پرش به محتوا

خداحافظی از اوکراین.ترجمه مجله هفته

خداحافظی با اوکراین: چهار منطقه از کیف جدا می شوند تا به روسیه بپیوندند.

چهار منطقه در یک همه پرسی تصمیم به جدایی از اوکراین و پیوستن به فدراسیون روسیه گرفتند. این بزرگترین جدایی در تاریخ معاصر است. در مورد روند الحاق چه می دانیم و ناظران بین المللی انتخابات چه می گویند؟
همه پرسی در دونتسک (DPR) و جمهوری خلق لوهانسک (LPR) و همچنین در مناطق زاپوروژیه و خرسون با نتیجه کم نظیر به پایان رسید.
اکثریت قاطع رای دهندگان واجد شرایط رای به جدایی از اوکراین و پیوستن به فدراسیون روسیه دادند.
نتایج تک تک در جمهوری های خلقی که قبلاً توسط روسیه به رسمیت شناخته شده بود و در دو منطقه دیگر اوکراین تنها اندکی با یکدیگر متفاوت بود.

در دونتسک، ۹۹.۲۳ درصد به پیوستن به روسیه با مشارکت ۹۷.۵۱ درصدی رأی دادند، در جمهوری خلق لوهانسک ۹۸.۴۲ درصد با مشارکتی بیش از ۹۰ درصد روسیه را به عنوان وطن دائمی خود گزیدند.
این مناطق قبلاً در ماه می ۲۰۱۴ با نتیجه مثبت در همه پرسی جدایی از اوکراین رای داده بودند، اما نتایج آن هنوز توسط روسیه در آن زمان به رسمیت شناخته نشده بود.
در استان زاپوروژیه ۹۳.۱۱ درصد از رای دهندگان به پیوستن به روسیه و در استان خرسون ۸۷.۰۵ درصد از رای دهندگان به پیوستن به روسیه رای دادند.
مانند لوهانسک و دونتسک، مشارکت بالای رای دهندگان به دلیل فرصت طولانی تر برای شرکت در همه پرسی طی چند روز و از طریق رای گیری های خانگی امکان پذیر شد.
از آنجایی که بسیاری از ساکنان همه این مناطق قبلاً به دلیل جنگ به سرزمین های روسیه رفته بودند، به این افراد نیز فرصت داده شد تا در پناهگاه های پناهندگان و شهرهای روسیه نزدیک به مرز و همچنین در مسکو در رای گیری شرکت کنند.
بسیاری از روزنامه‌نگاران، فعالان و ناظران انتخابات به اتفاق آرا گزارش می‌دهند که بسیاری از مردم این واقعیت را پنهان نمی‌کنند که به پیوستن به روسیه رأی داده‌اند و این به وضوح روحیه غالب بود: «موافق، موافق، موافق!» برای همیشه.
الکساندر کوتس خبرنگار با انتشار ویدئویی در این باره نوشت: شمارش آرا در لوگانسک با حضور ناظران بین المللی آغاز شد.
یک خبرنگار از یک مرکز رای گیری در ملیتوپل در منطقه زاپوروژیه گزارش داد که حدود ۵۰۰ نفر در آخرین روز برای شرکت در همه پرسی شرکت کردند. او گفت: «ببینید امروز چند نفر آنجا هستند. »
روسای ادارات منطقه نتیجه همه پرسی را به هموطنان تبریک گفتند.
آنها طی چند روز آینده وارد مسکو خواهند شد. یوگنی بالیتسیکی، رئیس اداره نظامی – غیرنظامی منطقه زاپوروژیه به ریانووستی گفت:

«جدایی عملی منطقه زاپوروژیه از اوکراین صورت گرفته است. اکنون ما منتظر تصمیم دولت فدراسیون روسیه برای پذیرش ما در خاک خود هستیم. ما این درخواست را ارائه کرده ایم. »
انتظار می رود که همه مناطق به طور همزمان در یک روند قانونی سریع بر اساس سناریوی کریمه آن زمان بپیوندند.
در سال ۲۰۱۴ همه پرسی در جمهوری خودمختار کریمه و سواستوپل در ۱۶ مارس برگزار شد و در ۱۸ مارس در مسکو معاهده الحاق دو نهاد جدید به فدراسیون روسیه به طور رسمی امضا شد.
بلافاصله پس از آن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سخنرانی کریمه معروف خود را در پیام خود به مجمع فدرال سراسر روسیه ایراد کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه گفت: «مقام‌های مقننه، آژانس‌های مجری قانون و بخش‌های حقوقی ما آماده [برای پذیرش مناطق جدید] هستند».
پیش از این رسانه های دولتی گزارش داده بودند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ۳۰ سپتامبر در مجمع فدرال سخنرانی خواهد کرد. پسکوف تا کنون این اطلاعات را نه تایید و نه رد کرده است.
دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه قبلاً در مورد نتایج همه‌پرسی اظهار نظر کرده بود. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:
«همه پرسی به پایان رسیده است. نتایج مشخص است. به روسیه خوش آمدید! »

آنچه ناظران انتخابات می گویند

این همه پرسی به شدت مورد انتقاد دولت های غربی قرار گرفت و به عنوان «رفراندم های ساختگی» اجباری معرفی شد.
بیانیه آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان، به ویژه قابل توجه بود. در یک برنامه گفتگوی فرستنده حکومتی آلمان او همه پرسی را طوری توصیف کرد که گویی در یک اردوگاه کار اجباری برگزار می شود.
شرکت به زور «به زور اسلحه نشانه رفته بسوی مردم» خواهد بود.
او گفت: «به آنها تیراندازی می‌شود، مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند و سپس قرار است ظرف ۳ روز یک ضربدر بزنند در حالی که یک سرباز با کلاشینکف در کنار آنها ایستاده است.»
اما علیرغم فشار شدید سیاسی و تهدید سرکوب در بسیاری از کشورهای خود، در مجموع ۱۳۳ ناظر انتخاباتی از ۴۰ کشور به هر چهار منطقه آمدند تا برداشت خود را از رای گیری دریافت کنند.
بسیاری این کار را به دلیل همدردی با روسیه و مبارزه طولانی مدت جمهوری های دونباس علیه نئونازیسم اوکراین انجام دادند.
از سوی دیگر، برخی دیگر می‌خواستند قضاوت خود را درباره این رویدادها انجام دهند، مانند پاتریک باب، روزنامه‌نگار آلمانی فرستنده شمال آلمان که برای او آشوب رسانه‌ای در خانه و حتی از دست دادن شغلش به همراه داشت. در بروکسل، دولت اتحادیه اروپا گفت که می تواند ناظران کشورهای اتحادیه اروپا را تحریم کند.
رسانه های روسی به نقل از انریکه دومینگس برزیلی که به عنوان ناظر در همه پرسی منطقه زاپوروژیه شرکت کرد، می گویند که رای گیری در آنجا در سطح بالایی سازماندهی شده است.
امانوئل مارک آندره لروی ناظر فرانسوی نیز با خبرنگاران درباره مشروعیت همه پرسی صحبت کرد.
توماس روپر روزنامه نگار آلمانی مستقر در سن پترزبورگ گفت: «نه در سازماندهی همه پرسی و نه در رای گیری هیچ تخلفی ندیدم.»
او همچنین به حال و هوای تعطیلات در میان مردم اشاره کرد، در بسیاری از نقاط ساکنان به وضوح این رویداد را با شادی فراوان احساس کردند.
روپر می‌گوید: «مردم دسته‌جمعی به مراکز رأی‌گیری می‌آمدند و لبخند می‌زدند». وی گفت که به مناطق روستایی منطقه خرسون نیز سفر کرده است. در آنجا متوجه تغییر خلق و خوی محسوسی شد.
«قبلاً آنها از سخنرانی به طرفداری از روسیه می ترسیدند، تهدید به تلافی می شدند، اما اکنون تقریباً همه آماده هستند که جلوی دوربین صحبت کنند. روپر به رسانه‌های روسی گفت: همانطور که می‌دانم، واقعیت رفراندوم به تنهایی روحیه مردم را تغییر داده است. »
او در پورتال اینترنتی خود Anti-Spiegel در مورد بازدید خود از شهر بریسلاو، که تنها در ۲۰ کیلومتری خط مقدم با اوکراین در منطقه خرسون قرار دارد، نوشت:
«مردم شهر به ما گفتند که در ابتدا بیشتر مخالف عملیات روسیه در اوکراین بودند. با این حال، از آنجایی که آنها ماه‌ها است که از نزدیک تجربه می‌کنند که اوکراین عمداً شهرشان را گلوله باران می‌کند و اهداف نظامی را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه مدارس، ساختمان‌های مسکونی و حتی کلیسای محلی را که به طور کامل ویران شده است، هدف قرار می‌دهد، حال و هوا تغییر کرده است.»
پروفسور صرب حقوق بین الملل دژان بریک به عنوان ناظر انتخابات به جمهوری خلق لوگانسک سفر کرد.
وی همچنین با اشاره به اظهارات آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، گفت: می بینم که این یک روند دموکراتیک است و هیچ فشاری وجود ندارد.
اینها نادرست است، در واقع مشارکت زیاد است. من می خواهم اضافه کنم که غرب از این همه پرسی انتقاد کرده است، اما فراموش کرده است که در مورد اعلام استقلال کوزوو رفراندوم صورت نگرفته است و این ریاکاری واقعی غرب است.
مشروع و قانونی؟

فیلسوف و روزنامه‌نگار روسی تیموفی سرگیتسف در ستون راشاتودی در مورد رفراندوم نوشت که این همه‌پرسی مشروع است زیرا مردم در یک اقدام دموکراتیک مستقیم «در واقع رأی می‌دهند».
«رفراندوم مشروع است زیرا توسط کسانی که شرکت می کنند و کسانی که مخاطب آن هستند به رسمیت شناخته می شود.
و خطاب به روسیه است نه استولتنبرگ. نظر افراد غیر شرکت کننده به مشروعیت بی ربط است، زیرا اقدامی برای تعیین سرنوشت و خودسازماندهی برای سیاست گذاری است.»

با این حال، این سؤال که آیا همه پرسی قانونی و مطابق با قانون است، قابل بحث است، زیرا در قوانین اوکراین به این شکل پیش بینی نشده است.

با این حال، با کودتای غیرقانونی در سال ۲۰۱۴، این اوکراین بود که نظم قانونی و قانون اساسی را زیر پا گذاشت و دیگر حق تعیین معیارهای قانونی را ندارد.
در واقع، کودتا در دونباس یک خلاء قانونی ایجاد کرد که به کیف اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه غیرنظامیان را داد.

سرگئیتسف گفت: تنها چارچوب قانونی خارجی برای ابراز اراده مردم، حق تعیین سرنوشت آنها است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: