پرش به محتوا

رمزگشایی از براندازی آنلاین پنتاگون علیه ایراناز یک کلیک یک دکمه در آمریکا تا خشونت در خیابان های تهران، آخرین اعتراضات در ایران از بیرون مهندسی و تحریک می شود.

نوشته کیت کلارنبرگ
منتشر شده در The Cradle
ترجمه میرفخراییناآرامی های داخلی در ایران در واکنش به کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله اخیر در حالی که در مرکز گشت ارشاد تهران منتظر رسیدگی به علت دستگیری اش بود، در حالی که به دلیل نارضایتی های مشروع به وجود آمد، نشانه های جنگ پنهانی تحت حمایت غرب را نیز دارد که در حال گسترش است. در چندین جبهه امتداد دارد.
تنها چند روز پس از شروع اعتراضات در ژانویه. در ۱۱ سپتامبر، واشنگتن پست فاش کرد که پنتاگون پس از یک سری حساب‌های ربات و ترول که توسط شعبه فرماندهی مرکزی آن (سنتکام) اداره می‌شود – که مسئول تمام اقدامات نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و ایران است، تحقیقات گسترده‌ای را در مورد تمام تلاش‌های روانی آنلاین خود آغاز کرده است. غرب آسیا، شمال آفریقا و آسیای جنوبی و مرکزی – کشف و متعاقباً از شبکه‌های اجتماعی اصلی و پلتفرم‌های آنلاین مسدود شده بود.
این حساب‌های کاربری شبکه های اجتماعی به عنوان بخشی از تحقیقات مشترک شرکت تحقیقاتی رسانه‌های اجتماعی گرافیکا و رصدخانه اینترنتی استانفورد، که «پنج سال عملیات نفوذ مخفیانه طرفدار غرب» را ارزیابی کردند، فاش شد.
این مطالعه که در پایان ماه اوت منتشر شد، توجه کمی در مطبوعات انگلیسی زبان در آن زمان را به خود جلب کرد، اما آشکارا از سوی مقامات پنتاگون مورد توجه قرار گرفت و نگرانی‌هایی را در بالاترین سطح دولت ایالات متحده ایجاد کرد و باعث شد که تحقیقات آغاز شود.
در حالی که واشنگتن پست به طرز مضحکی پیشنهاد کرد که خشم دولت ناشی از فعالیت های ظالمانه و دستکاری سنتکام است که می تواند «ارزش ها» و «برتری اخلاقی» ایالات متحده را به خطر بیندازد، واضح است که مشکل واقعی در درون است. متضمن این بود که نقش سنتکام در این ماجرا افشا شد.
عملیات ایران
منطقه جغرافیایی تحت مسئولیت سنتکام شامل ایران می شود و با توجه به موقعیت دیرینه جمهوری اسلامی به عنوان دشمن اصلی ایالات متحده، شاید تعجب آور نباشد که بخش قابل توجهی از اطلاعات نادرست آنلاین و جنگ روانی این واحد برای ایران مهندسی شده باشد.
یکی از راهبردهای اصلی که توسط متخصصان جنگ روانی ارتش آمریکا استفاده می‌شود، ایجاد چندین پلاتفرم رسانه‌ای است که محتوا را به زبان فارسی منتشر می‌کنند.
کانال‌های آنلاین متعددی برای این پلتفرم‌ها ایجاد شده‌اند که شامل توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتیوب و حتی تلگرام هستند.
در برخی موارد، روزنامه نگاران و کارشناسان قلابی با «فالوورهای» متعدد به همراه عکس های پروفایل ایجاد شده توسط هوش مصنوعی نیز در این پلتفرم ها ظاهر می شدند.
به عنوان مثال، فهیم نیوز مدعی ارائه «اخبار و اطلاعات دقیق» درباره وقایع ایران بود و به طور برجسته مقالاتی منتشر کرد که «رژیم تمام تلاش خود را برای سانسور و فیلتر کردن اینترنت به کار می‌برد» و خوانندگان. بنابراین تشویق می شود به منابع آنلاین پایبند باشید.
دریچه نیوز، از سوی دیگر، ادعا می کند که یک «وب سایت مستقل است، و وابسته به هیچ گروه یا سازمانی» نیست و متعهد به ارائه «اخبار بدون سانسور و بی طرفانه» به ایرانیان داخل و خارج از کشور، به ویژه اطلاعات مربوط به «نقش مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمامی امور و مسائل ایران و منطقه است.
ویدئوهای کوتاه متعددی در کانال‌های یوتیوب مربوطه منتشر شد، احتمالاً به این امید که با محتوای اصل اشتباه گرفته شود و در سایر شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.
محققان موردی را یافتند که در آن رسانه‌ها در جاهای دیگر محتوای دریچه نیوز را در مقالات جاسازی کرده بودند.

ناآرامی های عراقارتشی مرکب از ربات ها و ترول ها
برخی از سازمان‌های انتشار اخبار ساختگی مطالب واقعی را منتشر کردند، اما بیشتر تولیدات آنها شامل محتوای بازیافتی از ایستگاه‌های تبلیغاتی تحت حمایت دولت ایالات متحده مانند رادیو فردا و صدای آمریکا فارسی بود.
آنها همچنین مطالبی را از رسانه ایران اینترنشنال مستقر در بریتانیا که آشکارا توسط عربستان سعودی تامین مالی می شود و همچنین گزارش های چندین فرد جعلی وابسته به آن رسانه را استفاده مجدد کرده و به اشتراک گذاشتند.
این پرسوناها اغلب برای افزایش اصالت مطالب تولیدات خود، مطالب غیرسیاسی از جمله شعر ایرانی و عکس غذاهای ایرانی منتشر می کردند. آنها همچنین در توییتر با ایرانیان واقعی در ارتباط بودند و اغلب در مورد مطالب اینترنتی با آنها شوخی می کردند.
ربات‌ها و ترول‌های پنتاگون از تکنیک‌ها و رویکردهای مختلف داستان سرایی برای تأثیرگذاری بر ادراک و ایجاد تعامل استفاده کردند. تعداد معدودی از آنها دیدگاه‌های «تندرو» داشتند و از دولت ایران به دلیل سیاست خارجی ناقص جنگ طلبانه‌اش انتقاد می‌کردند، در حالی که در داخل کشور خود را بیش از حد اصلاح‌طلب و لیبرال نشان میدادند.
یکی از این کاربران جعلی، که ادعا می‌شود «کارشناس علوم سیاسی» است، با انتشار محتوایی در ستایش قدرت فزاینده شیعیان در غرب آسیا، هزاران دنبال کننده در توییتر و تلگرام جمع کرد، در حالی که سایر حساب‌های کاربری ساختگی «تندرو» از ژنرال فقید قاسم سلیمانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در ژانویه ۲۰۲۰ در حمله غیرقانونی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد به عنوان شهید نام می بردند و خواستار حجاب اجباری بودند.
به گفته محققان، هدف از این تلاش نامشخص بود، اگرچه یک توضیح واضح این است که پنتاگون می‌خواست با این کار نارضایتی ضد دولتی را در میان محافظه‌کاران ایرانی برانگیزد و در عین حال فهرستی از «افراط‌گرایان» فعال در اینترنت را تهیه کند.
عراق کشوری بود که مورد توجه ویژه جنگجویان سایبری پنتاگون بود. از این رو، پست های در بغداد و فراتر از آن منتشر شده است که در آنها نفوذ سپاه در کشور را به عنوان یک بیماری ویرانگر نشان میشود و ادعا می کنند که شبه نظامیان عراقی و عناصر دولت ابزار قدرتمند تهران برای پیشبرد نقشه های امپراتوری ایران در غرب آسیا هستند.
شبه‌نظامیان همچنین متهم به کشتن عراقی‌ها با حملات موشکی، ایجاد خشکسالی از طریق آسیب رساندن به زیرساخت‌های تامین آب، قاچاق سلاح و سوخت از عراق به سوریه و دامن زدن به اپیدمی کریستال مت در این کشور شده‌اند.
گروه دیگری از حساب های پنتاگون بر دخالت ایران در یمن متمرکز بود.
مطالبی در شبکه های اجتماعی اصلی منتشر شده است که در آن از دولت بالفعل تحت رهبری انصارالله در صنعا انتقاد می شود و آن را متهم به مسدود کردن عمدی ارسال کمک های بشردوستانه می کند و به عنوان نماینده بی قید و شرط تهران و حزب الله عمل می کند. کتابفروشی ها، ایستگاه های رادیویی و سایر مؤسسات فرهنگی را ببندید.
چندین پست ایران را مسئول مرگ غیرنظامیان در اثر مین‌های زمینی دانستند، زیرا ممکن است تهران آنها را تامین کرده باشد.

زمینه سازی
دیگر روایت‌های جنگ روانی (جنگ روانی) سنتکام ارتباط مستقیمی با اعتراضات در ایران دارد.
گروهی از ربات ها و ترول ها به طور خاص بر حقوق زنان تمرکز کردند.
ده‌ها پست فرصت‌های زنان ایرانی در خارج از کشور را با فرصت‌های موجود در ایران مقایسه کردند – یکی از میم‌ها در این زمینه عکس‌های یک فضانورد زن را با عکس‌های قربانی خشونت‌آزاری همسر مقایسه کرد – در حالی که دیگران اعتراضات ضد حجاب را تبلیغ کردند.
فساد دولتی و افزایش هزینه های زندگی نیز بارها به ویژه در رابطه با مواد غذایی و دارویی که تولید آنها در ایران توسط سپاه کنترل میشود برجسته شده و جلب توجه میکند – این واقعیتی است که عوامل آنلاین سنتکام بارها به آن اشاره کرده اند.
حقوق زنان، فساد و هزینه های زندگی – که اخیراً نتیجه مستقیم تحریم های سرکوبگر ایالات متحده است – همه عوامل انگیزشی اصلی برای معترضان هستند.
علیرغم اعمال خشونت آمیز و خرابکاری گسترده، هدف قرار دادن غیرنظامیان و مقامات، مانند انهدام آمبولانسی که ماموران پلیس را از صحنه شورش دور می کرد، معترضان نیز ادعا می‌کنند انگیزه آنها مسائل حقوق بشری است.
بسیاری از روزنامه‌نگاران و صاحب‌نظران معتبر و ناشناسی که معتقدند، که همه شواهد نشان می‌دهد اعتراضات در ایران چندان ربطی به یک اعتراض مردمی برای دمکراسی ندارد، به عنوان ترویج دهندگان تئوری‌های توطئه مورد حمله قرار میگیرند.
با این حال، شواهد روشنی از رهبری و حمایت خارجی از این اعتراضات وجود دارد، به ویژه در مورد چهره بسیار علنی جنبش ضد حجاب، مسیح علینژاد، که سال هاست زنان ایرانی را از یک خانه امن FBI در شهر نیویورک به کشف حجاب، سوزاندن روسری و سپس ارسال تصاویر آن به صورت آنلاین، برای انتشار سراسر در جهان تشویق می‌کند.


جنگ براندازی با ابزارهای دیگر

فعالیت های علی نژاد حجم وسیعی از پوشش رسانه ای چاپلوس و ساده لوحانه را به همراه داشته است. بدون حتی یک روزنامه نگار یا رسانه ای این سوال را طرح کند، آیا نقش برجسته و در ظاهراً مردمی او در جنبش اعتراضی فعلی با یک مداخله خصمانه خارجی ترکیب شده است یا نه.
این در حالی است که علی نژاد با مایک پمپئو، مدیر سابق سیا عکس گرفته و از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۶۲۸ هزار دلار به عنوان طرف قراردادهای دولت آمریکا دریافت کرده است.
بخش عمده ای از این پول از سوی شورای حکام رسانه های، آژانس دولتی ایالات متحده که بر پلتفرم های تبلیغاتی و مروج پروپاگاندا مانند رادیو اروپای آزاد (رادیو فردا) و صدای آمریکا نظارت می کند، تامین شده است، که این دومی در هفت سال گذشته یک برنامه فارسی با اجرای علی نژاد تهیه و منتشر کرده است.
در عصر کلیک و اخبار جعلی ویروسی، این گروه از پست‌های رسانه‌های اجتماعی ممکن است بی‌ضرر و معتبر به نظر برسند، اما وقتی کنار هم قرار می‌گیرند و تجزیه و تحلیل می‌شوند، سلاحی قدرتمند و بالقوه خطرناک را تشکیل می‌دهند که یکی از بسیاری از سلاح های موجود در زرادخانه تغییر رژیم پنتاگون است.


نظرات بیان شده در این مقاله لزوماً منعکس کننده نظرات The Cradle نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: