پرش به محتوا

حزب چپ در خاور دور آتش بیار معرکه میشود.

بازدید نماینده حزب چپ از تایوان: اعضای محلس آلمان دست به تحریک جمهوری خلق می‌زنند.
نوشته ماتیاس ایستوان کوهلر
یونکه ولت
ترجمه حمید علوی

در تبعیت از ایالات متحده آمریکا، جمهوری فدرال آلمان نیز دنده خود را عوض کرده و به سرعت خود برای مقابله با جمهوری خلق چین افزوده است.
در ماه اوت، سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، منجر به مانورهای گسترده جمهوری خلق و تنش شدید در منطقه شد.
تا این پنجشنبه، هیئتی از اعضای مجلس آلمان بوندستاگ – از جمله یکی از اعضای حزب چپ – مهمان جزیره تایوان بودند.
گروه شش نفره پارلمانی «دایره دوستان برلین-تایپه» توسط سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی کلاوس-پیتر ویلش رهبری می شود.
به گزارش خبرگزاری آلمان (حکومتی) «وزیر خارجه» تایوان، جوزف وو، در نشستی در روز چهارشنبه گفت که «روابط دوجانبه» پیشرفت قابل توجهی داشته است.
به گزارش روزنامه هنگ کنگ ساوت چاینا مورنینگ پست، ویلش رئیس هیئت آلمانی در دیدار با رئیس جمهور تسای اینگ ون کمی واضح تر گفت : در صورت وجود «تهدیدات نظامی» از سوی جمهوری خلق چین، «ما شجاعانه در کنار تایوان خواهیم ایستاد و از آن حمایت خواهیم کرد»
بر اساس این گزارش ها، ویلش در مورد اینکه آیا این بدان معناست که بوندسوهر (ارتش آلمان) نیز می تواند «شجاعانه» استفاده شود، چیزی نگفته است.
آلمان مانند سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به سیاست چین واحد متعهد است که به موجب آن جمهوری خلق به عنوان تنها دولت مستقل چینی به رسمیت شناخته می شود.
از نظر حقوق بین الملل، سفر به تایپه دیدار با یک دولت متقابل است که همچنین مدعی است نماینده قانونی تمام چین یعنی «جمهوری چین» است. با وجود آنکه هیچ اعلامیه استقلال تایوان وجود ندارد.
با این حال، ایالات متحده آمریکا به ویژه در سال های اخیر اقدامات زیادی برای ارتقای بین المللی تایوان انجام داده است.
هدف کاملاً واضح است که «اتحاد مجدد مسالمت آمیز» مورد نظر پکن (همچنین به معنای اصل «یک کشور، دو نظام») غیرممکن شود.
آمادگی واشنگتن برای جنگ در حال اجرا است.
برای جلوگیری از صعود جهانی چین، ایالات متحده از هر ابزاری استفاده می کند، از جمله تشدید تنش – و در این میان هیئت نمایندگان بوندستاگ آتش بیار معرکه اند.
درست در وسط دایره دوستی برلین و تایپه کارن لی، سخنگوی کارگروه سیاست اجاره و مسکن حزب چپ قرار دارد.
روز سه‌شنبه این سوال یونگه ولت که آیا او سیاست چین واحد را به رسمیت می‌شناسد، توسط کارن لای بی‌پاسخ ماند.
او فقط اعلام کرد که «مبادله بین گروه‌های پارلمانی یک رویه عادی و بدیهی پارلمانی است» و بدین ترتیب روایت سایر احزاب بورژوازی را تکرار کرد.
همانطور که پورتال تی آنلاین در ۷ سپتامبر گزارش داد، در ماه اوت، با توجه به برنامه ریزی برای سفر به تایوان توسط کمیته حقوق بشر بوندستاگ برای ماه نوامبر، رهبران حزب چپ در ایمیلی از نمایندگان پارلمان خواستند با توجه به وضعیت سیاسی فعلی نباید در این برنامه ها شرکت کنند.
به نظر نمی رسد که این برای سفر لی صدق کند. به گفته این نماینده حزب چپ، وی از چنین درخواستی مطلع نبوده است.
درخواست یونگه ولت از رهبران جناح چپ امیرا محمد علی و دیتمار بارتش در مورد سفر هیئت تایوان تا زمان انتشار سرمقاله یونگه ولت بی پاسخ ماند. عواقب این دیدار همچنان نامشخص است.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین، اندکی پس از ورود هیئت آلمانی در روز یکشنبه، از نمایندگان خواست تا به سیاست چین واحد پایبند بوده و تماس‌ها با «نیروهای استقلال طلب و جدایی‌طلب» در تایوان را «فوراً پایان دهند».
همچنین مشخص نیست که آیا این سفر برای حزب چپ یا بنیاد رزا لوکزامبورگ که به این حزب نزدیک است و در پکن دفتر دارد، عواقبی خواهد داشت یا خیر. با این حال، پکن در گذشته اخیر به صراحت اعلام کرده است که در مورد موضوع تایوان با کسی شوخی نمی‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: