات ماجراجویانه تا هیستریکی است که به استاندارد در زندگی سیاسی کیف تبدیل شده است. فراتر از مرزهای اوکراین، تنها این اظهارات مشابه را از دهان بئربوک به طور خاص می تواند شنید.
کارنامه صاحبان قدرت در کیف از سال ۲۰۱۴ شامل تلاش مداوم برای باج‌گیری اخلاقی از حامیان خود در غرب است. مانند سگی که دمش را برای جلب توجه و بزرگ جلوه دادن خودش تکان میدهد.
از این نظر، فراخوان کنونی برای شروع جنگ جهانی سوم صرفاً یک عادت خاص به نظر می رسد.
اما یک چیزی آنرا متفاوت میکند این نکته است که اکنون روشن است که بین کیف و واشنگتن تناقض و اختلافی وجود دارد.
این موضوع در هفته گذشته زمانی مشخص شد که در حالیکه زلنسکی، توسط دو نفر از قلدرهای محله حفاظت میشد ، خواستار پیوستن سریع اوکراین به ناتو شد. در واشنگتن و بروکسل، احتمالاً سیاستمدارها از رفتار و خواسته زلنسکی جوش آوردند و در نهان و نه جلوی دوربین های رسانه ها بر پیشانی یکدیگر می کوبیدند. حتی جبهه پشت میز نشینان دیوانه ضد روسیه در غرب هم ناگهان متوجه عمق مطلب شد:
تسلیم شدن به این خواسته به معنای فعال کردن ماده پنجم پیمان آتلانتیک شمالی است. این به معنی ورود آشکار ائتلاف و همراه با آن همه کشورهای ناتو به جنگی که است که سالهاست بدون توضیح علیه روسیه به راه انداخته اند.
این در حال حاضر می تواند منجر به مشکلات سیاسی شود، به ویژه از آنجایی که تبلیغات غربی هر روز افسانه تهدیدات ادعایی روسیه با سلاح های هسته ای را تکرار می کند.
بلافاصله پس از این درخواست یک واکنش تند و تیز در جواب کیف منتشر شد. CNN و نیویورک تایمز ناگهان و رسماً مطلع شدند که زلنسکی و دارودسته اش دستور قتل خبرنگار جنگی روسی داریا دوگینا را صادر کرده اند.
چه خبر غیر منتظره ای!!. ممکن است وقاحت بی حد و حصر کیف، که منجر به نمایش نظامی آنها با عملکردی اندک میشود، برای واشنگتن و منافع غرب کافی باشد.
گلوله باران نیروگاه اتمی زاپوریژیا توسط ارتش کی یف که ماه هاست ادامه دارد، چندان مایه خوشحالی آنها نیست. ممکن است تماس دوباره رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی با زلنسکی از سر دلتنگی نباشد و به دلیل نگرانی از رفتار آنها باشد.
زلنسکی در سخنرانی خود در ۱۹ فوریه در مونیخ، به زبان ساده تهدید کرد که اوکراین دیگر نمی تواند تفاهم نامه بوداپست ۱۹۹۴ را رعایت کند: اوکراین می خواهد دوباره به قدرت هسته ای تبدیل شود
تمایل مکرر زلنسکی برای دریافت موشک های تاکتیکی با برد ۳۰۰ کیلومتر ممکن است یکی از دلایلی باشد که موجب هشدار جوزف بایدن درباره نابودی از طریق درگیری در جنگ هسته ای شده باشد.
زلنسکی اینبار نه تنها اغراق کرده است، بلکه آخرین گزاف‌گویی او تقریباً نشان می دهد که نه صلح، بلکه احتمالا آتش بس قریب الوقوع است.
در ۹ آوریل، تحت فشار بوریس جانسون، او توافق با مسکو را از روی میز حذف کرد و اکنون آرامش در جبهه بزرگترین تهدید برای رژیم او باقی مانده است.
اگر این فرض درست باشد، این خواسته ها بی مسئولیتی او را نشان میدهد که منجر به یک رفتار از سر استیصال میشود. اگر هم چنین نباشد: آنچه او گفته در هر حال خواسته ای جنایتکارانه باقی می ماند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: