پرش به محتوا

در حاشیه نیویورک

وزیر خارجه سوریه خواستار برابری شد. دیدار احتمالی دمشق و آنکارا
نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه از کشورهای غربی خواسته است تا بهره برداری سیاسی از تحولات سایر کشورها را متوقف کنند. مقداد روز سه شنبه در نیویورک گفت غرب باید از چین و سایر کشورهایی که سیاست صلح را دنبال می کنند الگوبرداری کند. خبرگزاری سوری سانا به نقل از وی نوشت که سیاست توسعه به معنای همکاری، گفت و گو و شبکه سازی همه کشورهای جهان است.
از این نظر، دمشق از «ابتکار توسعه جهانی» که توسط شی جین پینگ، رئیس دولت چین در سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل راه اندازی شد، حمایت می کند.

نمایندگانی از بیش از ۱۰۰ کشور، از جمله بیش از ۸۰ سفیر، در نشست افتتاحیه گروه دوستان ابتکار توسعه جهانی (GDI) در نیویورک در ژانویه شرکت کردند. روز سه‌شنبه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که این طرح اکنون به ۶۰ کشور عضو افزایش یافته است.

چالش های بزرگ

به گزارش سانا، مقداد تاکید کرد: چالش های اقتصادی جدی برای سوریه و همه کشورهای در حال توسعه وجود دارد. مشارکت‌های توسعه باید در سطح بین‌المللی در شرایط برابر تقویت شوند.

این تنها راه برای مقابله با پیامدهای همه‌گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی، کاهش امنیت غذایی و عرضه انرژی که در خطر است میباشد.

مقداد خواستار رد تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط کشورهای غربی شد – این تحریم ها غیرانسانی هستند و قوانین بین المللی را نقض می کنند.

مقداد رهبری هیئت سوری را در مجمع عمومی امسال سازمان ملل که از روز سه شنبه در نیویورک آغاز شد، برعهده دارد و همچنین در آنجا سخنرانی خواهد کرد.
در حاشیه، ممکن است یک رویارویی دیگر سوری-ترکیه وجود داشته باشد و همچنین می تواند دیداری بین نمایندگان لبنان و سوریه در مورد بازگشت آوارگان سوری به میهنشان برگزار شود.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که نشست آستانه برگزار خواهد شد.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که روسیه، ایران و ترکیه در سطح وزیران با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اوایل ماه اوت اعلام کرد که قبلا در اکتبر ۲۰۲۱ در حاشیه کنفرانس کشورهای غیرمتعهد در بلگراد با همتای سوری خود مقداد تبادل نظر کرده است.

او به خبرنگاران گفت که مخالفان سوری که مورد حمایت ترکیه و غرب هستند و دفتری در استانبول دارند، باید با رهبری در دمشق آشتی کنند.

امنیت ترکیه تنها در صورتی می تواند تضمین شود که مرز با سوریه توسط یک دولت قوی کنترل شود.

علاوه بر این، بازسازی باید آغاز شود، در غیر این صورت کشور از هم خواهد پاشید.
گفتگوهای متعددی بین دو کشور در سطح سرویس های مخفی انجام شده است.

یک هیئت ترکیه ای به ریاست دوغو پرینچک، رئیس حزب ملی گرای افراطی «پدر میهن» (وطن پارتیسی)، قرار است در ماه سپتامبر به دمشق سفر کند. پرینچک اعلام کرد که مایل است با رئیس جمهور بشار اسد نیز دیدار کند. هنوز تاریخی برای این دیدار اعلام نشده است.

پشت صحنه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز اخیرا اعلام کرد که آماده دیدار با اسد است. با این حال، او این را در رابطه با حضور برنامه ریزی نشده خود در کنفرانس سازمان همکاری شانگهای (SCO) که هفته گذشته برگزار شد، گفت.
اگر اسد به ازبکستان آمده بود، او را ملاقات می کردم. اما او نمی تواند به چنین مکان هایی بیاید. اردوغان به نقل از روزنامه حریت گفت: سوریه به خاطر او و رفتارش در آستانه تجزیه است.
رویترز همچنین از «دیدارهای متعدد» میان هاکان فیدان، رئیس اطلاعات ترکیه و علی مملوک، همتای سوری اش خبر داد.
به گفته یک مقام ارشد ترکیه و یک منبع امنیتی ترکیه، در این دیدارها، فیدان – یکی از نزدیکترین افراد مورد اعتماد رئیس جمهور اردوغان – و مملوک در حال بررسی چگونگی دیدار وزرای خارجه دو کشور بودند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: