پرش به محتوا

طرح صلح اوکراین

طرح صلح اوکراین

وزیر خارجه مکزیک از طرح صلح اوکراین در سازمان ملل رونمایی کرد حمایت از سوی آمریکای لاتین، کیف طرح را رد کرد.

نویسنده: فولکر هرمزدورف

یونگه ولت

ترجمه میر فخرایی

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک، پیشنهاد رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور برای میانجیگری صلح در اوکراین را روز پنجشنبه (به وقت محلی) در شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد. 

لوپز اوبرادور خواستار تشکیل «کمیسیون گفتگو و صلح در اوکراین» به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نارندرا مودی، نخست وزیر هند و پاپ فرانسیس صحبت کرده بود. 

به اساس این طرح باید «مذاکرات بین طرفین آغاز شود و در عین حال آتش بس بین المللی با هدف توقف درگیری و مداخله در کشور دیگر برای پنج سال» محقق شود. 

ابرارد در شورای امنیت در ابتدا اعلام کرده بود که حمله روسیه به اوکراین «نقض آشکار منشور سازمان ملل» است که «صلح جهانی و امنیت بین‌المللی» را نقض می‌کند. 

این دیپلمات افزود که پیشرفت جنگ با هزینه های انسانی و مادی آن، منجر به افزایش مشکلات بشردوستانه و افزایش روزافزون قیمت انرژی، سوخت و مواد غذایی شده است و «فوراً نیاز به آتش و یک راه حل دیپلماتیک دارد.» 

این امر مستلزم اراده سیاسی طرف های درگیر و تعهد جامعه بین المللی است.

از زمان آغاز خصومت ها، مکزیک بر جستجوی راه حلی دیپلماتیک برای آتش بس، بدون تبعیت از ملاحظات سیاسی و مطابق با قوانین بین المللی بشردوستانه اصرار داشت. 

ابرارد می گوید: کنار آمدن با جنگ همیشه یک سقوط است. 

وی از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا برای بازگرداندن صلح جهانی تلاش کنند» همکاری با هدف نوسازی پس از همه گیری با رویکردی واحد،که نیازهای همه کشورها را در نظر می گیرد و مردم را در مرکز همه توجه کارهای ما قرار می دهد».

ابرارد در پایان گفت: مکزیک با دیدگاه دبیرکل سازمان ملل متحد موافق است که «جهانی امن‌تر و صلح‌آمیزتر باید بر اساس قوانین بین‌المللی، همکاری و همبستگی باشد و نه بر انباشت و نوسازی مداوم زرادخانه‌های هسته‌ای و متعارف». 

چندین کشور آمریکای لاتین می خواهند از پیشنهاد مکزیک حمایت کنند. 

گوستاوو پترو، رئیس جمهور کلمبیا، به عنوان یکی از اولین سران دولت و دولت در منطقه، روز چهارشنبه اعلام کرد: من از اروپا نیز دعوت می کنم تا در مورد صلح صحبت کنند. 

پترو خواستار آغاز مذاکرات در اسرع وقت شد زیرا جهان نیاز به تمرکز بر مسائل دیگری به جز تسلیح مجدد و جنگ دارد. 

با این حال، نمایندگان اوکراین پیش از ارائه درخواست صلح، آن را رد کرده بودند. 

میخائیلو پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شنبه گذشته این پیشنهاد را در توییتر به عنوان یک «طرح روسی» محکوم کرد و با تمسخر رئیس جمهور مکزیک را «صلح طلب» توصیف کرد که از جنگ برای خودنمایی خود استفاده می کند.

کیف به مکزیک بی اعتماد است، زیرا اگرچه این کشور اقدامات روسیه را در شورای امنیت سازمان ملل محکوم کرده است، اما در تحریم های غرب علیه مسکو شرکت نمی کند و از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری می کند. 

رئیس جمهور لوپز اوبرادور بارها تهاجم روسیه را «غیر اخلاقی» توصیف کرده است، اما در عین حال از «رفتار قدرت های بزرگ که خود را در برابر درگیری ها فقط برای خدمت به منافع هژمونیک خود قرار می دهند» به عنوان «حتی غیراخلاقی تر» انتقاد کرده است. 

لوپز اوبرادور می‌گوید: نمی‌توان از این سوء ظن دوری کرد که «این جنگ، مانند بسیاری از جنگ‌های دیگر، توسط منافع صنعت جنگ تحریک می‌شود». چنین تحلیل هایی در واشنگتن، بروکسل، برلین و کیف قابل قبول نیست و به مذاق آنها خوش نمی آید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: