پرش به محتوا

بن سلمان تسلیحات میخواهد، بروی چشم!

منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی
مجله هفته

دولت آلمان برای اولین بار صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را تایید کرد

برلین. دولت «ائتلافی آلمان» مجوز تحویل تجهیزات و مهمات هواپیماهای جنگنده به عربستان را صادر می کند.
این موضوع از نامه ای از وزیر اقتصاد فدرال رابرت هابک (سبزها) به کمیته اقتصادی در بوندستاگ نوشته است، و بدست خبرگزاری حکومتی آلمان رسیده است قابل مشاهده شده است.
صادرات تسلیحات سبک وسنگین بخشی از یک برنامه صادرات تسلیحات با همکاری ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا است.
دولت فدرال برای اولین بار در طول دوره نمایندگی خود از معافیت برای صادرات به پادشاهی استفاده می کند.
این اولین بار است که دولت آلمان فدرال پس از آن که صادرات اسلحه به عربستان سعودی متوقف شده بود دست به صدور تسلیحات مرگبار پادشاهی عربستان می زند در حالی که می داند این سلاح ها بر علیه مردم یمن مستقیماً به کار گرفته می شود.
دولت سابق آلمان فدرال در زمان آنگلا مرکل صدراعظم سابق آلمان که در دولت حزب سوسیال دموکرات همکاری میکردند صادرات تسلیحات را متوقف کرده بود، دلیل عدم ارسال تسلیحات به عربستان سعودی از سوی دولت سابق دخالت ریاض در جنگ یمن و قتل روزنامه‌نگار جمال چاشوکجی (خاشقجی) اعلام شده بود.
با این حال، دولت متشکل از احزاب دموکرات و سوسیال مسیحی معروف به یونیون و حزب سوسیال دمکرات آلمان بارها استثناهایی را برای پروژه های مشترک با کشورهای متحد تصویب کرده بودند.

سویم داغدلن، کارشناس ارشد حزب چپ در کمیسیون سیاست خارجی و رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان، مجوزهای جدید را «جنایت کارانه» خواند. داغدلن می‌گوید: «این دیگر کاملاً بدیهی است که تمامی موانع و شرم و حیا هایی که مربوط به مسلح کردن و تغذیه رژیم های استبدادی و جنگ افروز برای دولت آلمان وجود داشته است از میان رفته است».
اولاف شولز صدراعظم روز شنبه مهمان عربستان سعودی، یکی از مهمترین صادرکنندگان انرژی جهان بود.
تجهیزات و مهمات یوروفایتر و تورنادو به ارزش ۳۶ میلیون یورو و قطعات یدکی ایرباس A330 MRTT به ارزش ۲.۸ میلیون یورو قرار است برای محمد بن سلمان صادر شود. (dpa/jW)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: