پرش به محتوا

چین وزیر سابق را به اتهام فساد و اختلاس به اعدام محکوم کرد.ترجمه مجله هفته

دادگاه چین وزیر سابق دادگستری را به اتهام فساد و اختلاس به اعدام محکوم کرد

یک دادگاه فو ژنگوا، وزیر دادگستری سابق چین را به اعدام محکوم کرد.
این سیاستمدار متهم به فساد گسترده است.
از جمله گفته می شود که او رشوه های چند ده میلیونی دریافت کرده و جنایات برادرش را پوشش داده است.

دادگاه متوسط مردمی چانگچون، در استان جیلین در شمال شرق چین، روز پنجشنبه یک وزیر سابق دادگستری را به اتهام فساد بیش از ۱۶ میلیون دلار به اعدام محکوم کرد.
اما این حکم پس از دو سال حبس قابل تخفیف است.
فو ژنگوا از مارس ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۰ وزیر دادگستری بود.
این سیاستمدار ۶۷ ساله توسط قوه قضائیه متهم به «سوء استفاده» از موقعیت خود بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ از جمله دریافت بیش از ۱۱۷ میلیون یوان رشوه و «بی توجهی به قانون برای منافع شخصی» شد.
دادگاه همچنین حقوق سیاسی فو را مادام العمر سلب کرد و تمام اموال شخصی او را مصادره کرد.
در حکم دادگاه به نقل از شبکه دولتی CGTN چین آمده است:
«پس از مهلت دو ساله حکم اعدام، حکم فو طبق قانون به حبس ابد تبدیل می‌شود، اما دیگر تخفیف دیگری به وی تعلق نخواهد گرفت.»
این مقام سابق چینی سمت هایی از جمله رئیس اداره امنیت عمومی شهر پکن، معاون وزیر امنیت عمومی، وزیر دادگستری و نایب رئیس کمیته ملی امور اجتماعی و حقوقی کمیته سیاسی کنفرانس مشورتی خلق چین (CPPCC) بر عهده داشته است.
دادگاه همچنین به این جمع بندی رسید که فو گویا از یک جرم جدی که توسط برادرش فو ویهوا مرتکب شده بود، در زمانی که بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ رئیس اداره امنیت عمومی پکن بود، اطلاع داشته و آنرا لاپوشانی کرده است. دادگاه در حکم خود گفت: «این سکوت باعث شد فو ویهوا برای مدت طولانی از پیگرد قانونی فرار کند.» دادگاه در ادامه بیان کرد:
«میزان رشوه هایی که فو ویهوا گرفت بسیار زیاد بود و او مرتکب جرم های جدی شد که به منافع دولت و مردم آسیب جدی وارد کرد و همچنین اثرات اجتماعی منفی داشت.»
دادگاه گفت: فو ویهوا «به تمام جرم های خود اعتراف کرد و در جریان تحقیقات به از کرده خود ابراز پشیمانی کرده است، سرنخ هایی از پرونده های مهم ارائه کرد و در بازگرداندن سودها و اختلاس های غیرقانونی خود همکاری کرد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: