پرش به محتوا

۴۰۰ هزار نفر کشته در جنگ عربستان علیه یمن!

یمن ازصلح فرسنگهای فاصله دارد.

نوشته ویبکه دیل
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

هانس گروندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل چند ساعت پس از پایان یافتن زمان آتش بس در یمن، عصر یکشنبه اعلام کرد که آتش بس شش ماه پس از آغاز و پس از دو بار تمدید شدن رسما پایان می یابد. اندکی پس از آن، درگیری در چندین ولایت کشور آغاز شد.

گروندبرگ این بار تلاش کرده بود آتش بس را تا شش ماه دیگر تمدید کند، مشروط به شرایط جدیدی مانند باز کردن جاده های اصلی در تایس در جنوب غربی و تبادل زندانیان.
علاوه بر این، گروندبرگ بر هدف خود مبنی بر تبدیل آتش بس موقت به آتش بس دائمی تاکید کرده بود.
آتش بس که در ماه آوریل ۲۰۱۶ منعقد شد، اولین در نوع خود بود و در همان زمان نیز مقرر شد که منجر به یک قرارداد صلح بلند مدت شود.
انصارالله («حوثی ها») که کنترل شمال کشور با پایتختی صنعا را در دست دارند، جایی که ۷۰ درصد از ۳۰ میلیون جمعیت یمن در آنجا زندگی می کنند، شکایت دارند که چنین اتفاقی نیفتاده است.
انصارالله خواهان رفع کامل محاصره دریایی و هوایی است که از سال ۲۰۱۶ برقرار است و به گفته سازمان ملل متحد بزرگترین بحران انسانی جهان است.
یمن باید ۹۰ درصد نیازهای خود از جمله غذا، سوخت و دارو را وارد کند.
سازمان جهانی علیه شکنجه اخیرا در گزارشی تاکید میکند، آنچه در محاصره یمن توسط عربستان سعودی و امارات اتفاق می‌افتد، «شکنجه در حرکت آهسته» است، محاصره دریایی که توسط ائتلاف جنگی حفظ شده است، عامل اصلی و قابل توجهی برای گرسنگی دادن به غیرنظامیان یمنی است و می تواند به عنوان شکنجه تلقی شود.
«ده‌ها هزار غیرنظامی که بر اثر سوء تغذیه، بیماری‌های ناشی از آب آلوده و عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی جان خود را از دست می‌دهند، را نمی توان به عنوان نتایج جانبی و کم اهمیت جنگ طبقه بندی کرد.»
هلن لیسی، مدیر حقوقی این نهاد که در ۱۹۸۵ در ژنو بنیان‌گذاری شده است، گفت که اینها قربانیان مستقیم جنایات جنگی هستند.
این تشکل های غیر دولتی توضیح میدهند، نه تنها اعضای ائتلاف جنگی عربستان و امارات، بلکه شرکت ها و دولت هایی که تسلیحات را تامین می کنند نیز می توانند به عنوان مسئول این جنایات جنگی شناخته شوند.
در این میان، بیش از ۴۰۰ هزار نفر در جنگ یمن جان خود را از دست داده اند، چه در نتیجه عملیات جنگی مستقیم و چه در نتیجه محاصره توسط ائتلاف عربستان و امارات.

انصارالله همچنین ائتلاف جنگی را متهم کرد که آتش بس را ۲۵۵۷۸ بار تنها در چهار ماه اول شکسته و نقض کرده است.

پیش از این در اوایل ماه اوت، محمد عبدالسلام، رئیس هیئت مذاکره کننده انصارالله اعلام کرد که با تمدید آتش بس «در شرایط فعلی» موافقت نخواهد کرد.

علاوه بر این، بر خلاف توافق آتش بس، ائتلاف عربستان و امارات همچنان به مصادره کشتی های سوخت یمن ادامه میدهد، حتی اگر آنها قبلاً توسط سازمان ملل بازرسی های لازم را پشت سر گذاشته بودند ( به این معنی که فقط سوخت و نه اسلحه حمل میکنند – مترجم)
یکی دیگر از دلایل عدم موافقت انصارالله با تمدید آتش بس، نبود تضمین از سوی ائتلاف عربستان و امارات برای پرداخت حقوق و مستمری کارکنان دولت است. انصارالله ماه‌هاست که تاکید کرده‌اند که توافق در این زمینه پیش‌نیاز ضروری برای تداوم آتش‌بس است.
با شکست مذاکرات در آخر هفته احتمال به وجود آمدن تنش جدیدی در یمن می رود.
روز یکشنبه، انصارالله که زرادخانه تسلیحات جدید خود را در دو رژه نظامی بزرگ در ماه‌های اخیر به نمایش گذاشت، در ضمن به شرکت‌های نفتی فعال در عربستان سعودی و امارات اولتیماتوم داد تا این کشورها را ترک کنند.
شرکت‌های کشتیرانی نیز باید از حرکت با کشتی‌های خود به سمت بنادر نفتی خودداری کنند.
شورای عالی سیاسی انصارالله اعلام کرد: نیروهای مسلح یمن فرودگاه ها، بنادر و شرکت های نفتی کشورهای متجاوز را هدف قرار می دهند.
انصارالله ائتلاف جنگی عربستان و امارات را به سرقت منابع طبیعی یمن متهم می کند.
در ۴ اوت، خبرگزاری سبا یمن گزارش داد که درآمدهای نفت خام و گاز «برابر حقوق تمام کارکنان دولت برای یک دوره هفت ماهه» توسط عربستان و امارات غارت شده است.
كميته عالي اقتصادي انصارالله از شركتهای درگير در این غارت ها خواست تا فورا جلوی این سرقت ها را بگيرند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: