پرش به محتوا

دور اول را لولا برد اما!

انتخابات ریاست جمهوری در برزیل: نامزد جناح چپ پیروز دور اول اما فاصله کمتر از پیش‌بینی ها بود.

نویسنده: فولکر هرمزدورف

ترجمه مینا صابریدر انتخابات ریاست جمهوری برزیل در روز یکشنبه ضربه‌ای به چپ آمریکای لاتین وارد آمد.  
البته  رهبر حزب کارگران (PT)، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا،در دور اول، بیش از شش میلیون رای دهنده بیشتر از ژایر بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی، بدست آورد، اما با ۴۸.۴ تا ۴۳.۲ درصد، برتری و فاصله  لولا با رقیبش کمتر از پیش بینی ها بود.

اینکه آیا تغییر جهت  سیاسی در پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی – مانند انتخابات کلمبیا  – در سال ۲۰۲۳ رخ خواهد داد یا نه،  در دور دوم انتخابات ۳۰ اکتبر تعیین خواهد شد.
لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق و رهبر اتحادیه، پس از شمارش به نمایندگان رسانه ها گفت که او مطمئن است در پایان ماه یعنی در دور دوم پیروز خواهد شد. گلیسی هافمن، رئیس حزب کارگران نیز خوشبین بود. او از بیش از ۵۸ میلیون رایی که به لولا داده سد اشاره کرد و از رای دهندگان تشکر کرد.

او گفت: «ما در دور اول پیروز شدیم و در دور دوم هم پیروز خواهیم شد.»
چند تن از سران دولت‌های آمریکای لاتین از جمله گوستاوو پترو (کلمبیا)، آلبرتو فرناندز (آرژانتین)، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور (مکزیک) و لوئیس آرس (بولیوی) به خاطر پیروزی در اولین دور انتخابات به لولا تبریک گفتند.
اوو مورالس، رئیس‌جمهور سابق بولیوی و رهبر حزب حاکم MAS  در توییتر نوشت: ما اعتماد داریم که برزیل با برنامه‌ای که به نفع فقیرترین اقشار جامعه است، به مسیر منطق و شکیبایی باز خواهد گشت.

بولسونارو که روز یکشنبه شکست خورد، اما علیرغم شکست خود، همچنان به انتخاب مجدد امیدوار است.
در واقع، «بولسوناریسم» در انتخابات پارلمانی و فرمانداری که همزمان برگزار شد، قوی‌تر ظاهر شد.
اریک نپوموسنو، روزنامه‌نگار برزیلی، امید چپ‌ها را در روزنامه آرژانتینی Pagina 12 کمرنگ کرد: «متاسفم، لولا. حقیقت این است که در سراسر کشور شاهد رشد سریع یا تایید یک پایگاه گسترده و به ظاهر مستحکم بوده ایم، که بین راست و راست افراطی در نوسان است»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: