پرش به محتوا

احتمال درگیری خطرناک بین حزب الله و اسرائیل

مرزهای دریایی: در انتظار پاسخ اسرائیل در مورد پیشنهادات بیروت

نوشته کارین لوکئفلد
یونگه ولت
ترجمه میرفخراییتوافق بر سر مرز دریایی بین لبنان و اسرائیل ممکن است به عقب بیفتد.
همانطور که خبرگزاری حکومتی آلمان روز پنجشنبه گزارش داد، ژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، اظهارات بیروت در مورد پیشنهاد آموس هوخشتاین میانجی آمریکایی را رد کرد.
به نقل از یک مقام ارشد، «لاپید در مورد مسائل امنیتی سازش نمی کند، حتی اگر این بدان معنا باشد که هیچ توافقی برای آینده قابل پیش بینی وجود ندارد.»
روشن شدن تصمیم دولت به جلسه کابینه این کشور موکول شد.
مناقشه مرزی در درجه اول بر سر حق استخراج گاز طبیعی در منطقه است.
در اوایل هفته، دوروتیا شی سفیر ایالات متحده در لبنان پیشنهاد هوخشتاین را به دولت لبنان و اسرائیل ارائه کرد.
پاسخ بیروت به پیشنهاد هوخشتاین نیز روی میز کابینه در تل آویو قرار داشت.
در چند روز گذشته رسانه های لبنانی از احتمال توافق با اسرائیل خبر نسبتا مثبتی داده بودند. نبیه بری، سخنگوی پارلمان، نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت و میشل عون، رئیس دولت، متن را با یک تیم مشاور بررسی کردند و در ارزیابی خود اتفاق نظر داشتند.
الیاس بوصعب، نایب رئیس مجلس، مشخص تر به موضوع اشاره کرد. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، او با میقاتی در نیویورک، هم با هوخشتاین و هم با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده مذاکره کرد.
بوصعب روز دوشنبه به شبکه خبری المیادین گفت که هنوز «اختلاف نظرهای اساسی» وجود دارد. با این حال، اینها بخش قابل توجهی از آنها روشن شده و به توافق رسیده‌ایم و لبنان «از حقوق خود (…) در برابر دشمن اسرائیلی صرف نظر نکرده است.»
بوصعب گفت که متن پیش نویس بررسی خواهد شد و نظرات ارائه خواهد شد. اما باید به این نکته اشاره کرد «شیطان در جزئیات نهفته است.»
روزنامه الاخبار روز پنجشنبه به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که بیروت، از جمله، اصطلاح «خط آبی» را در رابطه با مرز لبنان رد کرده است.
علاوه بر این، در مورد وضعیت منطقه مرزی و تعیین آن اختلاف نظر وجود دارد.


عبارتی که بر اساس آن شرکت هایی که در میادین گازی کار خواهند کرد «نباید مشمول تحریم های آمریکا شوند»، همانطور که در متن پیش نویس آمده است، از دید لبنانی ها نادرست است و رد میشود. در عوض، باید اینگونه جمله بندی شود که شرکت‌ها نباید «معرض تحریم‌های بین‌المللی» قرار گیرند و همچنین نباید «نه اسرائیلی و نه لبنانی» باشند.
لبنان همچنین از موافقت با «منطقه امنیتی» مورد درخواست اسرائیل خودداری می کند. در نهایت، لبنان اعلام کرد که در یک مراسم امضای مشترک در اتاقی در ناکورا، مقر ماموریت حافظ صلح سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) شرکت نخواهد کرد، اما اصرار داشت که توافق در اتاق های جداگانه امضا شود.
در اسرائیل، توافق احتمالی بر سر مرز دریایی به موضوعی انتخاباتی تبدیل شده و بحث‌های داغی را به‌وجود آورده است.
اگر توافق محقق نشود و اسرائیل – همانطور که قبلا اعلام کرده – بدون توجه به نتیجه مذاکرات شروع به تولید گاز طبیعی کند، کل منطقه مدیترانه شرقی به معنای واقعی کلمه می تواند در آتش درگیری بسوزد.
حزب و سازمان نظامی حزب الله لبنان اعلام کرده بود که در این مورد به سامانه استخراج گاز حمله خواهد کرد تا مانع استخراج گاز لبنان توسط اسرائیل شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: