حمله قریب الوقوع اوکراین به ج.خ. دونتسک

حمله اوکراین به جمهوری خلق دونتسک ممکن است قریب الوقوع باشد

نیروهای اوکراینی ممکن است در آینده ای نزدیک پس از اینکه کی یف شروع به جمع آوری نیرو در آنجا کرد، حمله ای را در شمال جمهوری خلق دونتسک آغاز کنند. به گفته رئیس جمهوری خلق دونتسک وضعیت “بسیار دشوار” است.
دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک (DPR)، در یک پیام ویدیویی منتشر شده در تلگرام، وضعیت شمال را “بسیار دشوار” توصیف کرد.

پوشیلین گفت: «علائم هشداردهنده وجود دارد، دشمن نیروهای کاملاً آماده ای را متمرکز کرده است و ممکن است در آینده نزدیک تلاش کنند تا به ضد حمله دست بزند. او به همه اطمینان داد که جمهوری خلق روسیه و نیروهای مسلح روسیه “همه کاری را که ممکن است انجام خواهند داد” و تحولات در خط مقدم به دقت رصد می شود.
صبح پنجشنبه، مقامات دونتسک گزارش دادند که حملات توپخانه ای نیروهای اوکراینی به این شهر شش کشته و هفت زخمی برجای گذاشت. دو نوجوان در میان کشته شدگان هستند.

نیروهای اوکراینی اخیراً تا مرز دونتسک پیشروی کرده اند، شهرهای بالاکلیا و ایزیوم را تصرف کرده و کراسنی لیمان را تهدید می کنند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت که ستاد کل نیروهای روسیه تصمیم گرفته است تا نیروهای روسی را از منطقه خارکف خارج کند تا اثربخشی نیروهای روسی در دونباس افزایش یابد.

شویگو همچنین گفت که تمام تلاش‌های ارتش اوکراین برای پیشروی در جبهه خرسون بین نیکولایف و کریووی روگ با “خسارت‌های قابل توجه برای طرف اوکراینی” همراه بوده است. به گفته شویگو، کیف عملیات خود را صرفا برای ایجاد این توهم در میان حامیان غربی آغاز کرد که ارتش اوکراین قادر به انجام یک حمله است.

در همین حال، دولت اوکراین و حامیانش قبلاً پیشروی اخیر را “نقطه عطف” در درگیری با روسیه اعلام کرده اند. رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی قول داده است که تمام دونباس و بخش هایی از مناطق زاپوروژیه و خرسون را که در حال حاضر تحت کنترل نیروهای روسیه و متحدان آن هستند – و همچنین کریمه که مردم آن در سال ۲۰۱۴ به اتحاد مجدد با روسیه رای دادند، “آزادسازی” کند.

همه پرسی پیوستن به فدراسیون روسیه امروز در جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک آغاز شد و انتظار می رود تا ۲۷ سپتامبر به پایان برسد. در فوریه ۲۰۲۲، کرملین جمهوری های دونباس را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. همانطور که انتظار می رفت، کشورهای غربی ناتو قبلاً اعلام کرده اند که این “رفراندم های ساختگی” به رسمیت شناخته نخواهد شد. اولاف شولز صدراعظم نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر این موضوع تاکید کرد.