پرش به محتوا

بی توجهی آگاهانه به موفقیت های کوبا

پس از عبور طوفان «یان» از کوبا در رسانه های غربی فقط بر اعتراض به قطع برق تاکید شد. در حالیکه خسارات جانی و مالی در ایالات متحده بسیار بیشتر است.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه حمید علویطوفان یان هفته گذشته خسارات شدیدی را به کوبا و ایالات متحده وارد کرد.
در حالی که سی ان ان روز دوشنبه (به وقت محلی) گزارش داد که طوفان دست کم ۱۰۰ نفر را در فلوریدا و چهار نفر را در کارولینای شمالی کشته است، تعداد قربانیان در کوبا تک رقمی است.
یکی از دلایل این امر سیستم پیشگیری از طوفان کوبا است که در سراسر جهان بی نظیر تلقی می شود و دیگری کیفیت و کارآمدی حفاظت مدنی در این جزیره سوسیالیستی است.
با این حال، رسانه های غربی بر این موضوع تمرکز نکردند، بلکه بر اعتراضات فردی در کوبا تمرکز کردند آنهم به این دلیل تعمیر خطوط برق بیش از حد طولانی بوده است.
هنگامی که طوفان گرمسیری غرب جزیره را در ۲۷ سپتامبر با سرعت بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت ویران کرد، برق در سراسر کشور به طور موقت قطع شد.
اشپیگل آنلاین روز شنبه با عنوان «قطع برق خشم علیه دولت کوبا را برانگیخت» نوشت: «اعتراضاتی در خیابان‌های هاوانا به راه افتاده است».
گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا مبنی بر اینکه بیش از ۹۸ درصد از پایتخت روز دوشنبه دوباره برق رسانی شد، مورد بی توجهی رسانه های غربی قرار گرفت.
با این حال، طبق گزارش پرنسا لاتینا در استان آرتمیسا، در اوایل هفته به حدود ۶۵ درصد از مناطق مسکونی برق رسانی شد در حالی که در پینار دل ریو تنها ۱۰.۴ درصد از جمعیت به برق دسترسی داشتند.
نیکلاس لیوان آرونته، وزیر انرژی و معادن اعلام کرد که با توجه به پیشرفت کار تعمیرات در هاوانا و آرتمیسا، تیپ های تعمیر به سمت پینار دل ریو، منطقه ای که بیشترین آسیب را دیده است، حرکت کرده‌اند.
در آخر هفته، تبعیدیان راست‌گرای کوبایی در فلوریدا با شعار «اگر کوبایی ها در خیابان هستند، ما هم به خیابان می‌آئیم» در میامی تجمع کردند.

کنتراها با راهپیمایی خود نمی خواستند به قطع برق که هنوز در بسیاری از مناطق ایالت ایالات متحده آنهم پنج روز پس از گذشت طوفان حاکم است، اعتراض کنند. بلکه آنطور که پورتال پروپاگاندایی دولتی ایالات متحده Martí Noticias روز دوشنبه گزارش داد، قصدشان ابراز «همبستگی خود با تظاهرات در کوبا بود.» به گفته رسانه های محلی آمریکا، در شهرهای ساحلی ناپلس، کیپ کورال و فورت مایرز همچنان وضعیت اضطراری وجود دارد، «اجساد همچنان از زیر آوار بیرون آورده میشود».
بر اساس وب سایت Poweroutage.us، حدود نیم میلیون خانه و کسب و کار در فلوریدا هنوز در ابتدای هفته بدون برق بودند.
راجر دژارلایس، رئیس منطقه لی کانتی، گفت که برخی از مکان‌ها حداقل برای یک ماه نمی‌توانند خدمات را بازیابی کنند. در همین حال، انتقادها از اینکه مقامات آمریکایی خیلی دیر دستور تخلیه را صادر کردند، افزایش می یابد.
نیویورک تایمز گزارش داد که ساکنان شهرستان لی یک روز پس از سایر شهرستان ها چنین درخواستی را دریافت کردند.
به گفته کلانتر کارمین مارسنو، شهرستانی در جنوب غربی فلوریدا، که شامل شهر فورت مایرز میشود، که یکی از مناطقی است که شدیدا از طوفان آسیب دیده حداقل ۵۴ کشته گزارش شده است.
در حالی که میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، روز سه شنبه هفته گذشته شخصاً از میزان خسارات وارده به مناطق آسیب دیده مطلع شد، جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تازه قرار است چهارشنبه هفته جاری به فلوریدا سفر کند.
روز دوشنبه، بایدن در جریان یک سفر پروازی به پورتوریکو قول کمک مالی ۶۰ میلیون دلاری داد.
بر اساس گزارش مجله آمریکایی پولیتیکو، دو هفته پس از وقوع طوفان فیونا در جزیره، بیش از ۲۰۰ هزار نفر هنوز برق ندارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: