پرش به محتوا

اوکراین سفیر ایران را اخراج کرد

ترجمه مجله هفته

به دلیل تحویل پهپاد به روسیه: اوکراین سفیر ایران را اخراج کرد.اوکراین اعتبارنامه سفیر ایران را پس از حمله پهپادی به اودسا لغو کرد.
گفته می شود پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران روز جمعه به یک انبار مهمات ارتش اوکراین در بندر اودسا حمله کردند و محموله های تسلیحاتی ناتو را منهدم کردند.

دولت اوکراین اعتبار سفیر ایران در کیف را به دلیل ارسال پهپادهای جنگی به روسیه لغو کرد.

این را وزارت خارجه اوکراین روز جمعه اعلام کرد. در نتیجه، سفیر دیگر نمی تواند به تعهدات خود در کشور میزبان عمل کند و در راستای رویه دیپلماتیک احتمالاً باید به تهران بازگردد.
علاوه بر این، سفارت ایران در کیف باید کارکنان دیپلماتیک خود را «به میزان قابل توجهی» کاهش دهد.
وب سایت وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «فروش تسلیحات به روسیه برای جنگ علیه اوکراین اقدامی غیردوستانه است که ضربه ای جدی به روابط اوکراین و ایران وارد می کند». منوچهر مرادی سفیر ایران در حال حاضر در اوکراین نیست.
به گفته منابع اوکراینی، اهدافی پیش از این در جریان عملیات روسیه با پهپادهای ایرانی در شهر بندری اودسا مورد حمله قرار گرفته بودند.
ارتش اوکراین مدعی شد پدافند هوایی اوکراین یک پهپاد شاهد ۱۳۶ ساخت ایران را بر فراز دریا سرنگون کرد.گفته می شود پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران روز جمعه به یک انبار مهمات ارتش اوکراین در بندر اودسا حمله کردند و محموله های تسلیحاتی ناتو را منهدم کردند.
ایران مدت‌هاست که به یکی از تولیدکنندگان مهم و معتبر پهپادهای جنگی در جهان تبدیل شده است که بخشی از آن با تقلید از پهپادهای جنگی آمریکا بوده است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۱، تهران یک پهپاد رادارگریز آمریکایی RQ-170 Sentinel را ربود، مورد تحقیق و بررسی فنی قرار داد و مشابه آنرا ساخت، این پهپاد که از قندهار افغانستان برخاسته بود و وارد حریم هوایی ایران شد و ارتش ایران توانست آنرا با موفقیت به زمین بنشاند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: