پرش به محتوا

تشدید تنش در اطراف قبرسدرگیری بین ترکیه و یونان: آمریکا تحریم تسلیحاتی نیکوزیا را لغو کرد. آنکارا تهدید به تقویت ارتش قبرس ترک نشین کرد

نوشته هانس گئورگ هرمان، چانیا

یونگه ولت

مجله هفتهایالات متحده در حال دامن زدن به درگیری قدیمی بین یونان و ترکیه در قبرس است. در اواسط سپتامبر، واشنگتن تحریم تسلیحاتی خود بر نیکوزیا را که از سال ۱۹۸۷ برقرار بود، لغو کرد.

این کشور کوچک عضو اتحادیه اروپا اکنون می تواند دوباره بدون محدودیت تجهیزات جنگی را از سراسر اقیانوس اطلس وارد کند.

دولت آنکارا که خود را ضامن جمعیت ترک زبان جزیره تقسیم شده می‌داند، این هفته با عصبانیت به «سیاست یکجانبه ایالات متحده آمریکا در نادیده گرفتن حقوق ترک‌های قبرس» واکنش نشان داد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه تهدید کرد که ارتش جمهوری ترکیه در قبرس شمالی را تقویت خواهد کرد، کشوری که تنها توسط آنکارا به رسمیت شناخته می‌شود.
در یونان، این تصمیم با توجه به جنگ اوکراین و موقعیت روسیه در دریای اژه نیز به عنوان اقدامی در این جهت تلقی می شود. ظاهراً واشنگتن لغو تحریم را به شرط همکاری بیشتر قبرس با ایالات متحده مجاز کرده است.

مواضع یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده در مطبوعات نقل شده است که بر اساس آن عضو اتحادیه اروپا باید «اقدامات لازم» را برای ممانعت از دسترسی کشتی‌های جنگی روسیه به بنادر قبرس، سوخت‌گیری و نگهداری آنها انجام دهد.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهور قبرس، مانند نیکولاس-جورجیوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان، که از «نقطه عطف سیاسی» صحبت کرد و از لغو تحریم ها استقبال کرد.
از سوی دیگر، دولت قبرس شمالی که توسط آنکارا منصوب شده است، از بحران جدید در جزیره هراس دارد. تجارت اسلحه ایالات متحده می تواند منجر به تشدید – احتمالا نظامی – در سراسر دریای اژه شود.
آنالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان نیز بایستس سخنان تندی را از آنکارا تحمل کند.همتای او چاووش اوغلو او را به مداخله در درگیری ترکیه و یونان با «اظهارات کاملاً بی محتوی و معنی» متهم کرد.
روزنامه آتن (Efsyn) به نقل از وزیر امورخارجه ترکیه می نویسد:
«ما به نظر همه احترام می گذاریم، اما به عنوان وزارت خارجه ترکیه، باید پاسخگو باشیم – و این کاری است که ما انجام می دهیم. با این حال، ما پاسخ خود را به شیوه ای خاص که با کنوانسیون های دیپلماسی سازگار است، می دهیم. از این زاویه، آخرین دیدار با وزیر خارجه آلمان در استانبول دیدار خوبی نبود.»
بئربوک در مورد «حاکمیت ترکیه» در دریای اژه تردید داشت و از «منافع یونان» یکجانبه دفاع می کرد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه از سیاست تسلیحاتی آمریکا خشمگین شد. تصمیم واشنگتن «از نظر محتوا و زمان غیرقابل درک» است.
در واقع، روابط بین همسایگان و شرکای ناتو یونان و ترکیه در حال حاضر در نقطه صفر قرار دارد. تنش های شدید اکنون با به روز رسانی درگیری قبرس، تقویت شده است.
نظرات چاووش اوغلو در روز پنجشنبه حاکی از آن است که اردوغان همچنین ممکن است به فکر افزایش نیروی نظامی و تسلیحاتی در بخش ترکیه ای جزیره قبرس باشد.
رئیس جمهور روز پنجشنبه از طریق وزیر امور خارجه خود توضیح داد:
«دستان ما (به عنوان یک عضو ناتو) بسته نیست. ما اقدامات لازم را برای دفاع از جمهوری ترک قبرس شمالی انجام خواهیم داد، ما اقدامات لازم را برای دفاع از حقوق و امنیت ترک‌های قبرس – در قبرس و همچنین در دریای اژه انجام خواهیم داد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: