پرش به محتوا

خانواده و بیشتر از خانواده.«ازدواج برای همه» و گزینه های فرزندخواندگی برای زوج های همجنس: کوبایی ها به قانون جدید رأی می دهند

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه سیما صابریقانون جدید خانواده کوبا پس از انتشار آن در روزنامه رسمی (Gaceta Oficial) در روز سه شنبه به اجرا درآمد. رئیس‌جمهور میگل دیاز کانل و استبان لازو، رئیس پارلمان کوبا، پیش‌تر «کودیگو دو فامیلیاس» را در کاخ انقلاب امضا کرده بودند.
آیین نامه جدید که جایگزین قانون قبلی سال ۱۹۷۵ میشود، در همه پرسی روز یکشنبه با رای ۶۶.۸ درصد از واجدین حق رای تصویب شد.
با این حال، مشارکت ۷۵ درصدی امسال در مقایسه با همه پرسی قانون اساسی جدید در فوریه ۲۰۱۹ که ۹۰ درصد در آن شرکت داشتند ۱۵ درصد کمتر شرکت کننده داشت.
دبیر بالاترین نهاد قانونگذاری، هومرو آکوستا آلوارز، توضیح داد،که با توجه به مواضع گاه بحث برانگیز جامعه کوبا در مورد مفاد فردی اصلاحیه، کافی نبود که مجلس ملی این پیش نویس را در۲۲ ژوئیه تصویب کند.
«این بسیار مهم بود که با رای مستقیم مردم تصویب و تأیید شود.»
در قانون جدید خانواده که یکی از مترقی ترین قوانین در قاره دوگانه آمریکاست، برنامه های زندگی متفاوت برای اولین بار به رسمیت شناخته شده و از نظر قانونی برابر است.
این جمهوری سوسیالیستی را به یکی از اولین کشورهای آمریکای لاتین تبدیل می کند که به طور رسمی اجازه «ازدواج برای همه» و امکان فرزندخواندگی برای زوج های همجنس را می دهد.
پورتال آنلاین کوبادباته مینویسد، علاوه بر این، قانون حمایت بهتر از کودکان و جوانان را تضمین می کند، حقوق سالمندان و افراد دارای معلولیت را گسترش می دهد، به اصطلاح خشونت خانگی را جرم انگاری می کند و ابزارهایی را برای کسانی که قربانی آن می شوند ایجاد می کند.
همچنین تبعیض علیه زنان را ممنوع می کند و روابط خانوادگی را دموکراتیک می کند.
علاوه بر محافظت بهتر در برابر تبعیض و خشونت، مقررات مربوط به حضانت، نگهداری، فرزندخواندگی و لقاح مصنوعی برای اولین بار گنجانده شد یا به تازگی تنظیم شده است.

کوبادباته قوانین را چنین خلاصه کرد: «Código de las familias‏ تلاش کرده است تنوع واقعیت‌هایی را که امروزه در خانواده‌های کوبایی وجود دارد، تشخیص دهد.»
در حالی که سفارت ایالات متحده در هاوانا در بیانیه ای در توییتر و فیس بوک روز دوشنبه با قدردانی از تصویب این قوانین نوشت: «ما تصمیم مردم کوبا برای حمایت از برابری ازدواج و حقوق فرزندخواندگی برای همه خانواده ها را تحسین می کنیم.
پرتال دست راستی Contraportal Diario de Cuba که توسط سرویس امنیتی ایالات متحده NED تأمین مالی می شود، سعی کرد نتیجه انتخاب مردم کوبا را بی اعتبار کند.

روزنامه اینترنتی مخالفان نظام در مادرید در انتقاد ازتصویب این قوانین نوشت: پیروزی رای آری در همه پرسی پس از تبلیغات وحشیانه مقامات و رسانه های دولتی به نفع این گزینه و بدون دادن فضایی برای رای منفی صورت گرفت.
به ویژه فرقه های انجیلی، و همچنین کنفرانس اسقف های کاتولیک کوبا و شخصیت های اپوزیسیون که از ایالات متحده تامین مالی می شدند، علیه این پیش نویس بسیج شده بودند.
در حالی که رئیس جمهور دیاز کانل اعلام کرد که کسانی را که در انتخابات شرکت نکردند را درک میکند و تاکید کرد که رد این اصلاحیه موضعی مشروع است، اما اشاره کرد که مشارکت «علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی، تحرکات مهاجرتی و مغایرت‌های قابل درک با محتوای قانون» رضایت بخش بود.

روزنامه گرانما ارگان رسمی کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا روز سه شنبه به نقل از رئیس جمهور گفت.
«کوبا این موفقیت را در شرایطی جشن می گیرد، که همچنان کشوری است که در محاصره ایالات متحده قرار گرفته است و با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می کند و در یک جنگ رسانه ای زیر آتش دائمی قرار دارد. اما در عین حال ملتی است که با اصیل ترین ارزش ها و قدرتش متمایز می شود و خود را بروز میکند»
پس از اجرایی شدن «Código de las familias»، وزیر دادگستری اسکار سیلورا اعلام کرد که مرحله اجرای آن اکنون آغاز شده است و وکلای سراسر کشور در حال آماده شدن برای اجرای آن هستند.

به گفته سیلورا، در حال حاضر شرایطی در دفاتر اسناد رسمی، دفاتر اسناد رسمی، مراکز ازدواج و دفاتر حقوقی فراهم شده است تا مقررات جدید به سرعت در امور روزمره اعمال شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: