پرش به محتوا

آمریکا: اوپک پلاس با روسیه همدست است.

عربستان نارو میزند و باید مجازات شود.
ایالات متحده: کشورهای تولیدکننده نفت با روسیه متحد شده اند.
ائتلاف نفتی اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و روسیه تصمیم گرفته است تولید نفت خود را به شدت کاهش دهد. در پاسخ، کاخ سفید این تصمیم اخیر را اشتباه خواند.
دولت آمریکا تصمیم ائتلاف نفتی اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را «کوته نگرانه» و «اشتباه» خوانده است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی وی و برایان دیز، مدیر شورای اقتصاد ملی در کاخ سفید، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ناامید شد. در زمانی که حفظ ذخایر جهانی انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است، این تصمیم اخیر تأثیر منفی به ویژه بر کشورهای با درآمد کم و متوسط خواهد داشت.
در جدیدترین نشست گروه اوپک پلاس در وین که الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه نیز در آن حضور داشت. تصمیم گرفته شد تولید نفت را دو میلیون بشکه (۱۵۹ لیتر بشکه) در روز برای ماه نوامبر کاهش دهد. در ابتدای سپتامبر، کشورهای نفتی پیش از این تصمیم گرفته بودند تولید نفت خود را در ماه اکتبر ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید کاهش تولید نفت را یک «اشتباه» خواند. ائتلاف نفتی تصمیمی گرفت که فقط در خدمت منافع خودش میباشد.
ژان پیر گفت: واضح است که با تصمیم امروز، اوپک پلاس با روسیه متحد شده است.
سناتور آمریکایی کریس مورفی گفت تصمیم روز چهارشنبه اوپک پلاس باید به «ارزیابی مجدد گسترده ای از اتحاد آمریکا با عربستان سعودی» منجر شود.
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر اوپک در وین در پاسخ به این سوال که آیا این کاهش روابط با ایالات متحده را تیره می کند، گفت: «به من بگویید که کجای این تصمیم کنش جنگی است؟ سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی گفت که کاهش تولید «فنی است، نه سیاسی».
با وجود جنگ در اوکراین، به نظر می رسد اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در کنار هم ایستاده اند تا از کاهش قیمت نفت جلوگیری کنند.
اوپک پلاس علاوه بر کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، تولیدکنندگان دیگری مانند روسیه را نیز شامل می‌شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: