پرش به محتوا

واشنگتن بدنبال گرفتار کردن زیمبابوه


کشور تحت تحریم آمریکا به اجلاس آفریقا دعوت شد. دلیل دعوت آنها ممکن است همکاری با چین باشد

نوشته ژرژ هالرمایر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

دعوتنامه های رسمی برای «اجلاس رهبران آمریکا و آفریقا» بعدی از ۱۳ تا ۱۵ دسامبر در واشنگتن ارسال شده است. در اولین اجلاس سال ۲۰۱۴ باراک اوباما، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، تعدادی از کشورهای تحت تأثیر رژیم تحریم های آمریکا مانند مصر، سودان و جمهوری آفریقای مرکزی را کنار گذاشت.
این بار، همه کشورهای آفریقایی دعوت شده اند، به جز کشورهایی که ایالات متحده با آنها روابط دیپلماتیک ندارد (اریتره، صحرای غربی) و یا توسط اتحادیه آفریقا تعلیق شده اند (دولت های نظامی سودان، مالی، بورکینافاسو و گینه).
تحکیم نفوذ در حال فروپاشی واشنگتن در قاره آفریقا بسیار مهم است، زیرا اتحادیه آفریقا تمایلی به وارد شدن به جنگ اقتصادی با جمهوری خلق چین که توسط رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ آغاز شده است، ندارد.
یک سوم کشورهای آفریقایی نیز حاضر به محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین در سازمان ملل نبودند.
با این وجود، ایالات متحده قادر خواهد بود از تلاش برای راه اندازی «سیاست سود بردن از ایجاد امنیت» خود در «جنگ علیه تروریسم» استفاده کند.
و با بودجه یک میلیارد دلاری (تامین توسط G7) تلاش کند زیر آب برنامه توسعه عادلانه چینی ها در آفریقا «کمربند و جاده» را بزند.

اینبار زیمبابوه نیز که نزدیک به دو دهه است در معرض تحریم‌های شدید قرار گرفته است، در این نشست شرکت می‌کند.
با این حال، دعوتنامه برای وزیر امور خارجه و تجارت فردریک شاوا ارسال شده، رئیس جمهور امرسون منانگاگوا هنوز تحت تحریم های ایالات متحده قرار دارد.
تحریم ها برای اولین بار در زمان پرزیدنت جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۳ پس از اینکه دولت سلف منانگاگوا، رابرت موگابه، اجازه مصادره زمین های سفیدپوستان را صادر کرد، اعمال شد.
هفته گذشته، وزارت خزانه داری ایالات متحده اقدامات تنبیهی علیه ۱۱ مقام زیمبابوه را لغو کرد، اما معاون کمیسر اداری، استفان موتمبا را به دلیل نقش ادعایی وی در «تضعیف فرآیندها و نهادهای دموکراتیک زیمبابوه» به این لیست اضافه کرد.
ادوارد پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، حذف این افراد از فهرست را اینگونه توضیح داد که آنها «یا فوت کرده اند» یا «دیگر به عنوان مداخله گر در فرآیندها و نهادهای دموکراتیک تلقی نمی شوند».

به گفته دانا بانک، مسئول اجلاس، حتی اگر در بیانیه‌های رسمی اعلام میشود که انجام این گفتگوها مهم است، احتمالاً اما منافع دیگری در این دعوت نقش مهم تری از فقط «گفتگو» بازی میکند.
حالا ماجرا چیست: زیمبابوه در حال حاضر تنها کشوری در این قاره است که از جمله لیتیومی که برای حمل و نقل الکترونیکی ضروری است تولید می کند.
و در زیمبابوه، چین پیشتاز است.
همانطور که آژانس تجاری فرانسوی اکوفین روز دوشنبه گزارش داد، دولت در هراره با شرکت های چینی ایگل کوونی اینترنشنال و پاسیفیک گول دیدار کرد و برای سرمایه گذاری ۲.۸۳ میلیارد دلاری، توافق نامه ای امضا کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، فلزاتی مانند لیتیوم، پلاتین و نیکل قرار است در یک مجتمع صنعتی تا ۵۰۰۰ هکتار در خود زیمبابوه فرآوری شوند.

لیونل مهلانگا، رئیس گروه بین‌المللی ایگل کانیون، می‌گوید انتظار می‌رود این پارک صنعتی بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد سالانه داشته باشد و نزدیک به ۵۰۰۰ شغل ایجاد کند.
همانطور که رئیس دولت منانگاگوا در هنگام امضای قرارداد اظهار داشت، معاون رئیس جمهور این کشور کنستانتینو چیونگا نیز معتقد است که این سرمایه گذاری ها به دولت کمک می کند تا به هدف درآمد ۱۲ میلیارد دلاری سالانه معدن (۲۰۲۱: ۵.۲ میلیارد دلار) دست یابد. این کمک بزرگی برای برای «رهایی افراد بیشتری از فقر و هدایت آنها به سوی رفاه» خواهد بود.

او همچنین تاکید کرد که آنها مشتاقانه منتظر همکاری بیشتر با دوستان قابل اعتماد و استراتژیک خود از جمهوری خلق چین هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: