پرش به محتوا

خرابکاری اوکراین موجب قطع گاز شده؟

افت فشار در خط لوله نورد استریم ۲ پیش از این روز دوشنبه ثبت شده بود. نورد استریم ۱ هم اکنون به همین سرنوشت دچار شده.
جستجو برای یافتن علل ادامه دارد. احتمال حمله تروریستی سرویس مخفی اوکراین در اینترنت دست به دست می شود.
کمپانی نورد استریم ۲ پیش از این در روز دوشنبه افت فشار در خط لوله دریای بالتیک را گزارش کرده بود. نشت گاز در آب های دانمارک مشکوک به این موضوع بوده است.
مقامات دانمارکی هشدار مربوطه را صادر کردند. در محدوده پنج مایل دریایی، به دلیل خطرات ناشی از نشت گاز، ناوبری ممنوع است. حریم هوایی نیز بسته شد.
در همین حال، فشار در خط لوله قدیمی نورد استریم ۱ نیز به طور ناگهانی به صفر رسیده است.
دلیل این امر هنوز مشخص نیست. تحقیقات در مورد علل به دلیل تحریم ها حتی دشوارتر شده است.
اولریش لیسک، سخنگوی کمپانی نورد استریم ۲ آژانس مطبوعاتی حکومتی آلمان (dpa) گفت که بدلیل تحریم ها، به سختی میتوان تحقیقی کرد زیرا متخصصی نداریم و بودجه هم مسدود شده است.
این در حالی است که شایعاتی در مورد حمله احتمالی تروریستی به زیرساخت گاز وجود دارد.
در اوایل ۲۲ سپتامبر، سرویس مخفی داخلی روسیه FSB گزارش داد که از حملات سرویس مخفی اوکراین به زیرساخت های تامین انرژی در ترکیه و اروپا جلوگیری کرده است.
اکنون در کانال های تلگرامی در ارتباط با نورد استریم نیز این بحث مطرح شده است . با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد.

وزارت اقتصاد فدرال و حفاظت از آب و هوا (BMWK) و آژانس شبکه فدرال به اتفاق آرا اعلام کردند که برای روشن شدن موضوع با یکدیگر و با مقامات مسئول در تماس هستند.
DPA در مورد مشکلات نورد استریم ۱ گفت: ما در حال حاضر دلایل افت فشار را نمی دانیم.

در حالی که گازپروم گزارش می دهد که این خط لوله در عمق حدود ۱۰۰ متری قرار دارد و آنها تجربه کمی در تعمیرات در این شرایط دارند، رسانه های آلمانی قبلاً گزارش می دهند که احتمالاً یک ماه دیگر این خط لوله دوباره به بهره برداری می رسد.

مقامات گفتند این حادثه هیچ تاثیری بر امنیت عرضه در آلمان نداشته است.

تاسیسات ذخیره گاز در آلمان ۹۱ درصد پر است. بدون توجه به این موضوع، قیمت گاز در ساعات اولیه بامداد پس از اندکی کاهش در روزهای گذشته، مجدداً حدود ۲ درصد افزایش یافت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: