پرش به محتوا

مقامات بالا و نزدیک به آمریکا در پشت ترور نافرجام


حمله به معاون رئیس جمهور آرژانتین: بازرسان در حال بررسی ارتباط قاتل با نئونازی ها و سیاستمداران دست راستی هستند.
اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی
مجله هفته

تقریباً سه هفته پس از سوء قصد نافرجام علیه کریستینا فرناندز دی کرشنر، معاون رئیس جمهور آرژانتین، بازرسان در حال بررسی ارتباط قاتل با یک گروه راست افراطی و سایر حامیان اردوگاه محافظه کار راست هستند. محیط اطراف رئیس جمهور سابق آرژانتین مائوریسیو ماکری نیز توجه بازرسان را به خود اختصاص داده.

آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آخر هفته در پاسخ به پرسشی درباره روند تحقیقات به خبرنگاران گفت: «باید ردپای پول را گرفت!».

روزنامه پاگینا ۱۲ به نقل از اظهارات این سیاستمدار در پرواز به نیویورک در روز دوشنبه به نمایندگان رسانه ها گفت: «اگر ردپای پول دنبال کنیم، ممکن است به چیز مهمی برسیم که قبلاً نمی دانستیم. »

وزیر امنیت، رئیس‌جمهور آلبرتو فرناندز را در سفر نیویورک همراهی میکند او همچنین قرار است به سازمان ملل را در مورد نتیجه تحقیقات حمله اطلاع رسانی کند.
فرناندو آندره ساباگ مونتیل،عامل اصلی ۳۵ ساله، که در اول سپتامبر اسلحه را به سمت فرناندز د کرشنر نشانه رفت. حمله را همراه با شریک زندگی خود برندا اولیارته، و دوستش آگوستینا ماریل دیاز و نیکلاس گابریل کاریزو طراحی کرده بودند. پیام هایی در تلفن همراه او یافت شد که ثابت می کرد اسلحه را برای قاتل تهیه کرده بودند.
اولیارته به همراه کاریزو قبلاً در اقدامات خشونت آمیز یک گروه نئونازی به نام «انقلاب فدرال» شرکت کرده بود.

او همچنین صاحب یک ون فروش «شیرینی» است که گفته می شود عاملان توسط آن – در لباس فروشندگان شیرینی – روزهای متمادی از صحنه جنایت قبلا جاسوسی کرده اند.
«انقلاب فدرال» در چند هفته گذشته چندین تظاهرات را با گیوتین علیه دولت چپ لیبرال سازماندهی کرده بود.
در ۱۸ اوت، گروه راست افراطی خواستار راهپیمایی مشعل «زندان یا گلوله» در مقابل کاخ ریاست جمهوری کاسا روزادا در بوینس آیرس شد. این تهدید همچنین متوجه فرناندز دی کرشنر بود، که دفتر دادستانی برای او خواهان دوازده سال زندان و محرومیت مادام العمر از مشاغل دولتی به دلیل جرایم ادعایی فساد مالی در دوران ریاست جمهوری او (۲۰۰۷-۲۰۱۵) است.

آژانس خبری آرژانتینی تلام روز یکشنبه گزارش داد که جاناتان مورل، بنیانگذار «انقلاب فدرال» اخیراً قمپز در کرده بود که ۱۷۶۰۰۰۰ پزو (۱۲۰۰۰ یورو) از گروه کاپوتو دریافت کرده است. پیمانکار نیکلاس کاپوتو از دوستان نزدیک رئیس جمهور سابق ماکری است. او اکنون در تلاش است تا دامنه سیاسی این حمله را کم اهمیت جلوه دهد.

ماکری در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه توسط روزنامه دست راستی لا ناتسیون منتشر شد، حمله به معاون رئیس‌جمهور را «اقدامی فردی توسط گروه کوچکی از دیوانگان» توصیف کرد و به ویژه مشتاق رد فرضیه ای بود که توسط بازرسان دنبال شده بود مبنی بر اینکه این سوءقصد «از نظر سیاسی» انجام شده است.
از سوی دیگر، حقوقدان و وکیل جنایی میگل آنجل پیری روز دوشنبه به پاگینا ۱۲ گفت که «اعمال مجرمانه متهم به وضوح با اقدامات یک سلول اولیه که توسعه یافته و از نظر عملیاتی به سازمانی وابسته است که سایر بازیگران را نیز شامل می شود، مطابقت دارد این سلول از لحاظ لجستیکی تامین، پشتیبانی و تحت پوشش قرار می گیرد».
همانطور که اکنون مشخص است، سازمان نئونازی «انقلاب فدرال» ظاهراً پشت این حمله نه تنها از گروه کاپوتو پول دریافت کرده است، بلکه با رئیس حزب راستگرای «Propuesta Republicana»، پاتریشیا بولریچ، وزیر سابق ماکری نیز ارتباط داشته.
پاگینا ۱۲ پیش از این روز یکشنبه گزارش داده بود که گاستون مارانو، وکیل متهم کاریزو، نه تنها با سفارت ایالات متحده و با نمایندگان حزب سرسخت ضد کمونیستی «La Libertad Avanza» نماینده جناح راست، خاویر مایلی، روابط خوبی دارد بلکه با هم کار می کنند، اما جالب توجه است که تا روز جمعه مشاور سناتور ایگناسیو تورس از حزب ماکری Juntos por el Cambio در کمیسیون پارلمانی برای نظارت بر سرویس های مخفی حضور داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: