پرش به محتوا

چه کسی نورد استریم را منفجر کرده است؟

مجله هفته

تاکر کارلسون از فاکس نیوز در مورد حمله به نورد استریم: «تروریسم صنعتی» – ساخت ایالات متحده

آیا جو بایدن و «ویکتوریا نولاند» «سرگروه جنگ» مسئول آسیب زدن به خطوط لوله نورد استریم هستند؟ یا خطوط لوله نورد استریم فقط رقیب آزاردهنده ای برای خط لوله «لوله بالتیک» بودند؟ آیا رئیس جمهور ایالات متحده احتمالا در حال برنامه ریزی برای جنگ هسته ای است؟

تاکر کارلسون مجری تلویزیونی و مفسر سیاسی آمریکایی است. برنامه شبانه او «Tucker Carlson Tonight» در کانال دیت راستی فاکس نیوز آمریکا که میلیون ها بیننده دارد. کارلسون در برنامه خود درباره وقایع خطوط لوله نورد استریم در ابتدای «یکی از بزرگترین بلایای زیست محیطی زمان ما» صحبت کرد. برنامه او در ۲۷ سپتامبر با این عنوان آغاز شد «این یک عمل شنیع است» است.
تاکر کارلسون، پس از گزارش کوتاهی از رویدادهای اخیر، این سوال مهم را در مورد موضوع واقعی مطرح می کند: «این فاجعه چگونه اتفاق افتاد؟» این حادثه با اشاره به انفجارهای زیر آب که توسط مقامات سوئدی تایید شده است، یک «حادثه» نبود. کارلسون به زبان رک خود می‌گوید:

«بنابراین تنها یک توضیح برای آنچه اتفاق افتاد وجود دارد. این یک اقدام تروریستی صنعتی بود که برای نخست وزیر لهستان هم کاملاً واضح بود. »

در کلیپ ویدیویی که در پشت مفسر نشان داده میشود، ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان از یک «عمل خرابکارانه» صحبت می کند که «احتمالاً نشان دهنده سطح بعدی تشدید تنش است که ما در اوکراین با آن روبرو هستیم.»
کارلسون سپس با اشاره به دیدگاه‌های رسمی آمریکا اظهار داشت که ظاهراً «مظنون اصلی البته واضح است».

این تصویر عمداً تحریک آمیز مبتنی بر گزارش های فعلی واشنگتن پست است، از جمله اشاره به اظهارات سفیر کانادا در ایالات متحده، که در هر یک از آنها گمانه زنی هایی در مورد اقدام روسیه قبلاً انجام شده است. کارلسون خلاصه می کند:

«این همان مردی است که باعث تورم در آمریکا شد و انتخابات ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون را دزدید. او ولادیمیر پوتین خواهد بود.»

کارلسون از بینندگان می‌خواهد که «لحظه‌ای فکر کنند» که آیا این ارزیابی منطقی است.
«ولادیمیر پوتین ممکن است آدم شری باشد.» و سپس ادامه میدهد:

«آنها [رسانه ها و سیاستمداران ایالات متحده] به ما می گویند که او شیطان است. اما آیا او احمق هم هست؟ احتمالا نه! احمق نیست. و با این حال، نکته عجیب اینجاست: اگر شما جای ولادیمیر پوتین بودید، باید یک احمق انتحاری می بودید، اگر لوله های خودتان را منفجر می کردید. خط لوله انرژی خودشان این تنها کاری است که هرگز انجام نمی دادید.»کارلسون تحلیل کرد: با خطوط لوله گاز، روسیه ابزاری ابتدایی برای اعمال فشار سیاسی – از جمله بر علیه آلمان – دارد:

«در این شرایط، هیچ امکانی وجود ندارد که آنها [روسیه] بتوانند خود نورد استریم ۱ یا ۲ را منفجر کنند! نه. بدیهی است که نه. در واقع، آنقدر بدیهی است که حتی ما [ایالات متحده]، یعنی وزیر امور خارجه بدنام ما تونی بلینکن اعتراف میکند، «به نظر می رسد که باید تصدیق کنیم که نورد استریم با خرابکاری از کار افتاده است.»
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «اگر حملات یا اقدامات خرابکارانه منجر به نشت گاز در خطوط لوله نورد استریم شود، به نفع هیچ‌کس نیست».

سپس کارلسون، رئیس جمهور ایالات متحده، جو بایدن را به عنوان مظنون بالقوه این رویداد مبهم وارد بازی می کند.
او آنچه بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی در اوایل فوریه امسال گفت را یادآوری می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال یک خبرنگار که ادعاهای قبلی بایدن مبنی بر اینکه «به به نورد استریم ۲ پیان خواهد داد» را چگونه باید فهمید، رئیس‌جمهور آمریکا به این سوال توضیح دقیق‌تر داد:
«ما – به شما قول می دهم – قادر به انجام آن خواهیم بود.»
احتمالا بایدن به خوبی می دانست که چرا از این عبارت استفاده کرده است.
کارلسون می‌گوید، به‌عنوان مثال، می‌توانست بگوید: «من تحویل گاز از روسیه به آلمان را متوقف می‌کنم.»
او [بایدن] گفت: «دیگر نورد استریم ۲ وجود نخواهد داشت. ما به این قضیه پایان خواهیم داد. ما آن را خاموش می کنیم. ما آن را منفجر خواهیم کرد.»
این پاسخ بایدن واقعاً در آن زمان «جدی گرفته نمی شد».
کارلسون این تناقض را روشن می کند که بایدن از یک سو می تواند عامل بالقوه انفجارها باشد و در نتیجه مسئول این فاجعه زیست محیطی نیز باشد، اما از سوی دیگر او نیز
«…مردی که میلیاردها دلار خرج می کند تا اثرات نفخ گاوها را به دلیل تولید گاز متان بدلیل نسخوار آنها رامهار کند.»

اگر بایدن از نظر سیاسی مسئول باشد، این «یک اقدام غیرقابل تصور بی فکر و بی پروا خواهد بود. و کارلسون به معنای واقعی کلمه این را محکوم می کند:

«این همان کاری است که اگر بخواهید جنگ هسته ای را شروع کنید، این کار را انجام می دهید. این دیوانگی محض است. و با این حال، اگر به گذشته نگاه کنیم، واضح است که آنها در مورد آن فکر کرده بودند.»

علاوه بر رئیس جمهور ایالات متحده، ویکتوریا نولند، سیاستمدار ایالات متحده در وزارت خارجه نیز تقریباً در همان زمان اظهارات مشابهی را بیان کرد.
برای کارلسون، نولاند «همیشه یک تشویق کننده برای جنگ افروزی بوده است»، و سعی میکند که به بینندگان خود ثابت می کند:

«او در حمله به عراق شرکت داشت، هرگز عذرخواهی نکرد و فقط به راه خود ادامه داد. او به برنامه ریزی کودتا که چند سال پیش دولت اوکراین را سرنگون کرد کمک کرد. او قادر به انجام چنین کاری است. »
در ژانویه سال جاری، نولاند – مانند رئیس جمهور ایالات متحده – اشاره کرده بود:
«اگر روسیه به هر طریقی به اوکراین حمله کند، نورد استریم ۲ متوقف خواهد شد.»
هر دو اظهارات – جو بایدن و ویکتوریا نولند – برای کارلسون «اگر به گذشته نگاه کنیم» وحشتناک هستند. اگرچه شواهد روشنی مبنی بر مسئولیت ایالات متحده وجود ندارد، می توان گفت:

«اما آنچه می توانیم بگوییم این است که متحدان نزدیک بایدن در کاخ سفید معتقدند که آنها (آمریکایی ها) این کار را انجام دادند.»

کارلسون به رادوسلاو «رادک» سیکورسکی، وزیر خارجه سابق لهستان و رئیس هیئت اتحادیه اروپا و ایالات متحده در پارلمان اروپا اشاره می کند.

سیکورسکی در تصویر پروفایل توییتر خود در کنار بایدن رئیس جمهور آمریکا ایستاده است.
و او دو بار توییت کرد: «این چیز کوچکی است، اما شما را خوشحال می کند» و «متشکرم، ایالات متحده آمریکا».
در نهایت، کارلسون نمی‌خواهد به نام خود «هیچ اتهامی بزند»، اما به بینندگان و مخاطبانش توضیح میدهد که «لوله بالتیک» تقریباً همزمان با آسیب به مسیرهای نورد استریم افتتاح شد.

در آینده، این لوله بالتیک گاز طبیعی را از دانمارک به لهستان از طریق دریای بالتیک – از طریق نورد استریم، اما از غرب به شرق، حمل خواهد کرد.

کارلسون در پایان ارزیابی خود گفت که هر کسی که مسئول این رویداد نورد استریم است «یکی از بزرگترین فجایع زمان ما و تأثیرات زیست محیطی آن را بوجود آورده است». (سلام ما به سبزهای محیط زیستی نوکران ممتاز آمریکا برسانید – مترجم)
او خلاصه می کند:
«اگر آنها این کار را کرده باشند یکی از احمقانه ترین و مخرب ترین کارهایی است که یک دولت آمریکایی تابحال انجام داده است.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: