پرش به محتوا

نیگاراگوئه پاسخ دخالت و آشوبگری را میدهد.

نیکاراگوئه سفیر اتحادیه اروپا را به دلیل «توهین به حاکمیت ملی» اخراج کرد. ماناگوا گارد میگیرد.

اثر فولکر هرمزدورف

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

نیکاراگوئه بتینا موشایدت سفیر اتحادیه اروپا در ماناگوا را «شخصیت غیر قابل تحمل» اعلام کرد و دستور اخراج وی از این کشور آمریکای مرکزی را صادر کرد. 

به گزارش رسانه‌های مخالف به نقل از منابعی در پارلمان اتحادیه اروپا، گفته می‌شود که دنیس مونکادا، وزیر امور خارجه نیکاراگوئه بعدازظهر چهارشنبه (به وقت محلی) دیپلمات آلمانی را احضار کرده است تا او را در مورد این اقدام مطلع کند. خبرگزاری اسپانیایی افه گزارش داد که این امر به دلیل «مداخله و بی توجهی به حاکمیت ملی» توسط بروکسل توجیه شده است. 

به گزارش رویترز، نه دفتر مطبوعاتی دولت و نه وزارت امور خارجه این روند را تا روز پنجشنبه تایید نکرده بودند. 

اخراج دوفاکتو سفیر موشایدت پس از آن صورت گرفت که چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در سازمان ملل از دولت دانیل اورتگا، رئیس جمهور این کشور خواست تا «حاکمیت نیکاراگوئه را به مردم نیکاراگوئه بازگرداند» و «دموکراسی را به کشور بازگرداند». پس از آن پورتال آنلاین ضد ساندینیستی Confidencial ادعا کرد که «حقوق انسانی مردم به طور سیستماتیک در نیکاراگوئه نقض شده است». 

یک هفته قبل از بیانیه اتحادیه اروپا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعضای پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه‌ای در مورد وضعیت نیکاراگوئه، «به ویژه زندانی شدن اسقف رولاندو آلوارز» به تصویب رسانده بودند که در آن، از جمله، خواستار « آزادی فوری رهبران مذهبی و همه زندانیان سیاسی خواستار شدند». 

آژانس خبری آمریکایی آسوشیتدپرس قبلاً در ۱۴ آگوست گزارش داده بود که آلوارز به اتهام «تحریک نفرت» و سازماندهی گروه های خشونت آمیز که «اقدامات نفرت انگیز علیه مردم» را مرتکب شده اند، مورد بازجویی قرار گرفته است. 

نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه خود همچنین از تحریم های بیشتر علیه نیکاراگوئه حمایت کردند. در ژوئن سال گذشته، اکثریت پارلمان اروپا خواستار متهم شدن دولت نیکاراگوئه و رئیس جمهور اورتگا به «جنایت علیه بشریت» در دادگاه کیفری بین المللی شدند. 

به گزارش Confidencial، موشایدت زمانی که در اکتبر ۲۰۲۱ به عنوان سفیر اتحادیه اروپا در نیکاراگوئه آغاز به کار کرد، اظهار داشت:

«در طول مأموریت دیپلماتیک خود، ارزش‌ها و اصولی را که اقدامات اتحادیه اروپا را در داخل و خارج از مرزهایمان هدایت می‌کنند، ترویج و دفاع خواهم کرد:احترام به کرامت انسانی، آزادی، دموکراسی، برابری، حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر». 

خبرگزاری اسپانیایی افه گزارش داد که دیپلمات آلمانی به طور منظم با جوانان و دانشجویان مناطق مختلف کشور ملاقات می کرد تا «کار اتحادیه اروپا را در سطح جهانی توضیح دهد.»

روابط بین بروکسل و ماناگوآ پس از شورش های خشونت آمیز ضد دولتی در سال ۲۰۱۸ که گفته می شود اسقف آلوارز نقش کلیدی در آن ایفا کرده است، تیره شده است، زیرا اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه نیکاراگوئه به دلیل ادعای نقض حقوق بشر اعمال می کند. 

در ماه‌های اخیر، دولت اقداماتی را علیه دیگر دیپلمات‌های خارجی انجام داده است. 

هفت ماه پیش، نیکاراگوئه، والدمار سامرتاگ، راهبه رسولی واتیکان را اخراج کرد. 

در ماه آوریل، وزیر امور خارجه مونکادا اعلام کرد که دفاتر سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) تحت سلطه واشنگتن بسته شده و مقامات سازمان کشورهای آمریکایی،(این همان سازمان شدیداً امپریالیستی است که در کودتای آمریکایی علیه مورالس در بولیوی شرکت مستقیم داشت – مترجم) اورلاندو تاردنسیلا، ایوان لارا و مایکل کمپبل مجبور به ترک کشور شده اند. 

سپس، در ماه ژوئن، هوگو رودریگز، نامزد سفیر ایالات متحده در ماناگوا، اخراج شد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: