پرش به محتوا

روسیه: اگر جنگ هسته ای شود امریکا را هدف قرار میدهیم.

ترجمه مجله هفته

سفیر روسیه در آمریکا هشدار داد: چیزی به نام جنگ هسته ای محدود وجود نداردسفیر روسیه در ایالات متحده نیز اکنون درگیر بحث در مورد استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای شده است.
او اعلام کرد مسکو کسی را تهدید نمی‌کند، اما اگر روسیه برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تحت فشار قرار گیرد، آمریکا دیگر نمی‌تواند پشت اقیانوس از آن محفوظ بماند.
آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن هشدار داد که ایالات متحده با درگیر شدن در بی‌احتیاطی هسته‌ای علیه روسیه، هستی خود را به خطر می‌اندازد و یادآوری می‌کند که چیزی به نام «درگیری هسته‌ای محدود» وجود ندارد.
سفیر روسیه همچنین گفت که برنامه ریزان نظامی آمریکا ظاهراً امیدوار بودند که در صورت استفاده از تسلیحات هسته ای در اروپا، ایالات متحده بتواند پشت اقیانوس خود را پنهان کند و از این در گیری در امان بماند، او نسبت به چنین ریسکی هشدار داد.
می توان فرض کرد که هرگونه استفاده از سلاح های هسته ای به سرعت منجر به تشدید یک درگیری محلی یا منطقه ای به یک درگیری جهانی خواهد شد.
او این مطالب را در یک مقاله تحلیلی که روز چهارشنبه در مجله The National Interest منتشر شد به اطلاع آمریکایی ها رساند.
آنتونوف نوشت: خطر تشدید تنش از سوی ایالات متحده ناشی می شود نه از روسیه.
برای چندین دهه، واشنگتن با گسترش ناتو به سمت شرق به مرزهای روسیه نفوذ کرده و معاهدات مختلف کنترل تسلیحات استراتژیک با روسیه را یکطرفه ملغی کرده است.
این دیپلمات افزود، اعتراضات مسکو مبنی بر اینکه این امر امنیت ملی روسیه را به خطر می اندازد به سادگی نادیده گرفته شد. و رهبری روسیه را به این باور رساند که ایالات متحده «می خواهد به مزایای استراتژیک به ویژه در رویارویی با روسیه دست یابد» آنهم با هدف «دستیابی به تسلط نظامی جهانی».
سفیر فعلی روسیه در آمریکا قبل از شروع به کار در واشنگتن در وزارت خارجه روسیه در زمینه خلع سلاح هسته ای، شفافیت نظامی و کاهش خطرات استراتژیک فعالیت می کرد.
به گفته آنتونوف، بحران جاری در اوکراین ناشی از تداوم سیاست هایی است که مسکو باید به آن پاسخ نظامی می داد.
اگر روسیه معتقد باشد که موجودیتش توسط آمریکا و متحدانش تهدید می شود، همانطور که در دکترین نظامی اش گفته شده از سلاح های هسته ای خود استفاده خواهد کرد.
این دیپلمات ادامه داد: محافل رسمی دولت آمریکا از این طریق اظهارات رهبری روسیه در مورد این دکترین را تحریف می کنند تا تنش ها را بیشتر کنند.
واشنگتن همچنین سعی دارد مردم خود و سایر کشورها را با «تهدیدات جعلی هسته ای روسیه» بترساند.
وی از ایالات متحده خواست تا لفاظی ها و سیاست های خصمانه خود را تعدیل کند، به منافع امنیت ملی روسیه احترام بگذارد و به همه کشورهای مجهز به سلاح هسته ای در تجدید تعهد خود برای تلاش برای جلوگیری از هرگونه استفاده از سلاح هسته ای بپیوندد.
این گمانه زنی مبنی بر اینکه روسیه می تواند از زرادخانه هسته ای خود برای جبران شکست در یک جنگ متعارف استفاده کند، از زمانی که مسکو در اواخر فوریه نیروهای خود را به اوکراین فرستاد، در رسانه های غربی شایع شده است.
آخرین دور از گمانه زنی ها و هشدارهای مقامات ارشد در غرب در واکنش به سخنرانی هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بود. وی در آن گفت که ایالات متحده می خواهد روسیه را به همان روشی که اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی آن تجزیه شد، تجزیه کند و هشدار داد که مسکو از تمام ابزارهای خود برای حفاظت از تمامیت ارضی روسیه استفاده خواهد کرد.
سفیر همچنین هشدار داد که تصمیم واشنگتن برای ارائه کمک های نظامی بیشتر به اوکراین، تهدیدی برای منافع مسکو است و خطر درگیری نظامی بین روسیه و غرب را افزایش می دهد.
آنتونوف در کانال تلگرامی خود نوشت: ما این را تهدیدی قریب الوقوع برای منافع استراتژیک کشورمان می دانیم.
«تامین تجهیزات نظامی توسط ایالات متحده و متحدانش نه تنها مستلزم خونریزی طولانی مدت و تلفات جدید است. بلکه خطر درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و کشورهای غربی را افزایش می دهد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: