روز تاریخی در گذرگاه مرزی


ونزوئلا و کلمبیا حمل و نقل بار بین دو کشور را از سر گرفتند
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهحال و هوای این روز حال و هوای جشن را دارد: روز دوشنبه (به وقت محلی)، کلمبیا و ونزوئلا مرز مشترک خود را برای حمل و نقل بار را بازگشایی کردند.
پس از مراسمی، کامیون‌هایی که با پرچم‌ها تزئین شده بودند، از گذرگاه اصلی بین شهر مرزی سن آنتونیو دل تاچیرا ونزوئلا و کوکوتا در کلمبیا عبور کردند.
گوستاوو پترو رئیس جمهور کلمبیا با حضور خبرنگاران بر روی پل مرزی «سیمون بولیوار» این روز را «تاریخی» توصیف کرد.
پترو در توییتی نوشت که باز کردن مرز “گامی به سوی رفاه برای کلمبیا، ونزوئلا و کل آمریکا” خواهد بود.
وزیر حمل و نقل ونزوئلا رامون ولاسکوئز آراگوئان به مطبوعات گفت: “ما امیدواریم که مرزها هرگز دوباره بسته نشوند، این فقط یک خط رویایی است و این رابطه پایدار خواهد بود.”
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا که در این مراسم حضور نداشت، در توییتر خود نوشت: ما در حال از سرگیری روابط و برداشتن گام‌های قاطع برای پیشبرد بازگشایی کامل و بدون محدودیت مرز بین ملت‌های برادر هستیم.
“رویداد تاریخی” آغاز مرحله جدیدی از روابط برادرانه، محترمانه و مسالمت آمیز بین “خلقهای همبسته” است.
سوسیال دموکرات پترو بلافاصله پس از روی کار آمدن در اوایل ماه اوت، روابط با ونزوئلا را عادی کرد.
در سال ۲۰۱۹، ایوان دوکه، سلف او، در قفل با ایالات متحده، خوان گوایدو، سیاستمدار جناح راست اپوزیسیون را به عنوان “نماینده برحق” کاراکاس به رسمیت شناخت – بدون اینکه او هرگز در ونزوئلا قدرتی داشته باشد.
مرز ۲۲۰۰ کیلومتری بین کشورهای همسایه در سال های اخیر فقط تا محدودی به روی عابران پیاده باز شده است و امکان حمل و نقل کالا وجود نداشت.
دولت راستگرای دوکه، بیشتر از پل «سیمون بولیوار» برای نمایش تبلیغاتی علیه دولت کاراکاس سوء استفاده میکرد.
به گفته هر دو دولت، گامی که روز دوشنبه برداشته شد تمرکزش بر «عادی سازی» روابط اقتصادی است.
در سال ۲۰۰۸، ۳.۵۶ میلیون تن بار در مهمترین گذرگاه مرزی جابجا شد که معادل هفت میلیارد دلار گردش مالی بود. در سال ۲۰۲۱ تنها ۳۹۴ میلیون دلار بود.
بوگوتا معتقد است حجم تجارت بین دو کشور همسایه می تواند تا پایان سال جاری به یک تا ۱.۲ میلیارد دلار برسد.
به گفته وزیر تجارت گرمان اومانیا، حجم تجارت بین ۱.۸ تا ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ قابل دستیابی است.
ولاسکوز وزیر حمل و نقل کاراکاس نیز اعلام کرد که اکنون می توان دوباره به “کل پتانسیل تجاری” دسترسی داشت. با این حال، به این سادگی ها هم نیست.
همانطور که روزنامه کلمبیایی ال اسپکتادور روز سه شنبه گزارش داد، هنوز مشخص نیست که مبالغ و پرداختی ها برای تجارت فرامرزی چگونه تراکنش می شود.
دلیل این امر ادامه تحریم ها علیه کاراکاس از جمله مسدود کردن تراکنش های مالی بین المللی است.
از سرگیری پروازهای تجاری بین کلمبیا و ونزوئلا، که در واقع برای روز دوشنبه در نظر گرفته شده بود، به دلیل اقدامات تنبیهی علیه خطوط هوایی ونزوئلا در یک اطلاعیه کوتاه به تعویق افتاد.
در همین حال، روز دوشنبه، راست‌های کلمبیا اولین تلاش خود را برای حضور در خیابان‌ها برای مقاومت در برابر دولت جدید جناح چپ انجام دادند.
در چندین شهر در سراسر کلمبیا، در درجه اول افراد شکم سیر و کسانی که وضعیت بهتری داشتند علیه «هر چیزی» که آنها با پترو مرتبط می‌دانند – به قول روزنامه اسپانیایی ال پایس – تظاهرات کردند.
بر اساس یک نظرسنجی، رئیس جمهور که در توییتر تاکید کرده است که همیشه به حق آزادی بیان احترام می گذارد، از حمایت ۶۹ درصد از کلمبیایی هایی برخوردار است که در اوایل سپتامبر در نظرسنجی شرکت کردند.