پرش به محتوا

آفریقا در مورد اوکراین: غرب آینه اش را گم کرده!

مجمع عمومی سازمان ملل: نمایندگان آفریقا از تحریم ها انتقاد کرده و خواستار تلاش های دیپلماتیک هستند

نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
مجله هفته

وزیر امور خارجه آلمان آنالنا بئربوک (حزب سبز‌های آلمان) قبلاً در طول مجمع عمومی سازمان ملل اهداف بسیار روشنی را برای اقامت خود در نیویورک تعیین کرده بود: او می خواست از زمان برای رسیدگی به مسائل و نگرانی های شرکای ما در آفریقا استفاده کند. او گفت که «روی مسائل و نگرانی های شرکای خود در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و جهان عرب تمرکز کنیم.» منظور او این گونه میتوان فهمید، باید با هم تقسیم کنیم.
تا آنجا که به کشورهای آفریقایی مربوط می شود، که بئربوک سعی می کند آنها را به عنوان «شریک» فرضی جذب کند، وزیر امور خارجه آلمان می تواند سخنرانی مکی سال در نیویورک را به عنوان راهنما در نظر بگیرد.
مکی سال به عنوان رئیس فعلی اتحادیه آفریقا (AU)، در نهایت برای کل قاره صحبت کرد.
به عنوان مثال، او خواستار لغو نهایی تحریم‌ها علیه زیمبابوه شد – که تقریباً در غرب فراموش شده است. اینها درد و رنج مردم را در مواقع بحرانی عمیق تشدید کرد و «احساس بی عدالتی علیه کل مردم» را برانگیخت.
مکی سال همچنین خواستار آن شد که غرب در نهایت از تلاش برای قرار دادن آفریقا در برابر روسیه دست بردارد: «آفریقا زیر بار تاریخ به اندازه کافی رنج کشیده است. نمی‌خواهد بستری برای یک جنگ سرد جدید باشد.»
اگر بئربوک واقعاً قصد حمایت از نگرانی‌های کشورهای آفریقایی را دارد، می‌تواند از نالدی پاندور، وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای جنوبی در نیویورک نیز حمایت کند. یک هفته پیش، پاندور در اتاق فکر شورای روابط خارجی آمریکا دیدگاه خود را تکرار کرد که از دید او، جنگ روسیه علیه اوکراین قابل توجیه نیست.
اما تنها چیزی که واقعا کمک می کند دیپلماسی مداوم است.
پاندور پیشاپیش گفت، بنابراین او می خواست یک فرآیند دیپلماتیک را در نیویورک آغاز کند – و سازمان ملل، «به ویژه دبیر کل سازمان ملل، باید رهبری را بر عهده بگیرد».
وزیر آفریقای جنوبی در خصوص اصرار غرب بر حاکمیت و استقلال اوکراین گفت: گفتنش سخت است «به دلیل حمله به اوکراین»، «اکنون حاکمیت و استقلال این کشور ناگهان مهم میشود!» – هر چه باشد حاکمیت فلسطین هرگز برای غرب اهمیتی نداشته است.
پاندور همچنین می توانست از حاکمیت یوگسلاوی، عراق و لیبی به عنوان نمونه یاد کند.
اصلا معلوم نیست با توجه به این واقعیت که نگرانی های اش که در نیویورک ابراز کرد مورد حمایت بئربوک قرار بگیرد .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: