پرش به محتوا

بایدن: «پوتین شوخی نمی کند»

منبع رسانه های روسی
ترجمه مینا صابری.

«پوتین شوخی نمیکند»: جو بایدن نسبت به آرماگدون هسته ای هشدار داد

در میان گمانه زنی ها در مورد استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای تاکتیکی در اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که جهان برای اولین بار از زمان جنگ سرد و بحران موشکی کوبا در معرض خطر جنگ هسته ای قرار دارد.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است که خطر جنگ هسته ای در حال حاضر بیشتر از زمانی است که جنگ سرد در دهه ۱۹۶۰ به اوج خود رسیده بود.
این سیاستمدار ۷۹ ساله همچنین مدعی شد که روسیه ممکن است تلاش کند از بخشی از زرادخانه هسته ای خود در جنگ اوکراین استفاده کند.
بایدن که در نیویورک صحبت می کرد، با استناد به کتاب مقدس، نسبت به نابودی احتمالی هسته ای هشدار داد و افزود که تشدید خصومت ها بین روسیه، اوکراین و غرب می تواند به آرماگدون کامل تبدیل شود:
«برای اولین بار از زمان بحران موشکی کوبا، ما با تهدید مستقیم استفاده از تسلیحات هسته‌ای مواجهیم. ما از زمان کندی با چشم انداز آرماگدون روبرو نبودیم.»
بایدن همچنین ادعا کرد که او شناخت خوبی از ولادیمیر پوتین دارد. رئیس جمهور آمریکا مدعی شد: که ارتش روسیه در اوکراین در وضعیت خوبی قرار ندارد، به همین دلیل پوتین می تواند برای موفقیت به سلاح هسته ای متوسل شود.
او(پوتین) زمانی که در مورد استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای تاکتیکی یا سلاح های بیولوژیکی یا شیمیایی صحبت می کند، شوخی نمی کند، زیرا میداند که ارتش روسیه در این جنگ دست بالا را ندارد. سخنان بایدن در تضاد با اظهارات مقامات کاخ سفید و پنتاگون است.
در اوایل این هفته، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت که مقامات ایالات متحده دلیلی برای تعدیل موقعیت استراتژیک هسته‌ای خود نمی بینند، زیرا هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که «روسیه در حال آماده شدن برای استفاده به سلاح‌های هسته‌ای در آینده نزدیک است.».
سرتیپ پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون در ۶ اکتبر این اظهارات را تکرار کرد و تاکید کرد که روسیه تصمیمی در مورد استفاده از سلاح هسته ای نگرفته است.
مسکو بارها استفاده از سلاح های هسته ای یا شیمیایی در اوکراین را رد کرده است. در ۲۱ سپتامبر، پوتین، رئیس جمهور روسیه، بسیج محدود را اعلام کرد و غرب را به «باج گیری هسته ای» و تلاش برای تجزیه روسیه به » مجموعه ای از مناطق و سرزمین های متخاصم دشمن یکدیگر» متهم کرد.

رئیس دولت روسیه یادآور شد که روسیه نیز دارای سلاح هسته ای است. ولادیمیر پوتین تاکید کرد که کشور آماده دفاع از خود به هر وسیله است و این یک بلوف نیست.

در همین حال، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در مصاحبه‌ای ویدیویی با مؤسسه Lowy در استرالیا در تاریخ ۶ اکتبر، از ناتو خواست به جای منتظر ماندن برای اینکه روسیه اول از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند، باید آمریکا و غرب حملات پیشگیرانه را علیه روسیه انجام دهد. زلنسکی:
ناتو چه باید بکند؟ تا از استفاده روسیه از سلاح های هسته ای جلوگیری شود.
مهمتر از همه، من یک بار دیگر مانند قبل از ۲۴ فوریه از جامعه بین المللی درخواست می کنم: به روسیه حملات پیشگیرانه کنید، تا روس ها بدانند در صورت استفاده از بمب اتمی چه بلایی سر آنها می آید.
و نه، برعکس، نباید منتظر حملات اتمی روسیه بمانید تا بعد بتوانید بگویید «آه، پس این شما بودید، خوب حالا جوابت را خواهیم داد.» او تاکید کرد که ناتو باید در نحوه اعمال فشار به روسیه تجدید نظر کند.

کمی بعد سرگئی نیکیفوروف سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین در اظهاراتی اعلام کرد، که «زلنسکی خواستار استفاده از سلاح هسته ای علیه روسیه نشده است. رئیس جمهور از یک دوره تا ۲۴ فوریه صحبت کرد. در آن زمان باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آغاز جنگ توسط روسیه انجام می شد. یادآور می‌شوم که تنها اقداماتی که در آن زمان مورد بحث قرار گرفت، تحریم‌های پیشگیرانه بود.»

با این حال، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اظهارات رهبر اوکراین اظهار نظر کرد و گفت که حتی بحث در مورد مناقشه هسته ای غیرقابل قبول است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به نوبه خود تاکید کرد که غرب در حال آغاز کردن جنگ هسته ای با دستان زلنسکی است.
رویارویی سیاسی، دیپلماتیک و نظامی بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در اکتبر ۱۹۶۲ به عنوان بحران موشکی کوبا در تاریخ ثبت شد.
که محرک، استقرار سلاح های هسته ای آمریکا در ترکیه و تسلیحات هسته ای شوروی در کوبا بود.
این تشدید تنش با گفتگوی بین نیکیتا خروشچف، دبیر اول حزب کمونیست چین و جان اف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده حل شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: