پرش به محتوا

انتقاد لاوروف از غرب جهانی.وزیر خارجه مسکو در برابر سازمان ملل: شورای امنیت باید دموکراتیک تر شود، غرب به هیستری دامن می زند. انتقاد از روش سربازگیری در روسیه

نوشته راینهارد لاوترباخ
یونگه ولت
ترجمه مینا صابری
مجله هفته

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از گسترش شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرد. 

وی روز شنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که عضویت برزیل و هند به عنوان اعضای دائمی نشان دهنده اهمیت روزافزون سیاسی جهانی آنهاست. شورای امنیت جهانی باید «دموکراتیک‌تر» شود و با شرایط بین‌المللی تغییریافته سازگار شود. 

لاوروف در مورد فشار مکرر جمهوری فدرال آلمان برای یک کرسی دائمی در شورای امنیت، که اخیراً توسط صدراعظم اولاف شولتز (SPD) تکرار شد، سخنی نگفته است. 

وی همچنین از غرب به دلیل دامن زدن به «هیستری ضد روسی» و تلاش برای تقسیم مجدد جهان به بلوک ها انتقاد کرد. 

«نظم مبتنی بر قوانین» که غرب به آن استناد می‌کند، تنها بر یک قاعده استوار است: همه چیز برای ایالات متحده مجاز است، اما هیچ چیز برای بقیه بازیگران سیاسی مجاز نیست. 

لاوروف در مورد همه پرسی های جاری در مناطق تحت اشغال روسیه در جنوب اوکراین و در «جمهوری های خلق» دونتسک و لوگانسک در دونباس گفت که ساکنان مناطق رای گیری تنها کاری را انجام می دهند که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین رسما از آنها خواسته است که انجام بدهند:

زلنسکی در پیامی گفت «اگر احساس می کردند روس هستند به روسیه بروند. » اکنون مردم به روسیه می روند و سرزمین اجدادشان را نیز  با خود می برند . 

در همین حال، در روسیه، بسیج اعلام شده در روز چهارشنبه همچنان ادامه دارد. با این حال، طبق گزارش‌هایی از سراسر کشور، اغلب آغازی پر هرج و مرج داشته است. حتی نمایندگان رسمی هم اکنون انتقادات صریحی را از روش سربازگیری ابراز کرده اند. 

رئیس فرستنده راشاتودی، مارگاریتا سیمونیان، نوشت که برخی از مقامات طوری رفتار می کنند که گویی در خدمت اوکراین هستند. 

والری فادیف، رئیس شورای حقوق بشر روسیه، گزارش داد که حتی ماماها و پرستاران نیز فراخوانده شده اند. 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در حال حاضر توضیحاتی در مورد تمرین اجباری را در اولویت اصلی خود قرار داده است. 

او با امضای حکمی دانشجویان مقطع کارشناسی را به صراحت از بسیج معاف کرد. این امر هم برای آموزش حضوری و هم از راه دور صدق می کند. 

در اوکراین، الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور، دانش آموزان این کشور را دقیقاً بر خلاف روسیه با سربازگیری تهدید کرد. «هیچ کس نباید این باور را داشته باشد که وقتی میهن برای بقای خود می‌جنگد، می‌تواند از انجام وظیفه خود در قبال میهن طفره رود. »

با این حال، مدت کوتاهی قبل، پوتین قانونی را نیز امضا کرده بود که به طور قابل توجهی تعدادی از مجازات ها را در ارتباط با بسیج و «عملیات ویژه» تشدید می کرد. 

فراریان اکنون با ۱۵ سال زندان روبرو هستند. سرپیچی از دستورات و اسارت داوطلبانه تا ده سال حبس خواهد داشت.

مجازات غارت نیز افزایش یافته است. این احتمالاً بازتابی از این واقعیت است که اخیراً زندانیان در زندان های روسیه برای تلاش های جنگی استخدام شده اند – آنهم با وعده لغو بخشیدن مجازات آنها پس از شش ماه خدمت سربازی.

بدیهی است که استقبال از بسیج در جامعه بسیار متفاوت است. 

ویدئوهای آماتوری که از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود مردان جوانی را نشان می‌دهد که شبانه در یک شهر زیر شعارهای میهن‌پرستانه راهپیمایی می‌کنند یا اتوبوس‌هایی سربازگیری را نشان میدهد که با تشویق بازماندگان حرکت می‌کنند. و همچنین ویدیوهایی منتشر شده که تلاش های ناموفق برای تشویق نیروهای فراخوانده شده به سر دادن شعار «هورا» را نشان میدهد. 

ویدئویی که روز جمعه از جمهوری داغستان در قفقاز منتشر شد، بحث داغ بین بخشی از مردم محلی و رئیس یک کمیسیون استخدام را به تصویر کشید. 

وقتی این مقام گفت که باید برای آینده روسیه بجنگند، یکی از آنها پاسخ داد که این جنگ سیاستمداران است نه جنگ او. 

دیگری می پرسد که این خانم واقعاً از چه آینده ای دارد صحبت می کند: در روستای آنها حتی زمان حال هم وجود ندارد. 

بعضی از ویدئوهایی که گفته می شود در منطقه خاور دور پریموریه تهیه شده است باعث تمسخر یا خشم هم شده‌اند. 

آن‌ها نشان می‌دهند که چگونه تفنگ‌های کلاشینکف کاملا زنگ‌زده به مردانی که به تازگی به خدمت سربازی فراخوانده شده‌اند، تحویل داده میشود. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: