پرش به محتوا

تغییر رژیم در بلاروس؟

تغییر رژیم در بلاروس؟ آکادمی در وین رهبران آینده کشورهای مزاحم را تربیت می کند.
ترجمه مجله هفته«کارشناسان اصلاح دموکراسی» در آکادمی دیپلماتیک در وین، یک مرکز آموزشی برای رهبران سیاسی، است که در آن سیاستمداران دست پرورده غرب آموزش رژیم چنج می بینند. شرکت کنندگان تبعیدی‌نای بلاروس هستند.
با همکاری وزارت امور خارجه و بنیاد جامعه باز، رهبران برای تغییر رژیم در بلاروس آموزش می بینند.
از ۱۹ تا ۳۰ سپتامبر، واحد آموزشی برنامه آموزشی «آموزش رهبری در روابط اروپایی و رهبری برای کارشناسان اصلاحات دموکراسی از بلاروس» در آکادمی دیپلماتیک در وین برگزار می شود.
هفته نامه اتریشی «وخن بلیک» چندین بار در ماه اوت گزارش داد که این پیشنهاد برای تبعیدیان بلاروس در اتریش، آلمان، استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان زیر ۳۵ سال است.
علاوه بر حقوق بین الملل، ماژول های امنیت سایبری و «چندجانبه گرایی» از سازمان ملل، برنامه آموزشی همچنین شامل موضوع «سبک رهبری جهان وطنی» است.
طبق گزارش این روزنامه، این دوره – شهریه سالانه برای هر شرکت کننده ۱۴۳۰۰ یورو است – با بودجه وزارت خارجه الکساندر شالنبرگ تامین مالی می شود.
این آموزش ها زیر چتر «همکاری توسعه اتریش» که در زمان سباستین کورتس از نظر مالی افزایش بودجه یافت برگزار می شود.
از این صندوق، ۲.۵ میلیون یورو از پول مالیات دهندگان به «صندوق تقویت و ترویج موضوعات جنسیتی » در کشورهای در حال توسعه سرازیر شده است.

«برای استقرار نظم نوین جهانی بدون مزاحمت، بدیهی است که رئیس دولت در بلاروس، که برای گلوبالیست ها وجودش آزاردهنده است، باید سرنگون شود.»
هفته نامه در مورد اهدافی که باید با آموزش به دست آورد می پرسد و حدس و گمان می زند: «آیا قرار است تغییر رژیم در این کشور اروپای شرقی در اینجا هماهنگ شود؟»
در بروشور این دوره آموزشی آمده است:
هدف این برنامه آموزشی آموزش افرادی است که می خواهند «رهبران اصلاحات دموکراتیک در سرزمین خود» شوند.»

صدراعظم سابق کشور سلسله جبال آلپ در گذشته چندین بار با نمایندگان اپوزیسیون بلاروس دیدار کرده است و همچنین با تامین کنندگان مالی جهانی گروه های «تغییر رژیم» در تماس است. آموزش به صورت رسمی تبلیغ نمی شود. به هر حال، اتریش رسما یک کشور بی طرف است و بنابراین وزیر خارجه نمی تواند آشکارا دخالت خود را در منافع ایالات متحده اعلام کند.

به گزارش محله وخن‌بلیک شالنبرگ هیچ رابطه دیپلماتیکی با رئیس جمهور قانونی الکساندر لوکاشنکو ندارد. در عوض، برخلاف تمام رویه های دیپلماتیک، او چندین بار با نامزد شکست خورده ریاست جمهوری سوتلانا تیچانوفسکایا به بهانه تقلب در انتخابات ملاقات میکند.
وزیر امور خارجه اتریش همچنین با بنیانگذار بنیاد جامعه باز، جورج سوروس، و پسرش ارتباط منظمی دارد.
جامعه باز قبلاً تغییر رژیم در صربستان و اوکراین را سازماندهی کرده است.
در نهایت، این هفته نامه همچنین توضیحی در مورد عدم محبوبیت فعلی رئیس جمهور بلاروس ارائه کرد.
به گزارش وخن‌بلیک یک چیز واضح است: بلاروس تحت رهبری لوکاشنکو در کنار پوتین است و آخرین کشور حائل بزرگ بین اتحادیه اروپا/ناتو و روسیه است.
ارتباط بین بنیاد جامعه باز و مخالفان بلاروس نیز قطعی است. رئیس دولت بلاروس پیش از این به مناسبت موج اعتراضات در تابستان ۲۰۲۰ نسبت به وقوع یک انقلاب رنگی احتمالی با کمک غرب هشدار داده بود.
به نوشته این روزنامه، اظهارات پاول لاتوشکو، که از نزدیکان تیچانوفسکایا محسوب می شود، نیز تأیید می کند که این سوء ظن بی اساس نیست.
بر همین اساس، وی در مصاحبه با رادیو سوابودا (رادیو سی یا رادیو فردا خودمان – مترجم) گفت: من سعی خواهم کرد برای بلاروس جدید پرسنل استخدام کنم. یکی از مسیرها آموزش پرسنل برای بلاروس جدید از طریق دانشگاه ورشو است. دیگری دوره های دیپلم وزارت امور خارجه اتریش است که به زودی آغاز می شود.»

وخن‌بلیک همچنین اظهارات لاتوشکو را منعکس می‌کند که از آنها می خواهند با «شریک های بین المللی» به تفاهم برسند تا «از طریق بکار گیری رژیم تحریم، حمایت داخلی از رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو در کشورش را بشکنند».
این روزنامه سرانجام به مناسبت آموزش «کارشناسان اصلاحات دموکراتیک» در آکادمی دیپلماتیک از خود پرسید که اتریش چه نقشی در تغییر رژیم ظاهراً برنامه ریزی شده در بلاروس ایفا خواهد کرد:

«آیا قرار است شالنبرگ برای دوستانی که جهان را کنترل میکنند یک تغییر رژیم را در اینجا سازماندهی کند؟ آیا اتریش که به طور رسمی بی طرف است، باید برای تحریک علیه پوتین و روسیه در راستای منافع ناتو مورد سوء استفاده قرار گیرد؟»

موسسات مورد خطاب نتوانستند به کاتالوگ سوالاتی که ووخن‌بلیک برای مسئولین وزارت امور خارجه اتریش و آکادمی دیپلماتیک ارسال کرده بود پاسخ دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: