پرش به محتوا

قطر: بدون گاز روسیه باید حلوای اقتصاد اروپا را پخت!

ترجمه مجله هفته

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر در مصاحبه ای مفصل، برنامه اتحادیه اروپا و آلمان در مورد چشم پوشی مورد نظر از گاز روسیه را روشن کرد.
به گفته الکعبی، اتحادیه اروپا نمی تواند به طور دائم گاز روسیه را از منابع دیگر جایگزین کند.
سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر در مصاحبه با آژانس اطلاعات انرژی، که متخصص اخبار بخش انرژی و منابع انرژی است، ایده و برنامه اتحادیه اروپا و آلمان مبنی بر اینکه اروپا می تواند کاملاً از گاز روسیه مستقل شود را روشن می کند.
به گفته وی، آلمان و اتحادیه اروپا در دراز مدت نمی توانند بدون گاز روسیه کار کنند. الکعبی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند اروپا می‌تواند گاز روسیه را جایگزین کند یا خیر؟
نه، آنها باید به گاز روسیه متوسل شوند. امیدوارم در مقطعی به این بحران پایان داده شود.
اینکه وساطت هایی وجود دارد که تلاش میکنند صلح را به اروپا بازگردانند و ما امیدواریم در نتیجه این وساطت ها بخشی از گاز روسیه برای کمک به اروپا دوباره راه اندازی شود.
اگر تصور کنید که قرار باشد گاز روسیه بیشتر از دو زمستان به اروپا صادر نشود، فکر می کنم اوضاع سیاسی و اجتماعی اروپا بسیار دشوار گردد.
به گفته الکعبی، هیچ راه حل سریعی برای مشکل عرضه و صادرات اتحادیه اروپا وجود ندارد. برای تامین هر مقدار قابل توجهی از گاز به اتحادیه اروپا به تلاش مشترک بسیار بزرگی نیاز است.
مهم این است که قانونگذاران و دولت ها برای بلندمدت برنامه ریزی کنند. این همیشه نمی تواند فقط به این معنی باشد که «ما باید سبز، سبز، سبز باشیم» بدون آنکه به نتایج این سیاست و تامین منابع انرژی واقعی فکر کنند.
وزیر قطری توضیح داد که گاز برای این انتقال ضروری است. گاز برای تضمین امنیت تواید و گرمایش مورد نیاز است.
گاز منبع اصلی انرژی است که می تواند برای مدت طولانی پایه تولید و گرمایش را پوشش دهد و بنابراین برای چندین دهه آینده ضروری خواهد بود.
قطر همچنین به وزیر اقتصاد آلمان، هابک (سبزها) در سفر خود به دوحه در ماه مارس اعلام کرد که در حال حاضر نمی تواند شکاف واردات انرژی برای آلمان و اروپا را با تامین گاز مایع ببندد.
بر اساس آمار ارائه شده توسط وزیر انرژی، قطر حتی در میان مدت نمی تواند به طور کامل گاز روسیه را جایگزین کند.
اگرچه قطر در حال افزایش تولید و سرمایه گذاری گسترده در توسعه میادین جدید و زیرساخت های مرتبط است، اما اروپا را نیز به عنوان بازار در نظر دارد، اما با ظرفیت های تولیدی که الکعبی به آن اشاره می کند، جایگزینی برای واردات انرژی روسیه نخواهد بود.
الکعبی تامید کرد زمینه های لازم و سازماندهی بازار گاز اروپا برای عرضه امن و بی دردسر گازمناسب نیست، دولت های اروپایی می خواستند گاز بخرند اما به دلیل نبود تدارکات مرتبط نتوانستند. علاوه بر این، خرید از طریق شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود، جایی که خطر در آن نهفته است.
معلوم و مشخص نیست که در صورت به وجود آمدن مشکلاتی برای خرید و یا صادرات گاز در کشورهای اروپایی آیا دولت های آنها حاضر هستند در این موضوع مداخله کنند یا نه و این برای قطر یک ریسک بزرگ است.
مشکل دیگر تقاضا است. قطر معتقد است به دلیل عدم خرید گاز روسیه به احتمال زیاد بسیاری از تأسیسات تولیدی در کشورهای اروپایی ورشکسته و تعطیل خواهند شد و تقاضا برای خرید گاز کاهش می‌یابد و در نتیجه سرمایه گذاری بزرگ قطر برای ارسال گاز به اروپا می‌تواند با خطر مواجه شود بنابراین این ریسک دیگری است که قطر حاضر به تن دادن به آن نیست.
بنابراین الکعبی نشان می دهد که این کاهش تقاضا دائمی است زیرا صنایع مربوطه می توانند تاسیسات تولید خود را ببندند یا به طور دائم به خارج از کشور نقل مکان کنند.
وزیر انرژی قطر چندان به مداخله رادیکال در بازار اعتقادی ندارد، مانند برنامه های اتحادیه اروپا برای تعیین سقف قیمتی نفت و گاز. سقف قیمت مشکل را حل نمی کند، اما میتواند منجر به این شود که سرمایه گذاران که همیشه به دنبال کسب سود بیشتر هستند را برای همیشه از سرمایه گذاری در سال نفت و گاز در اروپا منصرف کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: