پرش به محتوا

دریاسالار آمریکایی جنگ جهانی هسته ای را قابل تصور می داندترجمه مجله هفته

دریاسالار چارلز ریچارد گفت: برای اولین بار از زمان پایان جنگ سرد، درگیری با یک حریف دارای سلاح هسته ای دیگر صرفاً تئوری نیست.
ریچارد گفت که این پیامدهای عمیقی دارد.
دریاسالار نیروی دریایی چارلز ریچارد، فرمانده فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که برای اولین بار از زمان پایان جنگ سرد، ایالات متحده با احتمال جنگ هسته ای با حریف برابر مواجه شد.
در کنفرانسی که توسط نیروی هوایی در مریلند برگزار شد، ریچارد به حاضران یادآوری کرد که ایالات متحده باید برای تشدید تنش سریع علیه دشمنان احتمالی آماده شود.
وی در جمع بندی سخنان خود گفت: «همه ما در این اتاق دوباره به فکر درگیری مسلحانه با یک حریف دارای قابلیت هسته ای هستیم». بیش از ۳۰ سال است که مجبور نبودیم این کار را انجام دهیم.
دریاسالار افزود که این ام تاثیر عمیق بر همه چیز میگذارد.
«آنها بر دفاع از کشور ما تاثیرات ژرفی می‌گذارد. همچنین آنها بر بازدارندگی استراتژیک و همچنین برای دستیابی به اهداف ملی ما نیز عمیقا تاثیر می گذارد. و همه اینها دیگر تئوری نیست.»
وی ادامه داد: «روسیه و چین در شرایطی قرار دارند که می توانند در هر سطحی از خشونت در سراسر جهان ویا در هر منطقه‌ای و با هر ابزار قدرتی که انتخاب کنند، با ما مقابله کنند». مدت زیادی است که با چنین حریفانی مواجه نشده ایم.

از نظر مسکو، ایالات متحده در حال حاضر درگیر درگیری نیابتی با روسیه در اوکراین است و از زمان حمله نیروهای روسی به اوکراین، مشارکت خود را در فروش تسلیحات، تبادل اطلاعات و حمایت مالی از اوکراین افزایش داده است. کیف به طور پیوسته تشدید شد.
دکترین هسته‌ای کنونی روسیه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را در صورت حمله هسته‌ای به خاک، زیرساخت‌های آن یا زمانی که موجودیت کشور روسیه توسط سلاح‌های هسته‌ای یا متعارف تهدید می‌شود، مجاز می‌داند.

دکترین ایالات متحده این کشور را مجاز میکند که در «شرایط سخت و برای دفاع از منافع حیاتی ایالات متحده یا متحدان و شرکای آن» دست به حمله هسته ای بزند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه این موضع را تکرار کرد و اظهار داشت که کرملین بدون شک از تمام ابزارهای موجود برای محافظت از روسیه و مردم آن در صورت تهدید خاک روسیه استفاده خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز هشدار داد که ایالات متحده در آستانه تبدیل شدن به یک طرف مستقیم درگیر در مناقشه اوکراین است و واشنگتن را در معرض خطر رویارویی بین دو قدرت هسته ای قرار می دهد.

هشدارهای مشابهی نیز از سوی ایالات متحده، به ویژه از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، رسیده است. او روز چهارشنبه گفت که درگیری اوکراین، که به گفته او «هرگز نباید رخ می داد» می تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: