پرش به محتوا

شکایت انجمن صدای یهود از رهبران اسراییلی


شکایت انجمن صدای یهود از مسئولان اسرائیلی بجرم جنایات جنگی گفتگو با ویلند هوبان
مصاحبه: آنوشکا اکهارت
یونگه ولت
مترجم مینا صابریانجمن صدای یهودی برای صلح عادلانه در خاورمیانه روز شنبه علیه ژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل و بنجامین گانتز، وزیر دفاع اسرائیل به اتهام جنایات جنگی شکایت جنایی ارائه کرد.

چرا این چنین شکایتی را ارسال کردید؟

در سطح بین‌المللی، و به‌ویژه در آلمان، اینگونه به نظر می‌رسد که یک همبستگی و تایید سیاسی نامحدودی با اسرائیل علیرغم نقض بی‌شمار قوانین بین‌المللی و حقوق اولیه انسانی فلسطینی‌ها وجود دارد. بمباران مجدد نوار غزه در ماه اوت رسماً اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) را هدف گرفت، گروهی ستیزه جو که برخلاف حماس، خواستار ایفای نقش یک بازیگر سیاسی نیست.
ارتش اسرائیل ۳۸ غیرنظامی که بیش از نیمی از آنها زن و کودک بودند را کشت و ۳۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد که حال برخی از آنها وخیم است.
در حالی که تعداد آنها نسبت به عملیات های قبلی کمتر است، اما نشان دهنده یک مورد آشکار از یک حمله نظامی بی رویه است که به عنوان دفاع از خود به افکار عمومی فروخته می شود.

نقش جمهوری فدرال آلمان را در این مورد چگونه ارزیابی می کنید؟

لاپید در حال بازدید از آلمان بود و به عنوان یک دوست نزدیک و نه یک جنایتکار جنگی مورد استقبال قرار گرفت. البته او تنها مهمان از این دست نیست، اما هیچ کشوری به اندازه اسرائیل توسط دولت های آلمان حمایت نمی شود و در آلمان تبلیغات پرو اسرائیل به سادگی و طوطی وار تکرار می شود. در هیچ کشور دیگری از این جنایات به عنوان «ضرورت دولتی» یاد نمی شود.
گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، و همچنین B’Tselem یا Yesh Din در اسرائیل، که اسرائیل را به آپارتاید متهم می‌کنند، به‌عنوان گزارشات یک طرفه تا حدی یک‌جانبه از سوی آلمان رد می‌شوند. بخش عفو بین الملل آلمان حتی سعی کرده از گزارش سازمان مادر خود عقب نشینی کند و فاصله بگیرد.
با توجه به این وضعیت، ما می خواهیم در برابر ده ها سال مصونیت و معافیت از مجازات اعتراض کنیم.
و در حالی که لاپید مسئول اصلی حمله اخیر است، گانتز در سال ۲۰۱۴ در یک حمله بسیار بزرگتر در غزه شرکت داشت که حدود ۱۵۰۰ غیرنظامی را کشت.


لاپید ادعا میکند که از مردم خود دفاع کرده است و گانتز این حملات را «حمله پیشگیرانه» توصیف کرد. چه دلایلی پشت این حمله نظامی می بینید؟

همانطور که اغلب در مورد چنین اقداماتی اتفاق می افتد، بخشی از آن نمایش قدرت بود. در اوایل نوامبر در اسرائیل انتخابات برگزار می شود و رای دهندگان از نظامی گری استقبال خوبی کردند. خیلی ها لاپید را میانه‌رو می‌دانند و او باید نشان دهد که اهل عمل است تا سیاستمداران راست‌گرا او را به‌عنوان یک آدم بی‌عیب و نقص به رسمیت بشناسند.
این احتمال وجود دارد که نتانیاهو نخست وزیر سابق بازگردد و او هنوز هم به خاطر وحشیگری اش محبوب است.
گانتز، وزیر دفاع، با اشاره به تهران، ابراز داشته است که او نیز آماده است تا علیه ایران وارد عمل شود، به ویژه با توجه به مذاکرات هسته ای ایران با غرب و احتمالاً به دلیل حمایت ایران از جهاد اسلامی. به نظر من اما، مولفه ایجاد یک تصویر تهاجمی مهمتر بود. هدف نظامی محقق شد و از آنجایی که جان فلسطینی ها در سیاست اسرائیل ارزشی ندارد، این عملیات می تواند دقیق و موفقیت آمیز در اسرائیل به فروش برسد.
لاپید به طور خلاصه تلفات غیرنظامیان را غم انگیز، اما صرفاً به عنوان یک عارضه جانبی اجتناب ناپذیر دفاع از خود کاملاً ضروری، و بنابراین مسئولیتی برای اسرائیل ندارد، صرفا از آن ابراز تأسف کرد.

سازمان صدای یهودیان از این شکایت چه انتظاری دارد؟

البته این دو نفر سیاستمدار اسرائیلی بر اثر شکایت ما حبس نخواهند شد. اما باید از این طریق توجه جامعه را به این واقعیت جلب کرد که اینجا واقعا جنایات جنگی قابل اثبات اتفاق افتاده.
وقتی درباره قتل عام غیر نظامیان صحبت به میان می آید اظهارات از کنترل خارج شده محمود عباس توجه عموم را به خود جلب میکند اما در عین حال کسی به ذین نکته فکر نمی کند که در اینجا جان غیر نظامیان کشته میشوند و جانشان در خطر است.
و شاید به خاطر این شکایت نخبگان در اسرائیل حتی کمی احساس ناراحتی کنند، بالاخره آنها به وجهه کشورشان اهمیت زیادی می دهند و فراموش نکنیم اصل صلاحیت جهانی تحت تعقیب قرار گرفتن مانع از سفر برخی از سیاستمداران اسرائیلی به خارج از کشور شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: