پرش به محتوا

شکست آمریکا در برابر جمهوری خلق چین

پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره رد پیش نویس مربوط به شین جیانگ در شورای حقوق بشر سازمان ملل

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنج شنبه 6 اکتبر به سوال خبرنگاری مبنی بر شکست پیش نویس مربوط به شین جیانگ در شورای حقوق بشر سازمان ملل پاسخ داد.

خبرنگاری پرسید: روز پنج شنبه 6 اکتبر، پنجاه و یکمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد پیش نویس پیرامون مسایل مربوط به شین جیانگ که از سوی برخی از کشورها به ریاست ایالات متحده مطرح شد ، رای گیری کرد که با شکست پایان یافت. نظر چین چیست؟
 سخنگوی چین در پاسخ گفت که برای مدتی، ایالات متحده و برخی از کشورهای غربی بارها از موضوعات مرتبط با شین جیانگ برای شایعه پراکنی و دستکاری سیاسی به نام حقوق بشر استفاده کرده اند تا ضمن سیاه نمایی چهره چین، از توسعه چین جلوگیری کنند. آن ها حقایق را نادیده گرفتند، در شورای حقوق بشر درباره شین جیانگ اظهارات نادرست منتشر کردند و به اصطلاح پیش نویسی ساختند تا از نهاد حقوق بشر سازمان ملل برای مداخله در امور داخلی چین استفاده کرده و توطئه خود برای  پیشبرد طرح » ضد چین با سوء استفاده از شین جیانگ» را اجرا کنند.  جامعه جهانی تیزبین است. اگرچه ایالات متحده و برخی کشورهای غربی برای اعمال فشار بر سایر کشورهای عضو تمام تلاش خود را کردند، اما این پیش نویس همچنان با مخالفت شدید اکثر اعضای شورای حقوق بشر به ویژه اعضای در حال توسعه رو به رو شد. تلاش ایالات متحده و سایر کشورهای غربی دوباره با شکست رو به رو شد.
این سخنگو گفت که مسایل مربوط به شین جیانگ به هیچ وجه مساله حقوق بشری نیست، بلکه مساله ای مربوط به مبارزه با تروریسم، نابودی افراطی و ضد جدایی طلبی است. پس از تلاش‌های طاقت‌فرسا، اکنون  بیش از پنج سال متوالی است که هیچ گونه حادثه خشونت‌آمیز تروریستی در شین جیانگ رخ نداده و مساله حقوق بشر برای مردم از همه گروه‌های قومی در شین‌ جیانگ تا حد ممکن مورد محافظت قرار گرفته است. جامعه جهانی به خوبی از نیت بد ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی برای «استفاده از شین جیانگ به منظور مهار چین» آگاه است و از تاکتیک های نفرت انگیز آن ها برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر به بهانه حقوق بشر متنفر است. طی سال های اخیر، نزدیک به 100 کشور، از جمله کشورهای اسلامی، علنا در شورای حقوق بشر، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد و موارد دیگر حمایت خود از موضع مشروع چین در مورد مسایل مربوط به شین جیانگ را اعلام کرده و با مداخله در امور داخلی چین با سوء استفاده از مساله شین جیانگ مخالفت کرده اند. حقایق بارها ثابت کرده است که سیاسی کردن مسایل حقوق بشری و استانداردهای دوگانه مورد حمایت مردم قرار نخواهد گرفت و تلاش برای سرکوب و مهار چین از طریق مسایل مربوط به شین جیانگ موفق نخواهد بود.
این سخنگو گفت: آن چه شورای حقوق بشر باید واقعا به آن توجه کند و در موردش بحث داشته باشد، نقض جدی حقوق بشر در ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورهای غربی است که شامل  نژادپرستی سیستماتیک و تبعیض نژادی، نقض حقوق پناهندگان و مهاجران، خشونت گسترده با استفاده از اسلحه، تحریم اجباری یک جانبه و بی رویه، تعداد بالای تلفات افراد بی گناه، با اجرای عملیات نظامی در خارج و غیره می شود. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: